Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Ochrana života Spoločnosť
02. november 2021

Prieskumy o potratoch

Bittó Cigániková sa tvári, že zastupuje väčšinu. Záleží však, ako sa opýtate

Hoci sú výsledky prieskumu podľa SaS dôkazom, že Slováci nechcú prax vo vykonávaní potratov meniť, realita je zložitejšia.

Bittó Cigániková sa tvári, že zastupuje väčšinu. Záleží však, ako sa opýtate

Jana Bittó Cigániková. Foto – TASR

Poslankyňa SaS Jana Bittó Cigániková dnes popoludní zverejnila prieskum, ktorý sa týka aktuálnej diskusie o potratoch. Bittó Cigániková považuje výsledky prieskumu, ktorý uskutočnila agentúra AKO, za jasný dôkaz, že Slováci si neželajú sprísňovanie legislatívy potratov.

Na otázku: „Mal by sa súčasný zákon o interrupciách meniť?“ si vybralo možnosť „sprísniť“ iba 8 percent ľudí.

Možnosť „nemeniť“ zvolila tretina opýtaných, rovnako tretina bola za uvoľnenie súčasnej legislatívy a takmer ďalšia tretina odpovedala možnosťou „neviem“.

Poslankyňa zverejnila prieskum ako reakciu na návrh Anny Záborskej o pomoci tehotným ženám. Ten sa však sprísnením podmienok pre ženy na podstúpenie potratu prakticky nezaoberá. Rieši sa v ňom najmä sociálna pomoc pre ženy, ktoré sú po otehotnení v ťažkej situácii.

Hoci sú výsledky prieskumu podľa Bittó Cigánikovej dôkazom, že Slováci nechcú prax vo vykonávaní potratov nijako upravovať, realita je zložitejšia. Pri týchto prieskumoch totiž veľmi záleží na tom, ako sformulujete otázku.

Ukázali to aj prieskumy agentúry Focus z posledných rokov.

Viac pro-life alebo ponechať? Pol na pol

V roku 2018 zisťoval Focus v prieskume pre Postoj, aké sú názory verejnosti na umelé ukončenie tehotenstva. Agentúra skúmala nielen celkový názor, ale aj konkrétne situácie a argumenty, ktoré sa používajú ako dôvody na potrat.

Hlavným zistením tohto prieskumu bolo, že spoločnosť je rozdelená presne pol na pol v tom, či ponechať interrupčnú legislatívu v terajšom znení alebo ju upraviť viac smerom k predstavám hnutia pro-life.

Podľa súčasného interrupčného zákona môže žena požiadať o potrat do dvanásteho týždňa. V prípade ťažkého poškodenia plodu dieťaťa, ohrozenia života matky alebo zistenia, že plod dieťaťa nie je schopný života, môžu lekári zákrok vykonať aj po dvanástom týždni.

Respondentov sme sa pred tromi rokmi pýtali, ku ktorému z uvedených postojov majú najbližšie: či sú za zachovanie status quo, úplný zákaz potratov alebo povolenie potratov len z vymenovaných závažných dôvodov – znásilnenie, ohrozenie života matky či poškodenie plodu.

Ako znela otázka a výber odpovedí v prieskume v roku 2018:

Otázka: Ktorý z uvedených názorov je vám najbližší? 

Odpovede: Som za to, aby naďalej platil súčasný interrupčný zákon, ktorý umožňuje umelé ukončenie tehotenstva do 12. týždňa tehotenstva bez udania dôvodu./Som za to, aby sa súčasný interrupčný zákon zmenil tak, aby bolo umelé prerušenie tehotenstva do 12. týždňa tehotenstva možné len zo závažných dôvodov, ako je znásilnenie, ohrozenie života matky, vážne poškodenie plodu./Som za to, aby sa súčasný interrupčný zákon zmenil tak, aby nebolo možné umelé ukončenie tehotenstva zo žiadnych dôvodov.

Focus nameral 47 percent tých, ktorí sú za zachovanie súčasného stavu. A rovnako veľa – 48 percent – bolo podľa agentúry tých, ktorí majú bližšie k názoru, že potratový zákon treba zmeniť, či už úplne zakázať potraty (8 percent), alebo ich obmedziť na menované závažné situácie (40 percent).

Pár mesiacov predtým si podobný prieskum objednal v agentúre Focus aj Denník N. Otázka v ňom však bola položená reštriktívnejšie, respondentov sa pýtal, či sú za prijatie zákona, ktorý by sprísňoval legislatívu.

Výsledok bol, že proti sprísneniu zákona, teda za zachovanie súčasného stavu, bolo 60 percent respondentov.

V prieskume Focusu pre Postoj sme otázku formulovali inak, respondentov sme sa pýtali na to, aký legislatívny stav by bol pre nich najprijateľnejší.

Takmer dve tretiny Slovákov odmietajú potrat v prípade, že dieťaťu bije srdce

Iný prieskum agentúry Focus o rok neskôr ukázal, že takmer dve tretiny Slovákov nepovažujú za správne vykonať potrat v prípade, že dieťaťu bije srdce. To sa začína diať v siedmom týždni tehotenstva ženy. 

Takmer desať percent respondentov sa nevedelo k otázke vyjadriť, tridsať percent to považovalo za skôr alebo úplne správne.

Ako znela otázka a výber odpovedí v prieskume v roku 2019:
Otázka: Považujete za správne alebo nesprávne, ak má tehotná žena právo ísť na potrat (umelé ukončenie tehotenstva) v prípade, že plodu už bije srdce?
Odpovede: skôr správne/určite správne/skôr nesprávne/určite nesprávne.

Zaujímavý bol pomer medzi tými, ktorí si myslia, že je určite správne, aby žena mala právo na potrat v prípade tlkotu srdca svojho plodu, a tými, ktorí to považujú za určite nesprávne: 10,8 % k 28,3 %. 

Prieskum Focusu, ktorý si zadalo občianske združenie Atticum, sa realizoval pár dní pred Národným pochodom za život, ktorý vtedy pritiahol do Bratislavy desaťtisíce ľudí.

V tom čase boli v parlamente štyri pro-life zákony. Jeden z nich predkladal Milan Krajniak a zavádzal v ňom podmienku pristúpenia k interrupcii do siedmeho týždňa, teda ešte pred prvým tlkotom srdca plodu, ktorý je potrebné potvrdiť výsledkom ultrazvuku. Ani jeden z pro-life návrhov, vrátane tohto, vtedy neprešiel.

„Aký je súčasný zákon?“ pýtal sa IVO

Na súčasnú potratovú legislatívu sa pýtal minulý rok Focus aj v prieskume Inštitútu pre verejné otázky. Už v znení otázky však v prvej vete uviedol sugestívne tvrdenie, že poslanci diskutujú o tom, „do akej miery by mali mať ženy možnosť voľby v prípade neželaného tehotenstva“. 

55 percent respondentov odpovedalo, že súčasný zákon je „primeraný a netreba ho meniť“. Takmer pätina ho považovala za „príliš prísny“ a uviedla, že „ženám by sa mal prístup k interrupciám uľahčiť“.

Naopak, 17 percent odpovedalo, že „nie je dosť prísny“ a prístup k potratom by sa mal sťažiť.

Ako znela otázka a výber odpovedí v prieskume v roku 2020:
Otázka: V poslednom období politici diskutujú o tom, do akej miery by mali mať ženy možnosť voľby v prípade neželaného tehotenstva. Zaujíma nás váš názor na dnešnú podobu interrupčného zákona, ktorá umožňuje na písomnú žiadosť ženy prerušiť tehotenstvo do 12. týždňa jeho trvania a po 12. týždni v prípade ťažkého poškodenia plodu, ohrozenia života matky alebo zistenia, že plod nie je schopný života. Podľa vás je súčasný interrupčný zákon…
Odpovede: primeraný, netreba ho meniť/príliš prísny, ženám by sa mal uľahčiť prístup k interrupciám/nie dosť prísny, ženám by sa mal sťažiť prístup k interrupciám/neviem.

V parlamente boli v tom čase opäť štyri návrhy týkajúce sa potratov.

Jeden z nich predkladala Anna Záborská a išlo o veľmi podobný návrh, ako je ten aktuálny. Súvisel najmä s posilnením sociálnej pomoci pre tehotné ženy. Na jeseň minulého roka neprešiel v parlamente o jediný hlas.
 

Na odľahčenie ponúkame ukážku toho, ako môže vznikať prieskum, v ktorom chcete, aby vám vyšli tie „správne“ odpovede:

 

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.