Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Interview Svet kresťanstva
21. november 2021

Mních s kamerou

Mnoho katolíkov chce ísť za rámec zvykového kresťanstva, chýba im vedenie

Musíme viac komunikovať, hovorí benediktín Michal Mária Kukuča, ktorý záujemcov duchovne sprevádza aj cez svoj youtubový kanál.  

Mnoho katolíkov chce ísť za rámec zvykového kresťanstva, chýba im vedenie

Foto – Júlia Kubicová

V pozícii vlogera pôsobíte už viac ako desať rokov. Prečo ste sa na to dali?

Je to pre mňa ďalšia z možností, ako byť v kontakte s ľuďmi. Snažím sa byť prítomný nielen vo fyzickom, ale aj v digitálnom priestore. Keďže pracujem s informačnými technológiami, môžem byť v tomto svete nielen ako „ajťák“, ale aj ako mních.

Má mních „ajťák“ aj nejaký svoj osobný vlogerský cieľ? 

Nemá. Vďaka youtubovému kanálu som však našiel nových priateľov. A viem aj o niektorých ľuďoch, ktorým som pomohol. Sám som zvedavý, ako to pôjde ďalej.

Vo svojich evanjelizačných videách sprostredkúvate pohľad do zákulisia mnícha s kamerou, približujete jeho denný režim a duchovný život, ale i bežné starosti a radosti života. Kde čerpáte námety?

Vlogmi sa môj kanál začal. Vtedy som sa inšpiroval z viacerých strán – od čisto svetských vlogerov až po veľmi dôležité „nakopnutie“ zo strany niektorých angažovaných osôb v zasvätenom živote na Slovensku. V niečom tie každodenné témy nevyzerajú hodné zverejňovania cez video, no ich autenticita a bezprostrednosť im dáva čosi, čo vopred zostavené scenáre a profesionálna dramaturgia dať nemôžu.

Autentické úsmevné „chybičky dokonalosti“ z videí nevystrihujete, do videí vkladáte aj mnohé komické prvky. Robíte to s nejakým hlbším úmyslom?

Zatiaľ som žiaden vlogový scenár nepísal. Mám, samozrejme, istú predstavu, čo chcem do videa dať, ale tieto veci vznikajú vždy spontánne.

Určite vás k novej tvorbe inšpiruje aj spätná väzba od ľudí. Čo ich najviac zaujíma? S čím sa na vás obracajú?

Zaujímajú sa najmä o duchovné záležitosti. Možno aj preto, že sa týmto smerom uberá obsah kanálu. Pre mnohých je kontakt s kňazom či mníchom obmedzený len na kostol alebo spovednicu. Niektorí majú z rôznych dôvodov vyslovene obavu ísť osobne za kňazom.

Videá ukazujú, že komunikovať možno aj otvorenejšie. A keďže je tu možnosť skontaktovať sa aj elektronicky, mnohí to využijú. 

Myslíte si, že je za tým ich skutočný záujem alebo len ľudská zvedavosť?

Nájdu sa aj zvedavé otázky, samozrejme, ale väčšinou sa stretávam so serióznym záujmom ľudí. Je veľa katolíkov, ktorí chcú ísť za rámec zvykového praktizovania kresťanstva, a práve tým v našom slovenskom prostredí chýba vedenie.

Kvalitnej literatúry je málo, kňazi v pastorácii sú často veľmi vyťažení, mnohí ani nevedia o aktivitách, ktoré sa dejú vo vedľajšej farnosti. Moja činnosť je v tomto smere len malým príspevkom. Jasne však vidím potrebu viac investovať do komunikácie.

Pápeži už pred Druhým vatikánskym koncilom uznávali silu médií a vyzývali ľudí na ich zapojenie do služieb evanjelizácie. Pápež Pavol VI. nazval komunikačné prostriedky modernou kazateľnicou. V čom vidíte výhody a zatiaľ ešte stále nevyužitý potenciál či kapacitu virtuálneho sveta, ktorý by mohol byť prospešný duchovnému rastu človeka i cirkvi?

Nie je možné evanjelizovať a viesť pastoračnú činnosť bez znalosti jazyka. Tým už dnes nie je len reč, ale aj moderné komunikačné prostriedky. Niekedy mám pocit, že v tomto trochu chytáme koňa za chvost.

V cirkvi sme zvyknutí na pomalý, rozvážny prístup. Pri moderných médiách, ktoré napredujú rýchlym tempom vpred, sa jednoducho zabehnuté šablóny použiť nedajú. Dúfam, že pre nás kňazov budú tieto moderné výzvy predovšetkým príležitosťou prehĺbenia teologickej formácie a odvahy používať moderné prostriedky.

Inzercia

Digitálny svet už nie je perifériou, ale mainstreamom. V tomto mi veľmi rezonuje pápežova výzva na slobodu a odvahu. Samozrejme, že pri tom porobíme chyby. Tu hovorím hlavne o sebe. Avšak už svätý Pavol predsa vedel, že dokonalý je len Boh a pri slabosti hlásateľa môže viac vyniknúť milosť.

Myslíte si, že cirkev nie je dostatočne odvážna a pružná reagovať na výzvy doby?

Pri tejto otázke sa opäť v spomienkach vraciam k tomu, čo nám hovoril pápež František v bratislavskom dóme. V cirkvi je mnoho ľudí, ktorí sú slobodní, odvážni a pružní. To všetko však zároveň musí stáť na pevných základoch. Je to škola a napredovať budeme len vtedy, ak nezabudneme, že žiakmi sme všetci.

Vo virtuálnom svete človek nájde rôzne duchovné ponuky – od streamovanej svätej omše cez ezoterické seansy až po zapredanie sa nejakej sekte. Podľa čoho rozlišovať z tejto ponuky?

Toto je neustály problém už od počiatkov cirkvi. Vždy budú alternatívne ponuky, niekedy veľmi lákavé, ktoré budú balamutiť hlavy a zvádzať na zlé cesty. Dnes je to špecificky spojené s individualistickou kultúrou.

Je skutočne znamením čias, že Svätý Otec rozbieha synodálny proces. Chce nasmerovať náš záujem na tajomstvo cirkvi. Skutočná cesta ku Kristovi je nevyhnutne cestou k cirkvi – teda nie k rôznym separátnym zoskupeniam či silným jednotlivcom, trebárs aj v reverende, oháňajúcim sa kadejakými svojskými teóriami a pochybnými zjaveniami.

Čo by si mal človek všímať a čoho by sa mal vyvarovať, aby sa nenechal pomýliť mediálnou manipuláciou alebo neprepadol mediálnym závislostiam, tzv. netolizmu?

Kiežby bol na to jednoduchý recept. Možno by sa čakalo, že ako mních budem vyzývať na stiahnutie sa do ticha. To si môže väčšina ľudí dovoliť len zriedkavo. Najdôležitejšie sú dve veci: zdravý rozum a zdravá disciplína. To je však téma na ďalší rozhovor.

V tohtoročnom posolstve k 55. svetovému dňu spoločenských komunikačných prostriedkov pápež František vyzýva ľudí na osobné stretnutia, jasnú a poctivú komunikáciu. Má v niečom osobný kontakt prednosť pred online komunikáciou?

Ja nevidím automaticky rozpor medzi online a fyzickou komunikáciou. Navzájom sa môžu dopĺňať a podporovať. Skôr treba rozlišovať medzi osobnou a neosobnou komunikáciou.

Práve online priestor dáva na neosobnú komunikáciu množstvo príležitostí. Zvlášť cez všadeprítomné komentáre ľudí, ktorí majú vyhranené názory, ale skrývajú sa za virtuálnych avatarov. Takáto komunikácia má zriedka skutočný zmysel a slúži skôr na ventilovanie emócií, čím nakoniec ešte viac rastie frustrácia. O osobný kontakt sa treba usilovať v každom druhu komunikácie.

V jednom zo svojich videí spomínate, že veľkosť človeka závisí len od jedného – od vzťahu s Bohom. A čo vzájomné medziľudské vzťahy?  

Slovo „vzťah“ považujem v mnohom za kľúčové. Bez skutočných osobných vzťahov nemôže človek dosiahnuť plnohodnotný život. Dnešná kultúra ponúka rôzne náhrady a možnosti, ako sa narkotizovať ľahko dostupnou a nenáročnou zábavou. Tým sa však každý po čase nasýti.

Ak niekto začne skutočne rozvíjať osobné vzťahy, nevyhnutne bude musieť presunúť ťažisko svojho života mimo svojho vlastného ega. Potom je šanca na väčšiu otvorenosť, ale aj na spoznanie, že človeku nestačia iba čisto ľudské vzťahy. Sme stvorení na viac. Tento rozmer sa nedá preklenúť ani argumentáciami, ani peknými videami.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.