Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Cirkev Svet kresťanstva
28. november 2021

Adoptuj si politika

Ste rozhorčení z politiky? Vymeňte reptanie za modlitbu, vyzývajú Slovákov

Kresťanské organizácie spustili modlitbovú kampaň za politikov. Najviac ľudí sa modlí za Hegera, Matoviča a Kollára.

Ste rozhorčení z politiky? Vymeňte reptanie za modlitbu, vyzývajú Slovákov

Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Napätie a frustrácia z politického diania sa každým dňom stupňujú aj medzi veriacimi. Do tejto atmosféry vstupuje iniciatíva Adoptuj si politika, v ktorej kresťanské organizácie vyzývajú Slovákov, aby vymenili reptanie za modlitbu a bojovali za zmenu v krajine iným spôsobom – na kolenách.

„Namiesto kritizovania, znechutenia či dištancovania sa od politiky chceme cez modlitbu za politikov prebrať časť zodpovednosti za Slovensko a jeho budúcnosť,“ povedal predseda Združenia kresťanských spoločenstiev mládeže (ZKSM) Eduard Filo. 

Podľa koordinátorky projektu Andrey Bielovej môže modlitba priniesť na Slovensko novú kultúru myslenia. „Nechceme, aby bol náš národ známy tým, že veľa šomreme, sťažujeme sa a len kritizujeme. Veríme, že kampaň môže v ľuďoch zmeniť vnútorný postoj a nazeranie na politikov a verejných činiteľov. Kresťania majú prinášať Božiu lásku, pokoj a dobrorečenie obzvlášť v týchto turbulentných dňoch,“ vysvetlila pre Svet kresťanstva.

Aktuálne je do kampane zapojených 135 ľudí, ktorí na seba vzali záväzok modliť sa určité obdobie. Číslo sa mení každým dňom v závislosti od trvania záväzku. Do záväzných modlitieb sa doposiaľ celkovo zapojilo 253 ľudí. Existujú aj takzvané strelné modlitby, ktoré nevyžadujú záväzok. Takouto formou sa za politikov modlilo už viac ako 3 300 ľudí.

ZKSM prišlo s myšlienkou založiť projekt Adoptuj si už v roku 2013, no pre nedostatok času zo strany dobrovoľníkov, ktorí na projekte pracovali, bola iniciatíva prerušená. Nápad sa rozšíril aj do Českej republiky, kde vytvorili vlastnú verziu.

Momentálne je najviac modlitieb smerovaných za premiéra Eduarda Hegera, predsedu parlamentu Borisa Kollára a ministra financií Igora Matoviča. Akou formou sa veriaci za nich prihovárajú, je v každého osobnej réžii. 

„Dôležité je mať správny postoj srdca. Nejde o to, vyberať si obľúbených politikov či modliť sa manipulačne, aby sa diali veci podľa nás. Túžime, aby sa diala Božia vôľa. Preto povzbudzujeme ľudí žehnať všetkých a prihovárať sa za nich bez ohľadu na politický či iný názor,“ dodala Bielová.

Šomranie nebuduje, ale rúca

Do iniciatívy sa zapojila aj Mária Daudová z Dolného Kubína, ktorá patrí do Katolíckej cirkvi a je mamou šiestich detí. K modlitbe ju motivovala pasáž z Prvého listu Timotejovi: „Predovšetkým teda žiadam, aby sa konali prosby, modlitby a orodovania a vzdávali sa vďaky za všetkých ľudí, za kráľov i za všetkých, čo sú na vyšších miestach, aby sme mohli žiť tichým a pokojným životom vo všetkej nábožnosti a mravnej čistote.“

Najskôr si vybrala jedného poslanca z OĽaNO, ku ktorému mala blízko, a pri večernej modlitbe mu päť minút spolu s rodinou žehnali. Postupne motivovala deti aj manžela, aby si aj oni vybrali jedno meno a prihovárali sa zaň.

Rodina Daudová. Foto: súkromný archív

„My Slováci sa ľahko dokážeme znechutiť, šomrať, hundrať a zle zmýšlať. Myslím si, že tým nič nebudujeme, ale skôr rúcame. Je dôležité dívať sa na nášho Boha, ktorý má moc všetko zmeniť – aj srdcia ľudí. Iba on nám ukáže, ako sa ďalej hýbať, či už modlitbou, alebo aj konkrétnym skutkom,“ vysvetlila Mária Daudová.

Inzercia

Potrebu žehnať politikom pociťovala aj Veronika Sokolová z Apoštolskej cirkvi. Pracuje ako učiteľka v materskej škole v Košiciach. „Aj ja som patrila ku kresťanom, ktorí kritizujú, ohovárajú a sú ako diváci na futbalovom zápase, ktorí z tribúny kričia na hráčov, ako majú hrať. Čím viac som si však čítala Božie Slovo a videla, aké je náročné stáť vo verejnej funkcii a robiť správne rozhodnutia, pochopila som, že Boh od nás kresťanov očakáva iný postoj,“ povedala.

Ako sama priznáva, najskôr si chcela vybrať niektorého z kresťanských politikov, ale uvedomila si, že modlitby potrebujú aj takí, s ktorými nesympatizuje a majú odlišné názory ako ona. Napokon sa tak modlí za poslanca zo Smeru, a to desať minút denne vlastnými slovami.

Modlitebníčka Veronika Sokolová. Foto: súkromný archív

Programátor Peter Dubec zo Žiaru nad Hronom je členom Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania. O politické dianie sa príliš nezaujímal až dovtedy, kým do týchto vôd nevstúpili jeho známi. „Keď som videl, aké zložité veci riešia, aké je náročné rozplietať zamotané vzťahy, ktoré vznikajú medzi štátnikmi, úradníkmi, novinármi a voličmi, pochopil som, že je nevyhnutné volať Stvoriteľa, aby prispel svojou múdrosťou,“ vysvetľuje Peter Dubec.

Okrem svojho „zverenca“ sa denne prihovára za celú politickú scénu niekoľko desiatok minút. Podľa jeho slov ho aktuálne dianie neznechucuje, ale priam desí. „Desí ma, že niektorí politici roztáčajú kolotoč nenávisti a odsudzovania alebo ho nenápadne podporujú. Takýto postoj ničí ľudí. Protijed musí byť založený na láske a moci, ktorá ju ochráni. A tie sú jedine v Bohu,“ dodal Dubec.

Modlitby môžu oživiť svedomie, ktoré dlho spalo

A ako reagujú politici na to, že si ich niekto modlitebne „adoptoval“? Viacerí iniciatívu podporujú a vítajú. S negatívnymi odozvami sa zatiaľ organizátori nestretli. Poslanec Richard Vašečka z Kresťanskej únie oceňuje, že sa mladí ľudia angažujú a zaujímajú o politické dianie.

„Pozitívny prístup a modlitba sú určite vždy lepšie formy reakcie ako nenávisť, urážky a osočovanie politikov, hoc s nimi nemusím súhlasiť. Som presvedčený, že Boh počuje naše modlitby, sám som bol toho v politike viackrát svedkom,“ uvažuje Vašečka.

Poslankyňa Lucia Drábiková z OĽaNO tvrdí, že silu modlitby od ľudí pociťuje a potrebujú ju nielen veriaci. „Bezpochyby to potrebujeme všetci, ktorí sme aktívni v politike na každej úrovni. Možno naše modlitby pohnú s niečím, čo sa už dlho nepohlo, alebo oživia svedomie, ktoré spalo. Modliť sa za konkrétneho človeka zároveň pomáha vytvoriť si k nemu osobný vzťah, mení naše zmýšľanie o ňom, pomáha odpúšťať a porozumieť mu,“ myslí si Drábiková.

Podľa poslankyne je lepšie modliť sa ako šomrať. Za ďalšiu možnosť, ako riešiť frustráciu voliča, považuje osobnú angažovanosť, či už v komunálnej politike, alebo v rade rodičov v školách. „To je moja odpoveď aj na mnohé obavy napríklad z obsahov, ktoré prinášajú niektoré organizácie do škôl. Zapájať sa, participovať na dianí, na rozhodovaní. Hľadať cesty k sebe, komunikovať, áno, aj konfrontovať sa. Neprenechať to druhým a potom sa na nich hnevať,“ vysvetlila.

Ako sama priznáva, už po roku 2000 ju to ťahalo smerom k politike, no pre vstup do nej potrebovala dozrieť. „Je to náročná misia. Každý jeden z nás je stále preverovaný. Prichádza množstvo situácií, ktoré pred nás kladú potrebu rozhodnúť sa, naučiť sa, ako konať, komunikovať. S voličmi, politickými partnermi, ale aj s opozíciou. A nie vždy to zvládame zrelým a konštruktívnym spôsobom,“ dodala Drábiková.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva