Veľká Británia: Kardinál v Snemovni lordov

Od čias reformácie nesedel v hornej komore britského parlamentu žiaden katolícky hierarcha. Čoskoro sa to môže zmeniť.

Britský denník Times pred niekoľkými dňami priniesol informáciu, že arcibiskup Westminsteru a predseda Konferencie katolíckych biskupov Anglicka a Walesu, kardinál Cormac Murphy-O'Connor by sa o niekoľko týždňov mohol stať jedným z doživotných členov Snemovne lordov. Tých menuje kráľovná na odporúčanie premiéra. Kým Anglikánska cirkev má v hornej komore stabilne vyhradených 26 miest, Katolícka cirkev na jej práci neparticipuje. „Tento krok by významne posilnil vplyv Katolíckej cirkvi v otázkach ako je eutanázia, homosexuálne adopcie, cirkevné školy a potraty,“ špekuluje denník Times.

Počas rozhovoru pre britský katolícky týždenník The Tablet tieto úvahy potvrdil priamo britský premiér Gordon Brown. O menovaní kardinála rokoval už aj s pápežom Benediktom XVI. Kardinál Murphy-O'Connor bude musieť od pápeža dostať dišpenz, keďže Kódex kánonického práva zakazuje kňazom aktívny výkon politickej funkcie. „Má celosvetové uznanie pre svoj záujem o medzinárodný vývoj. Myslím, že preukázal úžasnú morálnu integritu počas svojho pôsobenia v úlohe kardinála a vyslúžil si tým rešpekt ďaleko za hranicami Katolíckej cirkvi v tejto krajine,“ povedal na kardinálovu adresu premiér Brown.

Kardinál, ktorý už dovŕšil 76 rokov bude od reformácie prvým westminsterským arcibiskupom, ktorý odíde do dôchodku. Jeho predchodcovia zomreli počas výkonu úradu. Odstúpiť by mal týždeň po vyhlásení jeho nástupcu, ktorý by mal byť známy v priebehu tohto mesiaca. Medzi najväčšími favoritmi sa spomínajú arcibiskup Birminghami Vincent Nichols a arcibiskup Peter Smith z Cardiffu. Údajne sa uvažuje aj nad Murphy-O'Connorovým pomocným biskupom Bernardom Longleyom.

Kardinál už naznačil priority svojho pôsobenia v Snemovni lordov: kritika využívania legislatívy k obmedzovaniu náboženskej slobody a pomoc katolíckej charite pri zabezpečovaní sociálnych služieb.

Za pomoc pri príprave článku ďakujem svojmu bratovi Stanovi.

Foto: www.catholicchurch.org.uk

Pozrite si krátky záznam zo stretnutia pápeža Benedikta XVI. s britským premiérom Gordonom Brownom.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo