Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
16. október 2021, 09:13

Svetový deň potravín

Treba prekonať chladnú logiku zisku, povedal pápež

Svetový deň potravín, ktorý sa slávi každoročne 16. októbra, podporil svojím posolstvom aj Svätý Otec František.

„Naše činy sú našou budúcnosťou. Lepšia produkcia, lepšia výživa, lepšie životné prostredie a lepší život.“ To je téma tohtoročného Svetového dňa potravín, známeho aj pod názvom „Svetový deň výživy“. Pri tejto príležitosti zaslal pápež František krátke posolstvo generálnemu riaditeľovi FAO (Organizácii pre výživu a poľnohospodárstvo) Qu Dongyuovi.

V úvode Svätý Otec pripomína potrebu „urýchliť post-pandemickú obnovu v boji proti potravinovej neistote a pokročiť k dosiahnutiu cieľov Agendy 2030“. Tiež zdôraznil, že na znižovaní hladu vo svete sa musíme angažovať všetci spoločne: „Každý z nás môže zohrávať úlohu pri transformácii potravinových systémov v prospech ľudí a planéty a všetci môžeme spolupracovať pri starostlivosti o stvorenie, každý s vlastnou kultúrou a skúsenosťami, vlastnými iniciatívami a schopnosťami.“

Ako ďalej pápež František píše o paradoxe v prístupe k potravinám, keď sú na jednej strane vyše tri miliardy ľudí bez dostatočnej výživy a na druhej strane takmer dve miliardy trpia nadváhou. Poukazuje na dôležitosť prijať etické a udržateľné rozhodnutia, zvyšovať povedomie mladej generácie a chrániť spoločný domov.

„Boj proti hladu si vyžaduje prekonanie chladnej logiky trhu - zameranej na chamtivý ekonomický prospech a na zužovanie pohľadu na potraviny len ako na jednu z komodít - a posilnenie logiky solidarity“, píše v závere posolstva pápež. Zdôrazňuje, že Svätá stolica a Katolícka cirkev kráčajú spolu s FAO a všetkými, ktorí sa usilujú o udržiavanie základného práva každej ľudskej bytosti.

Inzercia

Dnes treba vedieť

22. marec 2023, 11:27

Pápež František poukázal pri stredajšej generálnej audiencii na Svetový deň vody, ktorý si pripomíname 22. marca. Podľa neho voda nemá byť príčinou vojen a vyzval na jej zodpovedné využívanie. František tiež apeloval na obnovenie aktu zasvätenia Panne Márii, ktorý vykonal pred rokom 25. marca. Pápež povzbudil každého veriaceho a každé spoločenstvo, aby si 25. marca obnovili akt zasvätenia Matke Božej, a vyzval, aby sme nezabúdali na sužovanú Ukrajinu, ktorá tak veľmi trpí. (vaticannews)

22. marec 2023, 09:45

„Každý siedmy kresťan zažíva prenasledovanie,“ vyhlásil to pozorovateľ Svätej stolice pri OSN Fortunatus Nwachukwu počas 52. zasadania Rady pre ľudské práva v Ženeve. Podľa nigérijského arcibiskupa „násilie a represívne opatrenia sa v posledných rokoch stupňujú. Veriacim sa často upiera právo prejavovať a praktizovať svoju vieru, aj keď to neohrozuje verejnú bezpečnosť alebo neporušuje práva iných“. (vaticannews)

 

22. marec 2023, 08:27

Osobný tajomník zosnulého Benedikta XVI. pátra po jeho dedičoch. Sú nimi piati jeho bratranci a sesternice. Arcibiskup Georg Gänswein si doteraz myslel, že existujú len dvaja priami dediči, dve sesternice. Podľa zákona musí arcibiskup dedičom emeritného pápeža napísať a opýtať sa ich, či prijímajú dedičstvo. Časť vecí nemecký pápež rozdal pred smrťou spolupracovníkom a priateľom. Ide o hodinky, perá, obrazy či liturgické predmety. (cna)

21. marec 2023, 18:30

Bývalý osobný sekretár emeritného pápeža Benedikta XVI. arcibiskup Georg Gänswein sa pravdepodobne stane pápežským veľvyslancom v Kostarike.​ Informoval o tom portál Religion Digital s odvolaním sa na anonymné cirkevné zdroje. Vatikán minulý týždeň požiadal kostarické úrady o miesto pre Gänsweina. Ak z latinskoamerickej krajiny nepríde žiadna oficiálna odpoveď, Rím to vyhodnotí ako súhlas. (kathpress, religion digital)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.