Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
28. február 2009

Dvadsiate výročie svätenia žien za biskupov v Episkopálnej cirkvi

11. február 1989. Prvýkrát v histórii niektorej z anglikánskych cirkví bola za biskupa vysvätená žena. Biskupkou Massachusettskej diecézy sa stala rozvedená Afroameričanka Barbara C. Harris. Dnes už 17 zo 44 samostatných anglikánskych provincií povoľuje biskupské vysviacky žien. Biskupka Harris je č...

11. február 1989. Prvýkrát v histórii niektorej z anglikánskych cirkví bola za biskupa vysvätená žena. Biskupkou Massachusettskej diecézy sa stala rozvedená Afroameričanka Barbara C. Harris. Dnes už 17 zo 44 samostatných anglikánskych provincií povoľuje biskupské vysviacky žien.

Biskupka Harris je členkou americkej Episkopálnej cirkvi, ktorá sa nachádza vo zväzku anglikánskych cirkví. „Jedna z vecí, na ktoré si spomínam, boli problémy sprevádzajúce proces môjho schválenia,“ uviedla v rozhovore, ktorý priniesol oficiálny portál Episkopálnej cirkvi, biskupka Harris. K jej zvoleniu v roku 1988 došlo po mesiacoch búrlivých polemík, keď sa v liberálnom Massachusetts prepierali aj otázky jej pohlavia a farby pleti. V cirkvi začína fúkať nový vietor, pre niekoho osviežujúci, pre iných znepokojujúci, uviedla Harris krátko po svojom zvolení.

Samotná vysviacka prebiehala pred osemtisícovým zhromaždením na bostonskom štadióne Haynes. Úvodná stránka novín massachusettskej diecézy The Episcopal Times niesla titulok: „Mitra jej sedí perfektne.“ Dnes v americkej Episkopálnej cirkvi pôsobí 14 ženských biskupov, ďalšie pôsobia v Kanade, na Kube, v Austrálii a na Novom Zélande. Na čele cirkvi sa tiež nachádza žena, Katherine Jeffers Schori. Práve ona predsedala dnešnému spomienkovému zhromaždeniu, ktoré sa konalo v Katedrále sv. Pavla v Bostone. „Aj keď to ešte nie je postačujúce množstvo vzhľadom k celkovému počtu biskupov, rozhodne to znamená výrazný krok vpred. Máme však pred sebou ešte dlhú cestu,“ uviedla Harris v spomínanom rozhovore.

V ňom sa dotkla aj ďalšieho kontroverzného rozhodnutia Episkopálnej cirkvi. V roku 2003 bol za biskupa New Hampshire vysvätený praktizujúci homosexuál Gene Robinson. Mesiac po tomto svätení začala jedna zo 107 episkopálnych diecéz rokovať o začlenení do Katolíckej cirkvi, ďalších 12 chcelo vytvoriť novú sieť anglikánskych diecéz a farností. Následne svoje kontakty s Episkopálnou cirkvou prerušili africké anglikánske cirkvi, ktoré patria medzi najväčšie a najdynamickejšie sa rozvíjajúce. Vyše polovica z 80 miliónov anglikánov dnes žije na africkom kontinente. „Gene nie je náš prvý homosexuálny biskup. Mali sme ich pred ním pár,“ poznamenala biskupka Harris.

K poslednému výraznému štiepeniu Episkopálnej cirkvi došlo v decembri minulého roku. Štyri episkopálne diecézy vystúpili zo zväzku s ostatnými a založili novú Anglikánsku cirkev v Severnej Amerike, ktorá má okolo 100 000 členov. K nespokojným diecézam sa pridali aj desiatky farností z iných diecéz. Hlavou novej cirkvi, ktorá nesúhlasí so svätením homosexuálov, ale v otázke ženských vysviacok je nejednotná, sa stal biskup Robert Duncan. Sám je prívržencom svätenia žien.

Inzercia

Táto otázka rozdelila aj Anglickú cirkev (Church of England), matku anglikánskych cirkví. Minulý rok, napriek širokým protestom, Lambethská konferencia, zvolávaná raz za desať rokov a určujúca smerovanie cirkvi, odsúhlasila svätenie žien za biskupov. Konferencie sa odmietla zúčastniť až štvrtina pozvaných biskupov. Tí sa stretli ešte koncom júna 2008 v Jeruzaleme na vlastnom summite. Podľa informácií, ktoré vtedy priniesli talianske denníky, ale aj vatikánsky denník L´Osservatore romano, sa títo biskupi už zišli s predstaviteľmi vatikánskej Kongregácie pre náuku viery, aby sa informovali o možnostiach prestupu ku katolíkom.

Za pomoc pri príprave článku ďakujem svojmu bratovi Stanovi.
Prečítajte si aj môj článok Anglikáni na križovatke, ktorý vyšiel v časopise .týždeň (33/2008).

Odporúčame

Vatikán: Williamsonovo ospravedlnenie je nepostačujúce

Vatikán: Williamsonovo ospravedlnenie je nepostačujúce

Ospravedlnenie biskupa Richarda Williamsona nespĺňa podmienky stanovené Svätou stolicou, vyhlásil dnes jej hovorca Federico Lombardi.Williamson vo včera zverejnenom vyhlásení uviedol, že pápež Benedikt XVI. ho požiadal o „prehodnotenie výrokov“. Následne oľutoval svoje slová. Vo vyhlásení Svätej sto...

Williamson: Som zodpovedný za to, čo sa stalo

Williamson: Som zodpovedný za to, čo sa stalo

Lefébvristický biskup Richard Williamson, ktorý celý svet pobúril spochybňovaním holokaustu, sa dnes ospravedlnil za svoje výroky. Znenie jeho ospravedlnenia priniesla Pápežská komisia Ecclesia Dei zodpovedná za dialóg s lefébvristami. „Svätý otec a môj predstavený, biskup Bernard Fellay ma vyzvali,...

V Hanoji pochovali kardinála Pham Dinh Tunga

V Hanoji pochovali kardinála Pham Dinh Tunga

Ázijská cirkev prišla o ďalšiu osobnosť. Dnes bol v Hanoji pochovaný emeritný arcibiskup hlavného mesta Vietnamu, kardinál Paolo Giuseppe Pham Dinh Tung. V polovici februára zomrel aj emeritný arcibiskup Soulu, kardinál Stephen Kim Sou-hwan. Kardinál Pham Dinh Tung zomrel 22. februára vo veku 90. ro...