Pápež ocenil novinárov za pomoc pri odhaľovaní sexuálnych škandálov v cirkvi

Pápež František. Foto AP/Riccardo De Luca
„Ďakujem vám za to, že nám hovoríte, čo je nesprávne v cirkvi, za to, že nám pomáhate v tom, aby sa to nezamietlo pod koberec, a za to, že ste dali hlas obetiam zneužívania,“ povedal František.
Pápež František sa v sobotu poďakoval novinárom za to, že pomáhajú pri odhaľovaní prípadov sexuálneho zneužívania v radoch rímskokatolíckej cirkvi. Informovala o tom agentúra Reuters.
„Ďakujem vám za to, že nám hovoríte, čo je nesprávne v cirkvi, za to, že nám pomáhate v tom, aby sa to nezamietlo pod koberec, a za to, že ste dali hlas obetiam zneužívania,“ povedal pápež.
Uviedol to na ceremónii na počesť dvoch dlhoročných novinárov venujúcich sa pokrývaniu správ z Vatikánu.
Aby zlo vo svete bolo uzdravené
Vatikanisti Philip Pullella z agentúry Reuters, ktorý sa narodil v Taliansku a vyrastal v USA a Valentina Alazrakiová z mexickej stanice Noticieros Televisa, dostali Vyznamenanie Rytiera a Dámy Veľkého kríža.
Žurnalistika je poslaním „študovať a pracovať pre to, aby zlo vo svete bolo uzdravené“, povedal pri odovzdávaní vyznamenaní pápež František. Ako vysvetlil, ocenením dvoch osobností z radov vatikanistov chce dnes vzdať hold celej pracovnej komunite.
Pápež tiež ocenil „misiu“ žurnalistiky, čo sa týka „vysvetľovania (fungovania) sveta“. Novinári podľa neho svojou prácou prispievajú k tomu, aby bol lepšie pochopiteľný a aby sa ho ľudia menej báli.
Mexičanka Valentina Alazrakiová z mexickej stanice Noticieros Televisa. Foto Vatican News
Talian Philip Pullella žijúci v USA, ktorý pôsobí v agentúry Reuters. Foto Vatican News
Poznamenal, že pre spravodajcov je dôležité vyjsť von zo svojich redakcií a zistiť, čo sa deje vo svete, aby mohli bojovať proti dezinformáciám.
Potrebujú preto „utiecť tyranii“ toho, že budú vždy len on-line. „Nie všetko sa dá povedať cez e-mail, telefón alebo obrazovku,“ uviedol.
„Je to neľahká misia. Je náročné premýšľať, meditovať, ísť do hĺbky, postáť na zozbieranie myšlienok a študovanie súvislostí a precedensov istej správy. Ako dobre viete, riziko spočíva v tom, že sa správami necháme zdrviť, namiesto toho, aby sme im dokázali dať zmysel. Preto vás povzbudzujem, aby ste si zachovali a pestovali zmysel pre poslanie, ktoré je v počiatkoch vášho rozhodnutia.“
Svätý Otec po týchto slovách rozvil svoje zamyslenie okolo troch slovies, ktoré podľa neho charakterizujú dobrú žurnalistiku: „počúvať“, „skúmať“ a „informovať“.
Na škandály reagoval pomaly
Kritici Františka obvinili z toho, že po tom, čo sa v roku 2013 stal pápežom, reagoval na sexuálne škandály v cirkvi príliš pomaly. V roku 2018 však verejne priznal chyby z minulosti a prisľúbil, že cirkev sa už nikdy nebude snažiť zakryť prípady zneužívania.
V roku 2019 v tejto súvislosti vyzval na „boj s nasadením všetkých síl“ voči zločinom, ktoré by mali byť „vymazané zo zemského povrchu“.
Pápež František s novinármi. Foto Vatican News
Škandály týkajúce sa zneužívania maloletých zo strany duchovných sa objavili na titulkách novín v roku 2002, keď americký denník The Boston Globe zverejnil sériu článkov odhaľujúcu vzorec pohlavného zneužívania, ako aj rozsiahle úsilie cirkvi tieto prípady utajiť.
Odvtedy sa takéto kauzy objavili v mnohých krajinách. Naposledy napríklad vo Francúzsku, kde nezávislá komisia vyšetrujúca zneužívanie detí v rámci rímskokatolíckej cirkvi v októbri zverejnila správu, podľa ktorej v krajine zaznamenali v rokoch 1950 – 2020 približne 216-tisíc prípadov pohlavného zneužívania maloletých predstaviteľmi katolíckej cirkvi. Veľkú väčšinu obetí tvorili chlapci.
Dnes treba vedieť
Francúzsky kardinál Jean-Pierre Ricard bol Vatikánom natrvalo suspendovaný. Emeritný arcibiskup Bordeaux nesmie verejne vykonávať kňazskú službu pre zneužívanie maloletej osoby. Ku skutku, ktorý sa stal v roku 1987, sa 79-ročný prelát priznal na konci minulého roka. Kardinál bol v rokoch 2001 až 2007 predsedom Francúzskej biskupskej konferencie. (kathpress)
Kauza Marka Rupnika
Potrestali rehoľníčku, ktorá so známym umelcom zakladala komunitu v Slovinsku
Ivanka Hosta viedla komunitu Loyola od roku 1994, teraz musí odísť a každý mesiac robiť púť a modliť sa za Rupnikove obete.
Vo Vatikáne má najbližšie dni pokračovať súdny proces v kauze londýnskej nehnuteľnosti, kde je obžalovaných desať ľudí vrátane kardinála Angela Becciua. Na pojednávaniach by mali zaznieť záverečné reči obhajoby a tiež vyjadrenia dotknutých strán ako Štátneho sekretariátu či tzv. Vatikánskej banky. (acistampa)
Väznený nikaragujský biskup Roland Álvarez bol nominovaný na Sacharovovu cenu. Ocenenie Európskeho parlamentu od roku 1988 udeľujú jednotlivcom a skupinám bojujúcim za ochranu ľudských práv a základných slobôd. Meno laureáta bude oznámené 19. októbra. (cna)
Tomáš Halík
Modlime sa za budúcnosť ohrozeného Slovenska, vyzýva český kňaz
Podľa Halíka sú voľby na Slovensku „nielen osudovou morálnou skúškou kultúry slovenského národa, ale majú veľký význam pre budúcnosť celého nášho kontinentu“.
Biskup švajčiarskeho Bazileja vyzval na zrušenie povinného kňazského celibátu a na svätenie žien. „Podriadenosť žien v Katolíckej cirkvi je pre mňa nepochopiteľná. Sú potrebné zmeny,“ vyhlásil Felix Gmür pre noviny NZZ am Sonntag. Rozhovor vyšiel v nedeľu, krátko pred jeho účasťou na synode, ktorá sa začne budúci týždeň v Ríme. (cna)
Nová apoštolská exhortácia pápeža Františka bude mať názov Laudate Deum. Dokument, ktorý bude promulgovaný 4. októbra, bude nadväzovať na sociálno-ekologickú encykliku Laudato si’ z roku 2015. (vatican news)
Fórum kresťanských inštitúcií a Rada KBS Iustitia et Pax pozývajú pred parlamentnými voľbami k modlitbám za Slovensko. Deviatnik, ktorého súčasťou je špeciálna modlitba za Slovensko, vyvrcholí deň pred voľbami. (tkkbs)
Katolícka cirkev v Čile zaznamenala v uplynulých rokoch výrazný prepad dôvery – zo 77 % v roku 1996 na 31 % v roku 2020. Dôležitým faktorom tohto poklesu je neriešenie prípadov sexuálneho zneužívania. Ku Katolíckej cirkvi sa v súčasnosti hlási približne polovica z 18 miliónov obyvateľov. Výrazne však stúpol počet nábožensky nezaradených – z 18 % v roku 2010 na 35 % v roku 2020. (ap)