Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
09. október 2021, 16:37

František odkázal politikom, že klimatická zmena si vyžaduje rýchly konsenzus

Pápež sa prihovoril parlamentným poslancom, ktorí dorazili do Ríma na prípravné stretnutie pred výročnou klimatickou konferenciou.

Pápež František vyzval v sobotu zákonodarcov po celom svete, aby prekonali „úzke hranice“ straníckej politiky a rýchlo dosiahli konsenzus v boji proti klimatickej zmene. Informovala o tom agentúra AP.

Pápež sa prihovoril parlamentným poslancom, ktorí dorazili do Ríma na prípravné stretnutie pred výročnou klimatickou konferenciou OSN, ktorá sa začne v škótskom Glasgowe 31. októbra.

František sa zmienil o spoločnej výzve, ktorú tento týždeň podpísal s ďalšími náboženskými lídrami a ktorá apeluje na vlády, aby sa na konferencii OSN prihlásili k ambicióznym cieľom.

„Na vyriešenie tohto problému je potrebné, aby každý zohral svoju úlohu,“ povedal František poslancom z početných krajín. Úloha politických a vládnych lídrov v tomto úsilí je podľa neho kľúčová.

„Táto náročná zmena smerovania si bude vyžadovať veľkú múdrosť, predvídavosť a záujem o spoločné dobro: slovom, základné cnosti dobrej politiky,“ vyhlásil pápež, ktorý sa podľa piatkového oznámenia Vatikánu napriek svojmu úmyslu napokon nezúčastní na konferencii v Glasgowe.

František súčasne vyjadril nádej, že aktivity zákonodarcov v súvislosti s klimatickou konferenciou i celkovo „osvietia dve dôležité zásady zodpovednosti a solidárnosti“.

„Dlhujeme to mladým, budúcim generáciám,“ dodal s tým, že pri starostlivosti o „spoločný domov“ ľudstva nemožno len odrádzať od zlých praktík a postihovať ich, ale aj povzbudzovať k „vydaniu sa na nové cesty“ vhodnejšie pre ciele klimatickej ochrany. Pred svojím vystúpením František prijal na súkromnej audiencii predsedníčku Snemovne reprezentantov USA Nancy Pelosiovú, dopĺňa AP.

Inzercia

Dnes treba vedieť

26. september 2023, 08:46

Katolícka cirkev v Čile zaznamenala v uplynulých rokoch výrazný prepad dôvery – zo 77 % v roku 1996 na 31 % v roku 2020. Dôležitým faktorom tohto poklesu je neriešenie prípadov sexuálneho zneužívania. Ku Katolíckej cirkvi sa v súčasnosti hlási približne polovica z 18 miliónov obyvateľov. Výrazne však stúpol počet nábožensky nezaradených – z 18 % v roku 2010 na 35 % v roku 2020. (ap)

25. september 2023, 19:50

Fotovýber: Na snímke druhý zľava bratislavský eparchiálny biskup a apoštolský administrátor Prešovskej archieparchie Peter Rusnák posväcuje tunel Bikoš a rýchlostnú cestu R4 na prešovskom severnom obchvate. Vpravo košický arcibiskup metropolita Bernard Bober. (tasr/františek iván)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.