Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
06. december 2021, 14:25

Kostoly a lockdown

Verejné bohoslužby do 30 ľudí by sa mohli obnoviť, rozhodne o tom vláda

Verejné bohoslužby do 30 ľudí by sa mohli obnoviť, rozhodne o tom vláda

Zdroj - ministerstvo zdravotníctva SR

Návrh ministra zdravotníctva by vstúpil do platnosti 17. decembra. Dovtedy môžu kňazi vysluhovať iba individuálnu pastoráciu.

Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský v pondelok informoval o aktuálnej pandemickej situácii na Slovensku. Tvrdí, že situácia je naďalej veľmi vážna.

Šéf rezortu zdravotníctva však predstavil návrh opatrení, s ktorými pôjde na pondelkovú koaličnú radu a neskôr na rokovanie vlády, ktorá zasadne v stredu.

Do kostolov najviac 30 ľudí

Opatrenia, ktoré schválilo aj konzílium odborníkov, nesú aj nové pravidlá pre verejné bohoslužby. Veriaci by mohli do kostolov prichádzať už od 17. decembra.

Lengvarského návrh počíta s tým, že na bohoslužby bude môcť prísť od 17. decembra maximálne 30 ľudí alebo jedna osoba na 25 štvorcových metrov. Omše budú musieť byť v režime OP (očkovaní ľudia a ľudia po prekonaní prekonaní covidu).

Rovnaká kapacita a rovnaký režim na omšiach by platil aj v ďalšej fáze uvoľňovania od 25. decembra.

Aktuálne je verejné slávenie svätých omší zakázené, kňazi môžu vysluhovať iba individuálnu pastoráciu.

Návrh prejsť nemusí

Ide len o návrh rezortu zdravotníctva, ktorý nemusí na koaličnej rade a vláde prejsť. Na novinársku otázku, čo bude nasledovať potom, ak návrh cez koalíciu neprejde, Lengvarský odpovedal len stroho. „Dneska bude rokovanie, v stredu bude vláda. Potom budú nasledovať ďalšie kroky,“ povedal minister.

Ministerka investícií Veronika Remišová je za ráznejšie uvoľnenia pre očkovaných. „Pre očkovaných budeme žiadať uvoľnenie do obchodov, služieb a na bohoslužby,“ povedala Remišová.

Hnutie Sme rodina svoje stanoviská medializovať nechcelo. Príde s nimi priamo na koaličnú radu, ktorá bude v pondelok večer. Predseda hnutia Boris Kollár však minulý týždeň povedal, že dal by možnosť veriacim ísť na omšu. „Po dvoch týždňoch by som to otvoril,“ vyhlásil šéf Sme rodina.

Inzercia

Minister financií a líder OĽaNO Igor Matovič ešte minulý týždeň povedal, že si vie predstaviť povolenie verejných bohoslužieb, avšak so zakázaným spevom na omšiach, „aby sa tam náhodou covid nešíril,“ uviedol. Pre SaS nie je otváranie kostolov priorita.

Zdroj - ministerstvo zdravotníctva SR

Slovenskí hygienici zakázali slávenie bohoslužieb počas lockdownu, aby tým obmedzili mobilitu ľudí, ktorí navštevujú kostoly.

Hovorca Konferencie biskupov Slovenska Martin Kramara pred časom tvrdil, že biskupi prijali počtové obmedzenia a aj to, že na bohoslužby budú môcť ísť iba očkovaní a prekonaní. Úplné zatvorenie kostolov počas lockdownu sa Kramarovi zdalo neprimerané a boli by radi za prehodnotenie zákazu.

Ak vláda návrh prijme, nastane podobná situácia ako pred lockdownom, avšak s celoprošným obmedzením počtu veriacich v chráme. Predtým sa jednotlivé farnosti mali riadiť farbou okresu na covid automate. Teraz by malo platiť obmedzenie s max. 30 ľuďmi v kostole po celom Slovensku.

 

Dnes treba vedieť

26. september 2023, 08:46

Katolícka cirkev v Čile zaznamenala v uplynulých rokoch výrazný prepad dôvery – zo 77 % v roku 1996 na 31 % v roku 2020. Dôležitým faktorom tohto poklesu je neriešenie prípadov sexuálneho zneužívania. Ku Katolíckej cirkvi sa v súčasnosti hlási približne polovica z 18 miliónov obyvateľov. Výrazne však stúpol počet nábožensky nezaradených – z 18 % v roku 2010 na 35 % v roku 2020. (ap)

25. september 2023, 19:50

Fotovýber: Na snímke druhý zľava bratislavský eparchiálny biskup a apoštolský administrátor Prešovskej archieparchie Peter Rusnák posväcuje tunel Bikoš a rýchlostnú cestu R4 na prešovskom severnom obchvate. Vpravo košický arcibiskup metropolita Bernard Bober. (tasr/františek iván)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.