Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
16. október 2021, 16:37

Vatikán

Postulátori blahorečení a svätorečení dostali nové smernice

Nové pravidlá nedovoľujú zastávať úlohu postulátora kardinálom, biskupom ani úradníkom Kongregácie pre kauzy svätých a stanovujú pre postulátora limit 30 aktívnych káuz v rímskej fáze procesu.

Svätá stolica vôbec po prvýkrát vydala normatívny dokument týkajúci sa osoby a funkcie postulátora káuz blahorečenia a svätorečenia. Novinky v týchto smerniciach priblížil pre vatikánske médiá prefekt Kongregácie pre kauzy svätých kardinál Marcello Semeraro.

Najväčšia novosť Smerníc pre postulátorov (Regolamento dei postulatori) spočíva v tom, že nedovoľujú zastávať úlohu postulátora kardinálom, biskupom ani úradníkom Kongregácie pre kauzy svätých a stanovujú pre postulátora limit 30 aktívnych káuz v rímskej fáze procesu, vysvetlil v rozhovore kardinál Marcello Semeraro. Nový dokument vstúpil do platnosti 11. októbra, v deň výročia začiatku Druhého vatikánskeho koncilu.

V minulosti boli vypracované len príručky pre prácu postulátorov vo forme vademéka (Vademecum, Codex pro postulatoribus), upresňuje prefekt Kongregácie pre kauzy svätých: „Doteraz však nikdy nebol vypracovaný a promulgovaný normatívny dokument týkajúci sa osoby postulátora a jeho funkcie. Ide teda o novinku.“

K hlavným bodom obsahu dokumentu kardinál Semeraro vysvetľuje: „Najskôr je tu úvodná časť, ktorá je veľmi dôležitá, pretože obsahuje „všeobecné pojmy“, t. j. normy, ktoré ustanovujú a definujú rolu postulátora, uvádzajú požiadavky na neho kladené, vymenúvajú úlohy, ktoré je povolaný vykonávať, objasňujú spôsob menovania a zaoberajú sa administratívnymi aspektmi.

V texte sú dve novinky, ktoré síce môžu pôsobiť reštriktívne, ale v skutočnosti vyplývajú z presvedčenia o vážnosti požadovaného záväzku pre každú kauzu blahorečenia a svätorečenia. Ide o článok 6a, podľa ktorého za postulátorov nemôžu byť menovaní kardináli, biskupi a osoby, ktoré zastávajú funkcie v dikastériu, ako sú úradníci, historickovední poradcovia, teologickí poradcovia a lekárski experti.

Článok 9 zas hovorí o limite 30 aktívnych káuz, ktoré možno zveriť jednému postulátorovi «ad casum».“

V ďalších častiach sa Smernice osobitne a podrobne zaoberajú úlohou postulátora - najprv v diecéznej fáze kauzy a potom v tzv. rímskej fáze, keď kánonická procedúra prebieha na Kongregácii. Nakoniec sa dokument venuje povinnostiam postulátora pri blahorečení, svätorečení alebo udelení titulu učiteľa Cirkvi. Predpisy sa končia niekoľkými úvahami o práci postulátorov v súvislosti s relikviami a telesnými pozostatkami.

Inzercia

Dnes treba vedieť

22. marec 2023, 11:27

Pápež František poukázal pri stredajšej generálnej audiencii na Svetový deň vody, ktorý si pripomíname 22. marca. Podľa neho voda nemá byť príčinou vojen a vyzval na jej zodpovedné využívanie. František tiež apeloval na obnovenie aktu zasvätenia Panne Márii, ktorý vykonal pred rokom 25. marca. Pápež povzbudil každého veriaceho a každé spoločenstvo, aby si 25. marca obnovili akt zasvätenia Matke Božej, a vyzval, aby sme nezabúdali na sužovanú Ukrajinu, ktorá tak veľmi trpí. (vaticannews)

22. marec 2023, 09:45

„Každý siedmy kresťan zažíva prenasledovanie,“ vyhlásil to pozorovateľ Svätej stolice pri OSN Fortunatus Nwachukwu počas 52. zasadania Rady pre ľudské práva v Ženeve. Podľa nigérijského arcibiskupa „násilie a represívne opatrenia sa v posledných rokoch stupňujú. Veriacim sa často upiera právo prejavovať a praktizovať svoju vieru, aj keď to neohrozuje verejnú bezpečnosť alebo neporušuje práva iných“. (vaticannews)

 

22. marec 2023, 08:27

Osobný tajomník zosnulého Benedikta XVI. pátra po jeho dedičoch. Sú nimi piati jeho bratranci a sesternice. Arcibiskup Georg Gänswein si doteraz myslel, že existujú len dvaja priami dediči, dve sesternice. Podľa zákona musí arcibiskup dedičom emeritného pápeža napísať a opýtať sa ich, či prijímajú dedičstvo. Časť vecí nemecký pápež rozdal pred smrťou spolupracovníkom a priateľom. Ide o hodinky, perá, obrazy či liturgické predmety. (cna)

21. marec 2023, 18:30

Bývalý osobný sekretár emeritného pápeža Benedikta XVI. arcibiskup Georg Gänswein sa pravdepodobne stane pápežským veľvyslancom v Kostarike.​ Informoval o tom portál Religion Digital s odvolaním sa na anonymné cirkevné zdroje. Vatikán minulý týždeň požiadal kostarické úrady o miesto pre Gänsweina. Ak z latinskoamerickej krajiny nepríde žiadna oficiálna odpoveď, Rím to vyhodnotí ako súhlas. (kathpress, religion digital)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.