Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
15. december 2015

Polícia zhabala tisícky falošných potvrdení o udelení pápežského požehnania

V blízkosti Námestia svätého Petra odhalili tlačiareň falošných pergamenov. Ich hodnota bola viac ako 70-tisíc eur.

Polícia zhabala tisícky falošných potvrdení o udelení pápežského požehnania


Talianska polícia bude robiť razie okolo Vatikánu počas celého Svätého roka milosrdenstva. Foto – TASR/AP

Veľkomestá sú vždy plné predavačov falošného tovaru. O Ríme počas Svätého roka milosrdenstva to platí dvojnásobne. Talianska polícia sa týždeň po jeho otvorení pochválila prvým veľkým úlovkom. V pondelok v blízkosti Námestia svätého Petra odhalila nelegálnu tlačiareň pergamenov potvrdzujúcich udelenie pápežského požehnania. Policajti v nej zhabali približne 3 500 dokumentov v hodnote asi 70-tisíc eur. Do tejto sumy pritom nie sú zarátané už predané pergameny. Informoval o tom portál Vatican Insider.

Podvodníci ponúkali pergameny návštevníkom Vatikánu, pričom ich prezentovali ako oficiálne potvrdenie pápežského požehnania pútnikom, ktorí absolvovali púť v rámci Svätého roka milosrdenstva.

Pápež dal biznisu s pergamenmi stopku

Okrasné pergameny, ktoré potvrdzujú, že Svätý Otec udelil osobitné požehnanie konkrétnej osobe, sú dlhodobo obľúbeným darom pri príležitosti životných jubileí či kňazských vysviacok. Až do konca roka 2014 sa dali získať v desiatkach rímskych obchodov. Podľa portálu Vatican Insider na tom majitelia dokázali zarobiť 15-tisíc až 20-tisíc eur mesačne.

Za jeden pergamen a sprostredkovanie pápežského požehnania obchodníci inkasovali 10 až 50 eur. Výrobné náklady boli pritom oveľa nižšie. Jediný poplatok, ktorý odvádzali Vatikánu na charitatívne účely, boli tri eurá za vystavenie pečate a pápežovho podpisu.

K téme
Stop biznisu s pergamenmi: pápežské požehnania získate už len vo Vatikáne. Aj v slovenčine Zdieľať

V apríli 2014 sa však Vatikán rozhodol tento biznis stopnúť. Z Úradu apoštolskej charity obchodníci dostali list podpísaný pápežským almužníkom Konradom Krajewskim, v ktorom im k 31. decembru 2014 vypovedal zmluvu. Zároveň im pripomenul, že o postupnom ukončení spolupráce boli informovaní už pred štyrmi rokmi. Rozhodnutie pápežského almužníka sa päťdesiatka obchodníkov pokúsila zvrátiť listom, ktorý zaslali priamo pápežovi Františkovi. Neúspešne.

Od začiatku tohto roku je možné pápežské požehnanie získať len priamo vo vatikánskom Úrade apoštolskej charity alebo zaslaním formulára, ktorý je dostupný aj v slovenčine. „Udeľovanie pápežského požehnania je bezplatné. Peňažná suma sa týka jedine nákladov za pergamen, za jeho prípravu a zásielku, a tiež je v nej zahrnutý príspevok na charitatívnu činnosť pápeža,“ uvádza oficiálna stránka úradu.

Razie budú pokračovať

Taliansky minister vnútra Angelino Alfano oznámil, že počas trvania Svätého roka milosrdenstva bude prebiehať policajná akcia Jubilaeum zameraná na falošných obchodníkov. „Počas prvého týždňa sme zabavili približne milión falošných výrobkov,“ uviedol minister. Predavačov v okolí Vatikánu bude denne kontrolovať až 32 hliadok finančnej polície.

Inzercia

Odporúčame