Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
06. december 2021, 16:42

V Berniniho kolonáde vo Vatikáne otvorili tradičnú výstavu betlehemov

V Berniniho kolonáde vo Vatikáne otvorili tradičnú výstavu betlehemov

Foto - TASR/AP

Čokoládový betlehem vystavujú trapistickí mnísi, ďalší je vytvorený za čelným sklom autobusu rímskej MHD. Zo 120 betlehemov sú aj tri slovenské.

V Berniniho kolonáde vo Vatikáne otvorili tradičnú výstavu betlehemov z celého sveta, informuje o tom ACI Stampa. Čokoládový betlehem vystavujú trapistickí mnísi, ďalší je vytvorený za čelným sklom autobusu rímskej MHD.

Medzi vyše stovkou betlehemov pod Berniniho kolonádou Námestia sv. Petra sú vystavené aj diela zo Slovenska, píše Vatican News.

Výstavu „100 jasličiek vo Vatikáne“ slávnostne otvoril v nedeľu 5. decembra Mons. Rino Fisichella, predseda Pápežskej rady pre novú evanjelizáciu, za prítomnosti taiwanského veľvyslanca pri Svätej stolici, ktorého krajina sa podieľa na tohtoročnom podujatí.

Až do 9. januára 2022 môžu pútnici obdivovať 126 exponátov z rôznych krajín sveta. Ako  čítame v tlačovej správe spomínanej Pápežskej rady, ide napríklad o diela z Nemecka, Maďarska, Slovinska, Slovenska a Chorvátska, ale i Kazachstanu, Peru, Indonézie, Uruguaja, Kolumbie a Spojených štátov.

Vystavené slovenské betlehemy sú drevorezby. Autormi betlehemov z čerešňového dreva sú Vincent Bandúr z Považskej Bystrice a Zuzana Daníšková z Gáne (okr. Galanta). Betlehem z lipového dreva, ktorý je i maľovaný, sa skladá z 25 kusov, medzi ktorými sú okrem postáv Svätej rodiny či troch kráľov aj deti a zvieratká. Vytvorila ho Jana Majerská z Novej Bane.

Inzercia

Ako každý rok, aj teraz sa do iniciatívy zapojilo 30 škôl z regiónu Lácio výtvormi svojich žiakov. Sú tu aj betlehemy z rímskych farností.

V kreativite sa hranice nekladú, a preto medzi dielami nájdeme aj dva veľmi originálne: Talianska spoločnosť mestskej hromadnej dopravy  Atac S.p.A. vytvorila betlehem na prednej časti autobusu. Spoločnosť Il Cioccolato dei Trappisti zasa zostavila 100-kilogramový betlehem vyrobený výlučne z čokolády.

Medzinárodná výstava umeleckých betlehemov sa už po štvrtý raz koná vo Vatikáne, kam sa presunula z predchádzajúceho miesta v Mariánskej bazilike na námestí Piazza del Popolo. Najprv sídlila v sieni na Via Conciliazione, pod ľavý oblúk Berniniho kolonády sa presunula od minulého roka.

Dodajme, že výstava je otvorená až do 9. januára denne od 10. do 20. hodiny (24. a 31. decembra do 17.00). Vstup je bezplatný, bez objednania vstupeniek, v súlade s opatreniami na prevenciu Covidu-19. Návštevníkom sa na mieste venujú dobrovoľníci.

Dnes treba vedieť

26. september 2023, 08:46

Katolícka cirkev v Čile zaznamenala v uplynulých rokoch výrazný prepad dôvery – zo 77 % v roku 1996 na 31 % v roku 2020. Dôležitým faktorom tohto poklesu je neriešenie prípadov sexuálneho zneužívania. Ku Katolíckej cirkvi sa v súčasnosti hlási približne polovica z 18 miliónov obyvateľov. Výrazne však stúpol počet nábožensky nezaradených – z 18 % v roku 2010 na 35 % v roku 2020. (ap)

25. september 2023, 19:50

Fotovýber: Na snímke druhý zľava bratislavský eparchiálny biskup a apoštolský administrátor Prešovskej archieparchie Peter Rusnák posväcuje tunel Bikoš a rýchlostnú cestu R4 na prešovskom severnom obchvate. Vpravo košický arcibiskup metropolita Bernard Bober. (tasr/františek iván)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.