Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
11. október 2021, 14:00

Synoda o synodalite

Cieľom procesu je vrátiť sa k základom cirkvi, hovorí brazílsky kardinál Scherer

„Pápež chce, aby sa do synodálneho procesu zapojili všetci členovia cirkvi, počnúc diecézami a miestnymi komunitami. Je to nové a dôležité obdobie pre cirkev.“

Metropolita v São Paule v Brazílii a podpredseda Rady biskupov Latinskej Ameriky kardinál Odilo Pedro Scherer hovorí, že „cieľom synody o synodality, ktorá sa začína, je vrátiť sa k základom cirkvi v apoštolských časoch a k teológii Druhého vatikánskeho koncilu“.

Podľa kardinála môžeme všetci niečím dôležitým prispieť k misii cirkvi. „Pápež chce, aby sa do synodálneho procesu zapojili všetci členovia cirkvi, počnúc diecézami a miestnymi komunitami. Je to nové a dôležité obdobie pre cirkev,“ povedal kardinál Scherer, ktorého cituje TK KBS.

„Nejde o zásadné zmeny alebo novinky, pretože všetko, čo pápež hovorí, je v cirkvi už od začiatku a má dôležité miesto aj v teológii Druhého vatikánskeho koncilu,“ pripomenul.

Scherer povedal, že je pre nás dobré si pripomenúť základy cirkvi, a to preto, aby „sme ich nanovo podchytili, aby sa každý cítil ako člen cirkvi, nielen duchovenstvo“.

„Klerikalizmus je opakom synodality a František požaduje synodalitu, pripomína nám, že všetci sme súčasťou cirkvi, každý môže prispieť k jej misii a určite každý má čo od cirkvi dostať,“ uzavrel Scherer.

Inzercia

Dnes treba vedieť

03. december 2023, 10:02
02. december 2023, 09:04

V Guatemale sa špekuluje o možnom zatykači na kardinála Alvara Ramazziniho. Správy prišli potom, ako sa kardinál postavil na stranu víťaza volieb. V Guatemale je momentálne politická kríza, keďže doterajšia vládna strana odmieta uznať porážku vo voľbách. Nunciatúra v krajine dokonca dostala list s vážnymi obvineniami voči 76-ročnému prelátovi, no o čo konkrétne ide, nie je známe. (kathpress)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.