Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
20. november 2021, 19:49

Pápež prijal rómskych futbalistov, zmerajú si sily s tímom Fratelli tutti

Pápež prijal rómskych futbalistov, zmerajú si sily s tímom Fratelli tutti

Kardinál Gianfranco Ravasi predstavuje dres pápežovho futbalového tímu Fratelli tutti. Foto - TASR/AP

Za Vatikán na futbalový trávnik v nedeľu vybehnú niekoľkí členovia Švajčiarskej gardy, kňazi i laici pracujúci vo Vatikáne, ale aj traja utečenci a mladý športovec s Downovým syndrómom.

„Šport je miestom stretávania sa a rovnosti a môže budovať spoločenstvo prostredníctvom priateľských mostov,“ povedal pápež František účastníkom futbalového mužstva Svetovej rómskej organizácie (World Rom Organization), ktorých prijal v sobotu na osobitnej audiencii. V príhovore Svätý Otec spomenul aj svoju nedávnu návštevu košického Lunika IX.

Spomínané rómske mužstvo bude hrať v nedeľu o 14.30 h priateľský futbalový zápas s tzv. Pápežovým mužstvom Fratelli tutti (Squadra del Papa – Fratelli tutti). V priamom prenose ho odvysielajú vatikánske médiá na portáli Vatican News.

Podujatie, ktoré je iniciatívou na podporu začleňovania a boja proti rasizmu a diskriminácii menšín, organizuje Pápežská rada pre kultúru. Uskutoční sa v mestečku Fornello neďaleko Ríma na ihrisku futbalového tímu Lazio.

Výťažok zo stretnutia poputuje na podporu športového programu Rímskej diecézy zameraného na integráciu Rómov a krehkých osôb s názvom Odkopnime vyraďovanie (Un calcio all’esclusione).

Za Vatikán na futbalový trávnik zajtra vybehnú niekoľkí členovia Švajčiarskej gardy, kňazi i laici pracujúci vo Vatikáne, ale aj traja utečenci a mladý športovec s Downovým syndrómom.

Inzercia

„Tím, s ktorým – a nie ,proti‘ ktorému – budete zajtra hrať, predstavuje štýl športovej vášne prežívanej so solidaritou a nezištnosťou, v amatérskom a inkluzívnom duchu,“ predstavil Svätý Otec rómskym futbalistom svoj tím.

Svätý Otec spomenul i svoju návštevu rómskej komunity na Slovensku: 

„Štrnásteho septembra som v Košiciach na Slovensku navštívil komunitu Rómov. Vyzval som ich, aby prešli od predsudkov k dialógu, od uzatvárania sa k integrácii. Po vypočutí svedectiev niektorých členov komunity – príbehov o bolesti, oslobodení sa a o nádeji – som všetkým pripomenul, že ,byť Cirkvou znamená žiť ako povolaní Bohom, znamená cítiť sa vlastníkmi života, byť súčasťou rovnakého tímu‘. Použil som práve tieto výrazy prevzaté z futbalového slovníčka, ktoré veľmi dobre harmonizujú so zmyslom vášho zápasu. Príliš často – povedal som Rómom v Košiciach – boli Rómovia predmetom predsudkov a nemilosrdných súdov, diskriminačných stereotypov, hanlivých slov a gest. Vďaka tomu sme sa všetci stali chudobnejšími v ľudskosti.“

Na záver Svätý Otec rómskym športovcom zaželal dobrú hru a povzbudil ich slovami: „Nezáleží na tom, kto dá viac gólov, pretože rozhodujúci gól dáte spoločne, gól, ktorý dá zvíťaziť nádeji a odkopne vyraďovanie.“

Dnes treba vedieť

pred 2 hodinami

Fotovýber: Na snímke druhý zľava bratislavský eparcha a apoštolský administrátor prešovskej archieparchie Peter Rusnák posväcuje tunel Bikoš a rýchlostnú cestu R4 na prešovskom severnom obchvate. Vpravo košický arcibiskup Bernard Bober. (tasr/františek iván)

24. september 2023, 18:56
Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.