Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
01. december 2021, 14:43

EÚ proti slovu Vianoce

Eurokomisia stiahla návrh smerníc, ktoré kritizoval aj Vatikán

Eurokomisia stiahla návrh smerníc, ktoré kritizoval aj Vatikán

Vatikánsky štátny sekretár Pietro Parolin. Foto: TASR/AP

„Toto nie je spôsob boja proti diskriminácii,“ komentoval dokument o komunikácii zamestancov eurokomisie kardinál Pietro Parolin.

Európska komisia v utorok stiahla návrh na svoje vnútorné smernice o komunikácii, ktoré konzervatívci kritizovali a Vatikán ich označil za pokus „zrušiť“ kresťanské korene Európy.

Ide o 32-stranový interný dokument z dielne eurokomisárky pre rovnosť Heleny Dalliovej.

Smernice určené pre zamestnancov eurokomisie okrem iného plánovali nahradiť slovné spojenie „vianočné obdobie“ spojením „obdobie sviatkov“. Takisto navrhovali vyhýbať sa osloveniam, ktoré nie sú rodovo neutrálne, napríklad „slečna“, „pani“, ako aj ďalším výrazom.

Ako približuje taliansky denník Il Giornale, eurokomisia v návrhu napríklad odporúčala svojim zamestnancom, aby nepoužívali mená spájané s jedným náboženstvom. Takže namiesto vety „Mária a Ján sú medzinárodnou dvojicou“ treba povedať „Malika a Július sú medzinárodnou dvojicou“.

Ostrá kritika

Dokument kritizoval aj vatikánsky štátny sekretár kardinál Pietro Parolin. V rozhovore pre Vatican News ocenil úsilie odstrániť diskrimináciu v eurobloku, no zároveň sa vyjadril, že kto ide proti realite, vystavuje sa vážnemu nebezpečenstvu.

„A potom je tu popieranie našich koreňov, najmä pokiaľ ide o kresťanské sviatky a tiež kresťanský rozmer našej Európy. Samozrejme, vieme, že Európa vďačí za svoju existenciu a identitu mnohým prínosom, ale rozhodne nesmieme zabúdať, že jedným z hlavných prínosov, ak nie tým hlavným, bolo samotné kresťanstvo. Preto strata rozdielnosti a koreňov nakoniec ničí človeka,“ povedal Parolin.

„Toto nie je spôsob boja proti diskriminácii,“ komentoval návrh vatikánsky predstaviteľ a poukázal na škodlivosť tendencie presadzovania nesprávnej predstavy inklúzie, ktorá nevie rešpektovať oprávnené rozdiely.

Inzercia

Talianski konzervatívci podľa agentúry AP prejavili pobúrenie a okrem iného tvrdili, že navrhovaný dokument EÚ „ruší Vianoce“.

Ustúpili

Kritika zjavne zabrala. Eurokomisárka Dalliová povedala, že návrh dokumentu mal upozorniť na európsku rozmanitosť a ukázať, že komisia sa usiluje o prístup zahŕňajúci všetkých. Vo vyhlásení však uviedla, že návrh nevyhovel štandardom Európskej komisie a nedosiahol vytýčený cieľ.

„Je jasné, že tieto smernice si vyžadujú viac práce,“ povedala a dodala, že prehodnotený dokument bude brať do úvahy vznesené pripomienky.

Stiahnutie usmernení o inkluzívnej komunikácii víta aj Komisia biskupských konferencií Európskej únie (COMECE).

„Rešpektovanie rozmanitosti nemôže viesť k vytláčaniu náboženstva z verejného diskurzu,“ reagovala podľa TK KBS komisia.

„Neutralita nemôže znamenať odsúvanie náboženstva do súkromnej sféry. Vianoce sú nielen súčasťou európskych náboženských tradícií, ale aj európskej reality. Rešpektovanie náboženskej rozmanitosti nemôže viesť k paradoxnému následku, ktorým je vytláčanie náboženského prvku z verejného diskurzu,“ uviedol predseda COMECE kardinál Jean-Claude Hollerich.

Dnes treba vedieť

21. september 2023, 19:26

Svätá stolica údajne pribrzdila prípravy na návštevu pápeža Františka v Argentíne, ktorá  by mala byť budúci rok. Podľa argentínskych a španielskych médií sú dôvodom nepriaznivé vyjadrenia v Argentíne obľúbeného politika a ekonóma Javiera Mileia. Ten vo viacerých rozhovoroch obvinil pápeža z aktivít údajne škodlivých pre cirkev a z podpory komunistických diktatúr v Latinskej Amerike. (ekai)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.