Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
12. november 2021, 11:32

V stredu vo veku 74 rokov zomrel kňaz Ladislav Vrábel

V stredu vo veku 74 rokov zomrel kňaz Ladislav Vrábel

Bol jedným zo spoluzakladateľov väzenskej duchovnej služby na Slovensku. Pôsobil v dvoch diecézach a 14 rokov vo vojenskom ordinariáte. Bol prvým generálnym vikárom Zboru väzenskej a justičnej stráže. Ladislav Vrábel sa pričinil aj o rozbehnutie pastorácie vysokoškolskej mládeže v Nitre.

Podľa životopisu na stránke ÚPN sa Ladislav Vrábel narodil 28. júla 1947 v Ladcoch. Už od útleho detstva sa túžil stať kňazom a napriek nepriazni vtedajšieho režimu sa mu tento sen splnil. Po maturite v roku 1965 v Ilave, nastúpil na štúdiá na Rímskokatolíckej bohosloveckej fakulte v Bratislave a v roku 1970 bol vysvätený za kňaza. Jeho prvým kňazským pôsobiskom boli Bánovce nad Bebravou. V rokoch 1974 – 1977 bol správcom farnosti v Ivanke pri Nitre. Pre aktívnu prácu s mládežou, výlety do hôr či tajné stretnutia na fare bol pod drobnohľadom vtedajšej Štátnej bezpečnosti.

Viackrát sa mu dokonca snažili ponúknuť spoluprácu, a keď ju radikálne odmietol, bol mu udelený trest v podobe zadržania 3-mesačnej štátnej mzdy. V rokoch 1977 – 1991 pôsobil ako správca farnosti v Nitre – Hornom meste.

Počas svojej kňazskej služby spolupracoval aj na šírení vtedy zakázanej náboženskej literatúry. Začiatkom roku 1990 pastoračne pôsobil ako dobrovoľník vo vojenských útvaroch, detských domovoch, starobincoch, nemocniciach a väzniciach.

Osobitnú pozornosť venoval pastorácii mládeže, ľuďom v kríze a telesne postihnutým.

V rokoch 1991 – 1994 pôsobil ako správca farnosti v Predmieri a v roku 1994 ho ustanovili za správcu farnosti v Žakovciach v Spišskej diecéze, kde sa spolu s kňazom Mariánom Kuffom staral o bývalých väzňov a bezdomovcov.

Inzercia

Prvého júna 1995 bol Konferenciou biskupov Slovenska vymenovaný za koordinátora náboženských činností pri Generálnom riaditeľstve Zboru väzenskej a justičnej stráže (ZVJS) v Bratislave. Od 1. januára 2004 bol menovaný za biskupského vikára Ordinariátu Ozbrojených síl a ozbrojených zborov SR pre ZVJS.

Podľa kňaza a správcu univerzitného pastoračného centra v Trenčíne Juraja Sedláčka Ladislav Vrábel pomohol rozhodnúť sa pre kňazské povolanie viac ako 50 mladým ľuďom. „Napríklad raz večer po študentskej omši v Nitre pozval na stretko mladého vysokoškoláka v rifliach a tričku – Maroša Kuffu,“ napísal na sociálnej sieti o. Juraj.

Pohrebné obrady za zosnulého kňaza a svätá omša budú v pondelok 15. novembra 2021 o 12:00 v Kostole Božieho milosrdenstva v Ladcoch. Priamy prenos zo zádušnej sv. omše prinesie aj Rádio Lumen.

Dnes treba vedieť

26. september 2023, 08:46

Katolícka cirkev v Čile zaznamenala v uplynulých rokoch výrazný prepad dôvery – zo 77 % v roku 1996 na 31 % v roku 2020. Dôležitým faktorom tohto poklesu je neriešenie prípadov sexuálneho zneužívania. Ku Katolíckej cirkvi sa v súčasnosti hlási približne polovica z 18 miliónov obyvateľov. Výrazne však stúpol počet nábožensky nezaradených – z 18 % v roku 2010 na 35 % v roku 2020. (ap)

25. september 2023, 19:50

Fotovýber: Na snímke druhý zľava bratislavský eparchiálny biskup a apoštolský administrátor Prešovskej archieparchie Peter Rusnák posväcuje tunel Bikoš a rýchlostnú cestu R4 na prešovskom severnom obchvate. Vpravo košický arcibiskup metropolita Bernard Bober. (tasr/františek iván)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.