Prečo Benedikt XVI. odkladá vydanie sociálnej encykliky?

V pravidelných intervaloch sa objavujú informácie, že pápež Benedikt XVI. čoskoro publikuje svoju sociálnu encykliku. Vatikanista talianskeho týždenníka L´Espresso Sandro Magister uvažuje nad tým, prečo pápež s jej vydaním toľko otáľa.

Prvýkrát sa úvahy o pripravovanej encyklike objavili v lete 2007 v talianskom denníku Corriere della Sera. Naposledy o jej vydaní informoval zástupca šéfredaktora denníka L´Osservatore romano Carlo Di Cicco. V komentári s názvom V očakávaní sociálnej encykliky (5. marec 2009) píše, že pápež má návrh ako vyjsť zo súčasnej ekonomickej krízy. Nejde o konkrétny recept, ale o pripomenutie, že ekonomickú recesiu môžeme prekonať len zdolaním recesie hodnôt.

Sandro Magister pripomína, že posledná sociálna encyklika, ktorá vyšla ešte v roku 1991 z pera pápeža Jána Pavla II. pod názvom Centesimus annus, medzičasom „zostarla“. Podľa Magistera nebol tento dokument mnohými katolíkmi, vrátane časti hierarchie nikdy úplne prijatý, pretože bol hodnotený ako príliš ústretový ku kapitalistickému systému. Dnešná hospodárska kríza je podľa niektorých potvrdením chybného myslenia Jána Pavla II.

Benedikt XVI. má na svojom písacom stolíku už tri korektúry sociálnej encykliky, ktorej vydanie už trikrát odložil na neskôr. Prečo? Podľa Magistera sa súčasný pápež nechce podpísať pod niečo, čo neprinesie originálne postoje a nebude niesť výraznú stopu jeho osobných názorov. Za takýto originálny počin Magister označuje druhú encykliku Benedikta XVI., ktorá vyšla pod názvom Spe salvi na sklonku roka 2007. Prvá encyklika, Deus caritas est (2005), nesie pápežov rukopis len v prvej časti. V druhej časti, ktorá sa dotýka viacerých sociálnych otázok, sú podľa Magistera citeľné zásahy úradov Rímskej kúrie.

Encyklika Spe salvi bola vydaná v čase, keď ju nikto neočakával. Benedikt XVI. ju pripravoval osamote, bez možnosti edičných zásahov kúrie. Magister sa púšťa do hypotézy, že takýto „tajnostkársky“ postup Benedikt XVI. zvolil aj v prípade tretej encykliky, ktorú vydá v najmenej očakávanej chvíli.

Foto: www.vatican.va

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo