Indickí biskupi obyvateľstvu: Nepodporujte fundamentalistov

Indická biskupská konferencia vyzvala obyvateľov, aby v nadchádzajúcich parlamentných voľbách podporili kandidátov bojujúcich proti dikriminácii žien, detskej práci a náboženským fundamentalistom. Informovala o tom agentúra Zenit.

Voľby budú v jednotlivých indických štátoch prebiehať od 16. apríla do 13. mája. Katolícki biskupi sa obávajú, aby neposilnili pozície hinduistických fundamentalistov, ktorí podnecujú útoky proti kresťanskej menšine. Posledná vlna násilností sa rozpútala v auguste minulého roku. Počas nepokojov, ktoré pretrvávajú dodnes, bolo zabitých 81 kresťanov a zničených množstvo katolíckych a protestantských kostolov, kláštorov a domov obyčajných ľudí. Dodnes tisícky obyvateľov žijú v utečeneckých táborov a obávajú sa návratu do svojich dedín. Viac o týchto útokoch si môžete prečítať v mojom článku Kresťania v krajine Gándhího publikovanom v týždenníku .týždeň.

Vyhlásenie, pod ktorým je podpísaný generálny sekretár biskupskej konferencie Stanislaus Fernandez, apeluje na indickí ľud, aby podporili kandidátov bojujúcich proti dikriminácii žien, detskej práci, náboženským fundamentalistom a podporujúcich absolútnu ochranu života. „Naše národné dedičstvo, predovšetkým naša ústava, sa zakladá na etnickom, rasovom, náboženskom a kultúrnom pluralizme,“ píše sa v dokumente, ktorého plné znenie si môžete prečítať tu.

K rozvahe obyvateľov vyzval aj predseda bikupskej konferencie, kardinál Varkey Vithayathil, ktorý pripomenul, že voľby sa budú odohrávať v zložitej chvíli poznačenej ekonomickou krízou, sociálnymi nepokojmi a decembrovými teroristickými útokmi v Bombaji. „Napísal som už karmelitánskym rehoľníkom, aby sa nepretržite modlili za tieto voľby,“ povedal kardinál. „Cirkev, ktorá nepodporuje žiadnu politickú stranu má morálnu povinnosť zebezpečiť, aby náš ľud hlasoval za tých, ktorí budú garantovať demokratickú zvrchovanosť a laické podmienky v našej milovanej vlasti.“

Podľa posledného sčítania obyvateľstva, ktoré sa uskutočnilo v roku 2001, žije v Indii vyše jedna miliarda ľudí. Hinduizmus vyznáva 80,5% obyvateľov, 13,4% islam a 2,3% kresťanstvo. Najviac kresťanov žije vo východnej časti Indie, najmenej v centrálnej časti a na severe krajiny. Napriek nízkemu počtu, kresťania prevádzkujú 20% základných škôl, 25% organizácií pomáhajúcich vdovám a sirotám a 30% zariadení pre hendikepovaných a chorých na AIDS. Štát Orissa bol prvým indickým štátom, ktorý už v roku 1967 prijal zákon zakazujúci konverzie. Túto normu neskôr prijali ďalšie indické štáty.

Foto: www.sxc.hu

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo