Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Cirkev vo svete Svet kresťanstva
19. november 2021

Prijímanie politikom v USA

Biskupi chcú špeciálny tím 50 kňazov, ktorí budú po krajine kázať o Eucharistii

Americkí biskupi v diskutovanom materiáli o Eucharistii politikov obišli. Schválili projekt národného eucharistického obrodenia.

Biskupi chcú špeciálny tím 50 kňazov, ktorí budú po krajine kázať o Eucharistii

Vpravo biskup Glen Provost z diecézy Lake Charles v Louisiane a biskup Manuel Cruz z Newarku v New Jersey počas ranných modlitieb na plenárnom zasadnutí biskupskej konferencie 17. novembra v Baltimore. Foto: TAST – AP Photo/Julio Cortez


Niekoľkomesačná diskusia a polemiky rôzneho druhu sú na konci. Katolícki biskupi Spojených štátov amerických drvivou väčšinou schválili dokument s názvom Tajomstvo Eucharistie v živote cirkvi.

O dokumente sa začalo hovoriť po nástupe katolíka a podporovateľa potratovej politiky Joea Bidena do kresla amerického prezidenta.

Dokument, ktorý zdôrazňuje neodmysliteľnú rolu Eucharistie v živote cirkvi, podporilo v tajnom elektronickom hlasovaní 222 biskupov, iba osem bolo proti a traja sa zdržali.

Stalo sa tak ešte v stredu počas plenárneho zasadania biskupskej konferencie v meste Baltimore. Americkí biskupi sa stretli od roku 2019 prvý raz fyzicky. Kľúčová diskusia k dokumentu sa udiala v prvý deň zasadnutia, v pondelok, a to za zatvorenými dverami.

Projekt národného eucharistického obrodenia

Ako informuje Catholic News Agency, výsledný text sa vyhýba akýmkoľvek otvoreným odkazom na to, či by biskupi a kňazi mali odoprieť prijímanie verejným činiteľom, ktorí konajú v rozpore s katolíckym učením o potratoch a iných morálnych otázkach.

Cieľom dokumentu je začať klásť nový dôraz na katechizáciu katolíkov o význame a dôležitosti Eucharistie, čo má byť reakcia na skúsenosť mnohých biskupov, ktorí vidia pokles viery v reálnu prítomnosť Krista vo Sviatosti Oltárnej.

Okrem toho americkí biskupi schválili aj strategický plán na trojročné obdobie, projekt národného eucharistického obrodenia.

Súčasťou iniciatívy majú byť nové vzdelávacie materiály, formácia pre diecéznych a farských lídrov, spustenie webovej stránky a ustanovenie špeciálneho tímu 50 kňazov, ktorí budú cestovať po krajine a kázať o Eucharistii.

Kampaň vyvrcholí na Národnom eucharistickom kongrese, ktorý naplánovali na jún 2024 v Indianapolise.

Biskup St. Paul a Minneapolisu Andrew H. Cozzens, ktorý vedie komisiu pre evanjelizáciu a katechizáciu v rámci biskupskej konferencie, sa vyjadril, že takýto typ podujatia sa v USA konal naposledy pred 50 rokmi. V minulosti bývali eucharistické kongresy raz za desaťročie.

Čítajte tiež

Tridsaťstranový materiál Tajomstvo Eucharistie v živote cirkvi má dve hlavné časti. Prvá, Dar, sa zameriava na Eucharistiu ako dar od Krista cez jeho vtelenie a zmŕtvychvstanie. Druhá sekcia, Naša odpoveď, sa venuje vďačnosti za tento dar a role, ktorú zohrávajú laici v súvislosti s prijatím Eucharistie, a napokon dôležitosti Eucharistie pri obrátení.

„Keď prijímame sväté prijímanie, Kristus sa nám dáva. Prichádza k nám všetkým v pokore, ako k nám prišiel vo Vtelení, aby sme ho prijali a boli s ním jedno,“ hovorí text.

Zopakovali stanovisko z roku 2006

Dokument síce nespomína žiadne kritériá pre odmietnutie udelenia sviatosti pre niekoho, kto nie je v zhode s učením cirkvi, no text materiálu objasňuje rozdiel medzi všedným a smrteľným hriechom, pričom hovorí, že katolík v stave smrteľného hriechu by nemal prijať Eucharistiu, kým sa nevyspovedá a nedostane rozhrešenie.

V materiáli sa pripomína, že ak niekto prijíma Eucharistiu v stave smrteľného hriechu, nielenže neprijíma milosť sviatosti, ale dopúšťa sa hriechu svätokrádeže tým, že neprejavuje úctu k Telu a Krvi Kristovej. Podľa dokumentu „prijatie svätého prijímania zahŕňa spoločenstvo s cirkvou v tomto viditeľnom rozmere“.

Inzercia

Ďalej nasleduje pasáž zo staršej smernice amerických biskupov z roku 2006, ktorá sa týka katolíkov vo verejnom živote: „Ak by katolík vo svojom osobnom alebo profesionálnom živote vedome a tvrdohlavo odmietal definované doktríny cirkvi alebo vedome a tvrdohlavo zavrhoval jej definitívne učenie o morálnych otázkach, vážne by oslabil svoje spoločenstvo s cirkvou.“

Prijímanie Eucharistie v takejto situácii podľa usmernenia „nezodpovedá povahe eucharistického slávenia, takže by sa ho mal zdržať“.

Žena sa modlí ruženec na proteste pred hotelom, kde zasadali americkí biskupi. Foto: TASR – AP Photo/Julio Cortez.

Jedným z najvýraznejších biskupov, ktorí volali po odmietnutí udeľovania prijímania pro-choice politikom, bol arcibiskup San Francisca Salvatore Cordileone. Po hlasovaní označil schválený dokument za vyvážený. „Rieši oblasť vhodnosti prijímania, ale na pozadí teológie,“ cituje ho National Catholic Register.

Podľa arcibiskupa Cordileoneho je na svedomí každého jedného biskupa, či a kedy odmietne udeliť sväté prijímanie. „Sme zodpovední za spásu duší, takže pomôcť im uvedomiť si svoje zlyhanie je veľmi dôležité,“ dodal.

Arcibiskup Joseph Naumann z Kansas City, končiaci predseda pro-life komisie biskupskej konferencie, tesne pred hlasovaním poznamenal, že „v tomto dokumente bolo dobré zopakovať, čo sme už povedali o svojej zodpovednosti viesť dialóg a rozhovor s tými, ktorí sú katolíci, ale konajú spôsobom, ktorý je v rozpore s našou vierou v toto základné morálne učenie“.

Boli aj protesty

Na verejnej časti zasadnutia episkopátu sa nekonala žiadna búrlivá polemika. O oživenie rokovania sa postaral skôr protest, ktorý sa zišiel pred hotelom v Baltimore, kde sa biskupi stretli.

Protestnú akciu s názvom „Biskupi: Už je toho dosť“ organizovali ultrakonzervatívne kruhy okolo portálu Church Militant. Medzi transparentmi protestujúcich bolo vidno slogany ako „Stratení pastieri, stratená ovca“ alebo „Biskupi, nebuďte Judášom. Uplatnite kánon 915“. Podľa tohto kánonu tým, ktorí tvrdošijne zotrvávajú v zjavne ťažkom hriechu, sa nesmie dovoliť pristúpiť k svätému prijímaniu.

Iné heslá označovali biskupov napríklad za „monštrá v mitrách“.

Liberálne ladený portál National Catholic Reporter kritizuje spôsob, ako sa biskupi postavili k schvaľovaniu dokumentu. Podľa tohto média biskupi schválili „nevýrazný“ dokument, pričom tí na pravej strane to budú považovať za prehru a progresívni katolíci zase za víťazstvo. NC Reporter však tvrdí, že nejde o víťazstvo pre žiadnu stranu.

„Nie je to víťazstvo biskupov, ktorí zostávajú hlboko rozdelení aj napriek snahe držať sa stanoviska, že nebola reč o žiadnych politikoch,“ píše portál. Podľa NC Reporter mohli biskupi namiesto boja s druhým katolíckym prezidentom v dejinách USA riešiť iné témy, ktoré priniesla pandémia či rasové nepokoje.

„Nie, toto nie je výhra. Dokument amerických biskupov o ,eucharistickej súdržnosti‘ možno potichu vyšumí, ale neefektívnosť našich cirkevných predstaviteľov zostane,“ napísal NC Reporter.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva