Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
13. november 2021, 17:30

Pápež ocenil novinárov za pomoc pri odhaľovaní sexuálnych škandálov v cirkvi

Pápež ocenil novinárov za pomoc pri odhaľovaní sexuálnych škandálov v cirkvi

Pápež František. Foto AP/Riccardo De Luca

„Ďakujem vám za to, že nám hovoríte, čo je nesprávne v cirkvi, za to, že nám pomáhate v tom, aby sa to nezamietlo pod koberec, a za to, že ste dali hlas obetiam zneužívania,“ povedal František.

Pápež František sa v sobotu poďakoval novinárom za to, že pomáhajú pri odhaľovaní prípadov sexuálneho zneužívania v radoch rímskokatolíckej cirkvi. Informovala o tom agentúra Reuters.

„Ďakujem vám za to, že nám hovoríte, čo je nesprávne v cirkvi, za to, že nám pomáhate v tom, aby sa to nezamietlo pod koberec, a za to, že ste dali hlas obetiam zneužívania,“ povedal pápež.

Uviedol to na ceremónii na počesť dvoch dlhoročných novinárov venujúcich sa pokrývaniu správ z Vatikánu.

Aby zlo vo svete bolo uzdravené

Vatikanisti Philip Pullella z agentúry Reuters, ktorý sa narodil v Taliansku a vyrastal v USA a Valentina Alazrakiová z mexickej stanice Noticieros Televisa, dostali Vyznamenanie Rytiera a Dámy Veľkého kríža.

Žurnalistika je poslaním „študovať a pracovať pre to, aby zlo vo svete bolo uzdravené“, povedal pri odovzdávaní vyznamenaní pápež František. Ako vysvetlil, ocenením dvoch osobností z radov vatikanistov chce dnes vzdať hold celej pracovnej komunite.

Pápež tiež ocenil „misiu“ žurnalistiky, čo sa týka „vysvetľovania (fungovania) sveta“. Novinári podľa neho svojou prácou prispievajú k tomu, aby bol lepšie pochopiteľný a aby sa ho ľudia menej báli.

Mexičanka Valentina Alazrakiová z mexickej stanice Noticieros Televisa. Foto Vatican News

Talian Philip Pullella žijúci v USA, ktorý pôsobí v agentúry Reuters. Foto Vatican News

Poznamenal, že pre spravodajcov je dôležité vyjsť von zo svojich redakcií a zistiť, čo sa deje vo svete, aby mohli bojovať proti dezinformáciám.

Inzercia

Potrebujú preto „utiecť tyranii“ toho, že budú vždy len on-line. „Nie všetko sa dá povedať cez e-mail, telefón alebo obrazovku,“ uviedol.

„Je to neľahká misia. Je náročné premýšľať, meditovať, ísť do hĺbky, postáť na zozbieranie myšlienok a študovanie súvislostí a precedensov istej správy. Ako dobre viete, riziko spočíva v tom, že sa správami necháme zdrviť, namiesto toho, aby sme im dokázali dať zmysel. Preto vás povzbudzujem, aby ste si zachovali a pestovali zmysel pre poslanie, ktoré je v počiatkoch vášho rozhodnutia.“

Svätý Otec po týchto slovách rozvil svoje zamyslenie okolo troch slovies, ktoré podľa neho charakterizujú dobrú žurnalistiku: „počúvať“, „skúmať“ a „informovať“.

Na škandály reagoval pomaly

Kritici Františka obvinili z toho, že po tom, čo sa v roku 2013 stal pápežom, reagoval na sexuálne škandály v cirkvi príliš pomaly. V roku 2018 však verejne priznal chyby z minulosti a prisľúbil, že cirkev sa už nikdy nebude snažiť zakryť prípady zneužívania.

V roku 2019 v tejto súvislosti vyzval na „boj s nasadením všetkých síl“ voči zločinom, ktoré by mali byť „vymazané zo zemského povrchu“.

Pápež František s novinármi. Foto Vatican News

Škandály týkajúce sa zneužívania maloletých zo strany duchovných sa objavili na titulkách novín v roku 2002, keď americký denník The Boston Globe zverejnil sériu článkov odhaľujúcu vzorec pohlavného zneužívania, ako aj rozsiahle úsilie cirkvi tieto prípady utajiť.

Odvtedy sa takéto kauzy objavili v mnohých krajinách. Naposledy napríklad vo Francúzsku, kde nezávislá komisia vyšetrujúca zneužívanie detí v rámci rímskokatolíckej cirkvi v októbri zverejnila správu, podľa ktorej v krajine zaznamenali v rokoch 1950 – 2020 približne 216-tisíc prípadov pohlavného zneužívania maloletých predstaviteľmi katolíckej cirkvi. Veľkú väčšinu obetí tvorili chlapci.

Dnes treba vedieť

26. september 2023, 08:46

Katolícka cirkev v Čile zaznamenala v uplynulých rokoch výrazný prepad dôvery – zo 77 % v roku 1996 na 31 % v roku 2020. Dôležitým faktorom tohto poklesu je neriešenie prípadov sexuálneho zneužívania. Ku Katolíckej cirkvi sa v súčasnosti hlási približne polovica z 18 miliónov obyvateľov. Výrazne však stúpol počet nábožensky nezaradených – z 18 % v roku 2010 na 35 % v roku 2020. (ap)

25. september 2023, 19:50

Fotovýber: Na snímke druhý zľava bratislavský eparchiálny biskup a apoštolský administrátor Prešovskej archieparchie Peter Rusnák posväcuje tunel Bikoš a rýchlostnú cestu R4 na prešovskom severnom obchvate. Vpravo košický arcibiskup metropolita Bernard Bober. (tasr/františek iván)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.