František odkázal politikom, že klimatická zmena si vyžaduje rýchly konsenzus
Pápež sa prihovoril parlamentným poslancom, ktorí dorazili do Ríma na prípravné stretnutie pred výročnou klimatickou konferenciou.
Pápež František vyzval v sobotu zákonodarcov po celom svete, aby prekonali „úzke hranice“ straníckej politiky a rýchlo dosiahli konsenzus v boji proti klimatickej zmene. Informovala o tom agentúra AP.
Pápež sa prihovoril parlamentným poslancom, ktorí dorazili do Ríma na prípravné stretnutie pred výročnou klimatickou konferenciou OSN, ktorá sa začne v škótskom Glasgowe 31. októbra.
František sa zmienil o spoločnej výzve, ktorú tento týždeň podpísal s ďalšími náboženskými lídrami a ktorá apeluje na vlády, aby sa na konferencii OSN prihlásili k ambicióznym cieľom.
„Na vyriešenie tohto problému je potrebné, aby každý zohral svoju úlohu,“ povedal František poslancom z početných krajín. Úloha politických a vládnych lídrov v tomto úsilí je podľa neho kľúčová.
„Táto náročná zmena smerovania si bude vyžadovať veľkú múdrosť, predvídavosť a záujem o spoločné dobro: slovom, základné cnosti dobrej politiky,“ vyhlásil pápež, ktorý sa podľa piatkového oznámenia Vatikánu napriek svojmu úmyslu napokon nezúčastní na konferencii v Glasgowe.
František súčasne vyjadril nádej, že aktivity zákonodarcov v súvislosti s klimatickou konferenciou i celkovo „osvietia dve dôležité zásady zodpovednosti a solidárnosti“.
„Dlhujeme to mladým, budúcim generáciám,“ dodal s tým, že pri starostlivosti o „spoločný domov“ ľudstva nemožno len odrádzať od zlých praktík a postihovať ich, ale aj povzbudzovať k „vydaniu sa na nové cesty“ vhodnejšie pre ciele klimatickej ochrany. Pred svojím vystúpením František prijal na súkromnej audiencii predsedníčku Snemovne reprezentantov USA Nancy Pelosiovú, dopĺňa AP.
Dnes treba vedieť
Francúzsky kardinál Jean-Pierre Ricard bol Vatikánom natrvalo suspendovaný. Emeritný arcibiskup Boreaux nesmie verejne vykonávať kňazskú službu pre zneužívanie maloletej osoby. Ku skutku, ktorý sa stal v r oku 1987, sa 79-ročný prelát priznal na konci minulého roka. Kardinál bol v rokoch 2001 až 2007 predsedom Francúzskej biskupskej konferencie. (kathpress)
Kauza Marka Rupnika
Potrestali rehoľníčku, ktorá so známym umelcom zakladala komunitu v Slovinsku
Ivanka Hosta viedla komunitu Loyola od roku 1994, teraz musí odísť a každý mesiac robiť púť a modliť sa za Rupnikove obete.
Vo Vatikáne má najbližšie dni pokračovať súdny proces v kauze londýnskej nehnuteľnosti, kde je obžalovaných desať ľudí vrátane kardinála Angela Becciua. Na pojednávaniach by mali zaznieť záverečné reči obhajoby a tiež vyjadrenia dotknutých strán ako Štátneho sekretariátu či tzv. Vatikánskej banky. (acistampa)
Väznený nikaragujský biskup Roland Álvarez bol nominovaný na Sacharovovu cenu. Ocenenie Európskeho parlamentu od roku 1988 udeľujú jednotlivcom a skupinám bojujúcim za ochranu ľudských práv a základných slobôd. Meno laureáta bude oznámené 19. októbra. (cna)
Tomáš Halík
Modlime sa za budúcnosť ohrozeného Slovenska, vyzýva český kňaz
Podľa Halíka sú voľby na Slovensku „nielen osudovou morálnou skúškou kultúry slovenského národa, ale majú veľký význam pre budúcnosť celého nášho kontinentu“.
Biskup švajčiarskeho Bazileja vyzval na zrušenie povinného kňazského celibátu a na svätenie žien. „Podriadenosť žien v Katolíckej cirkvi je pre mňa nepochopiteľná. Sú potrebné zmeny,“ vyhlásil Felix Gmür pre noviny NZZ am Sonntag. Rozhovor vyšiel v nedeľu, krátko pred jeho účasťou na synode, ktorá sa začne budúci týždeň v Ríme. (cna)
Nová apoštolská exhortácia pápeža Františka bude mať názov Laudate Deum. Dokument, ktorý bude promulgovaný 4. októbra, bude nadväzovať na sociálno-ekologickú encykliku Laudato si’ z roku 2015. (vatican news)
Fórum kresťanských inštitúcií a Rada KBS Iustitia et Pax pozývajú pred parlamentnými voľbami k modlitbám za Slovensko. Deviatnik, ktorého súčasťou je špeciálna modlitba za Slovensko, vyvrcholí deň pred voľbami. (tkkbs)
Katolícka cirkev v Čile zaznamenala v uplynulých rokoch výrazný prepad dôvery – zo 77 % v roku 1996 na 31 % v roku 2020. Dôležitým faktorom tohto poklesu je neriešenie prípadov sexuálneho zneužívania. Ku Katolíckej cirkvi sa v súčasnosti hlási približne polovica z 18 miliónov obyvateľov. Výrazne však stúpol počet nábožensky nezaradených – z 18 % v roku 2010 na 35 % v roku 2020. (ap)