Katolícky arcibiskup: V Rusku sú katolíci slobodní

Novosibírsky katolícky arcibiskup, jezuita Joseph Werth v nedávnom rozhovore pre vatikánsky denník L´Osservatore romano hovoril o svojej pastoračnej skúsenosti, spolupráci katolíkov a pravoslávnych ako aj o náboženskej slobode v Rusku.

„Keď som prišiel na Sibír, územie s 13 miliónmi km2, pôsobili tam iba traja kňazi,“ začína svoje rozprávanie arcibiskup Werth. Jeho prvou úlohou bolo veriacich roztratených po celom území zjednotiť do väčších alebo menších spoločenstiev. Novosibírska diecéza Premenenia Pána zaberá tretinu Sibíre. Na území s rozlohou okolo štyroch miliónov km2 dnes žijú katolíci v 60 väčších a 300 menších komunitách. Z celkovej ruskej populácie tvoria katolíci 1%.

V roku 1991, po páde ZSSR, stál v meste Novosibirsk len jeden malý katolícky kostol. „Ani dnes nemajú všetky komunity kostoly a modlitebné miesta. Pre väčšinu z nich sú omše slúžené v súkromných rodinných domoch,“ pokračuje arcibiskup. Situácia je však nepomerne lepšia. Kňazský seminár, ktorý založil po svojom príchode v roku 1993, už vychoval 120 študentov, aj keď len niektorí z nich sa stali kňazmi. V diecéze pôsobí charita, Katolícka cirkev spravuje dve školy (základnú a gymnázium), vydáva svoje noviny a vlastní televízne štúdio. „Nikdy nám nebolo zakázané šíriť informácie týmito spôsobmi,“ tvrdí arcibiskup. S ťažkosťami sa však stretáva najmä pri získavaní priestoru na školách a univerzitách.

Prekvapivo pozitívne sa arcibiskup vyjadril k náboženskej slobode. „Za posledných osemnásť rokov som si nikdy nevšimol priame obmedzovanie slobody.“ Isté ťažkosti však priznáva. Ide predovšetkým o vízovú otázku. Väčšina kňazov a rehoľníkov pôsobiacich na území jeho diecézy pochádza zo zahraničia, ale ruská vláda im povoľuje pobyt len na turistické víza. Arcibiskup Werth požaduje, aby tieto boli nahradené vízami s dlhodobou platnosťou.

„Musím čestne povedať, že mohli by byť aj lepšie,“ odpovedá na otázku týkajúcu sa vzťahov katolíkov a pravoslávnych. Ľutuje, že obe strany lepšie nevyužili obdobie komunizmu, počas ktorého mali veriaci rôznych denominácií k sebe bližšie. Vzápätí však vydáva svedectvo o pozitívne sa vyvíjajúcom „ekumenizme zdola“. „V Novosibirsku už mnoho rokov prebieha spolupráca s ortodoxnými pri obrane života a v boji proti potratom. Máme, napríklad, niekoľko žien, katolíčok aj pravoslávnych, ktoré na túto tému organizujú stretnutia v nemocniciach a na školách. Vďaka tejto spolupráci, môžeme povedať, že sme zachránili okolo 100 detí.“

Foto: www.kirche-in-not.de

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo