Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Vatikánska sedma Svet kresťanstva
17. december 2021

Vatikánska sedma

Optimizmus spred roka sa vytratil. Cirkev vyjde z pandémie rozdelená a oslabená

Komentovaný súhrn diania v kresťanskom svete v roku 2021 od vedúceho redaktora Sveta kresťanstva Imricha Gazdu.

Optimizmus spred roka sa vytratil. Cirkev vyjde z pandémie rozdelená a oslabená

Procesia ulicami Trnavy s obrazom Panny Márie Trnavskej. Foto: TASR/Lukáš Grinaj

V aktuálnom súhrne sa dozviete:

  • ktorými udalosťami žila Katolícka cirkev a kresťanský svet v uplynulom roku,  
  • ktoré známe osobnosti nás opustili,
  • prečo sa oplatí prečítať si adventné kázne pápežského kazateľa Cantalamessu.

Nebude to originálny úvod, ale inými slovami len ťažko začať. Už druhý rok po sebe dianie vo svete – a teda aj v samotnej cirkvi – poznačila pandémia.

Kostoly ako na hojdačke. Nový rok 2021 sme privítali so zatvorenými kostolmi. Verejné bohoslužby sa začali sláviť až v polovici apríla – po takmer štyroch mesiacoch.

Po spoločenskom uvoľnení počas jarných a letných mesiacov sa v septembri začala pandemická situácia opäť zhoršovať. Na základe vládou schváleného covid automatu sa v jednotlivých okresoch, ktoré sa postupne sfarbovali na červeno, bordovo a čierno, začali verejné bohoslužby opäť obmedzovať.

Po krátkom zatvorení kostolov na prelome novembra a decembra sme sa napokon dopracovali k aktuálnemu stavu, keď na bohoslužby môže v režime OP prichádzať 30 ľudí, resp. jedna osoba na 25 štvorcových metrov v prípade kostolov s rozlohou presahujúcou 750 štvorcových metrov. A v tomto nastavení zrejme prežijeme aj vianočné a novoročné sviatky.

Nemožno sa čudovať, že ľudia sú už z tejto situácie zmätení, unavení, frustrovaní... Aj navonok reagujú rôzne. Jedni vyzývajú k vzájomnej solidarite a prehlbovaniu viery v domácej cirkvi; iní, naopak, prirovnávajú súčasnú situáciu k obdobiu spred roka 1989 a zbierajú podpisy pod petíciu za náboženskú slobodu; kým zasa ďalší vypisujú plamenné statusy na sociálnych sieťach a vyzývajú k otvoreným prejavom nesúhlasu.

V obzvlášť zložitej situácii sú kňazi, ktorí musia reagovať na neustále sa meniace pravidlá zo strany štátu a vykonávať duchovnú službu v zložitých podmienkach. Pritom musia neraz čeliť nepochopeniu až hnevu svojich farníkov.

Aj samotní kňazi sa so vzniknutou situáciou vyrovnávajú rôzne: od rezignácie po nezištnú pomoc v nemocniciach, od rešpektovania pravidiel po ich neskrývané porušovanie, od tlmenia napätia až po jeho zvyšovanie.


Oznam pri vstupe do Kostola Navštívenia Panny Márie v Trebišove. Foto: TASR/Roman Hanc

Cirkev a vakcína. Oproti roku 2020 sa však predsa len čosi zmenilo. Po tom, čo bola vyvinutá vakcína proti ochoreniu covid-19 a počas minuloročných vianočných sviatkov bol zaočkovaný prvý Slovák (profesor Vladimír Krčméry), v spoločnosti začalo rásť presvedčenie, že rok 2021 bude rokom víťazstva nad pandémiou.

No máme tu koniec roka a vytúžené svetlo na konci tunela stále nevidieť. Eufóriu vystriedala skepsa, víťazné heslo „vakcína je sloboda“ nahradili opatrnejšie slová o behu na dlhé trate.

A vakcína sa popri obmedzovaní verejných bohoslužieb stala ďalším zdrojom (či nástrojom?) prehlbovania polarizácie vnútri cirkvi.

Pápež František, ktorý sa dal spolu so svojím predchodcom Benediktom XVI. zaočkovať a opakovane vyzval k tomuto „prejavu lásky k blížnemu“ aj ostatných ľudí, sa stal terčom nesúhlasných až nenávistných prejavov zo strany mnohých veriacich vrátane niektorých kňazov. A s ním aj slovenskí biskupi, ktorí zaujali rovnaký postoj ako Svätý Otec.     

Aj preto si myslím – na rozdiel od pomerne optimistických záverov minuloročného súhrnu –, že cirkev vyjde z tejto pandémie vnútorne rozdelená a oslabená.    

Čo ostane po Františkovej návšteve. O presný opak – teda o spájanie a posilňovanie – sa počas historickej návštevy Slovenska usiloval pápež František.

To, čo by nám pred rokom ani len nenapadlo, sa v priebehu niekoľkých mesiacov stalo realitou. V marci pri návrate z Iraku Svätý Otec naznačil možnú návštevu našej krajiny, začiatkom leta ju potvrdil a v septembri zavítal do Bratislavy, Prešova, Košíc a Šaštína.    

Samozrejme, aj túto udalosť poznačila pandémia. A to aj zásluhou vlády, ktorá účasť na stretnutiach s pápežom podmienila očkovaním, aby tak zvýšila záujem o vakcináciu. Na poslednú chvíľu síce boli z obavy pred nízkou účasťou vytvorené aj sektory pre prekonaných a testovaných, ale to už žiadny zvrat neprinieslo. 

Napriek všetkej skepse, obavám i reálne nižšej účasti štvordňový pobyt Svätého Otca v našej krajine dopadol nadmieru dobre.

Úspešnosť jeho návštevy sa však z historického hľadiska nebude merať počtom účastníkov na jednotlivých stretnutiach, ale jedine tým, či v nás jeho slová niečo zanechajú a posunú túto krajinu vpred. No k tomu musí svojou troškou prispieť každý z nás.


Pápež František na Slovensku. Foto: Postoj/Adam Rábara

Na synodálnej ceste. Uplynulý rok bol v Katolíckej cirkvi špeciálny aj jednou menej viditeľnou skutočnosťou. Slávili sa naraz dva tematické roky: kým mimoriadny Rok svätého Jozefa sa skončil 8. decembra, osobitný Rok rodiny Amoris laetitia potrvá až do júna 2022, keď vyvrcholí Svetovým stretnutím rodín v Ríme.   

A aby toho nebolo málo, odštartoval aj synodálny proces, ktorý pápež František avizoval ešte v roku 2019, no oproti pôvodným plánom vo výrazne zmenenej podobe sa začal až v októbri tohto roku a potrvá celé dva roky do októbra 2023.

O pomerne zložitom projekte sme už písali na tomto mieste, takže pripomeňme len hlavnú myšlienku. Svätý Otec chce celú cirkev, počnúc tou najposlednejšou farnosťou až po kuriálnych kardinálov, vtiahnuť do spoločného uvažovania nad tým, čo to znamená kráčať po spoločnej ceste viery.

Aj keď sa o tom na Slovensku zatiaľ veľa nehovorí, zdá sa, že po rozpačitom začiatku sa minimálne v niektorých diecézach, eparchiách a farnostiach ako-tak zhostili tejto výzvy. Hoci občas to pripomína skôr plnenie povinnej domácej úlohy ako radostnú účasť na novom dobrodružstve.

Aj preto padlo vhod, že Vatikán sa diecéznu fázu synodálneho procesu rozhodol predĺžiť z apríla až do augusta 2022. Možno sa dovtedy rozhýbeme.

Nekrológy

Aj v uplynulom roku nás opustilo mnoho známych i menej známych osobností – od angažovaných laikov cez kňazov a zasvätené osoby až po biskupov a kardinálov. Zrejme ani netreba pripomínať, že v nejednom prípade bolo príčinou ochorenie covid-19.

Zo známych zosnulých katolíckych kňazov môžeme spomenúť bývalého provinciála jezuitov Jozefa Kyselicu, emeritného dekana gréckokatolíckej teologickej fakulty Vojtecha Boháča, biblistu Jozefa Leščinského, saleziána a misionára Vladimíra Stuchlého, spoluzakladateľa väzenskej duchovnej služby Ladislava Vrábela či nedávno zosnulého bývalého generálneho vikára Žilinskej diecézy Ladislava Stromčeka.   

Evanjelická cirkev augsburského vyznania prišla o farárov Miroslava Hvožďaru st. a jeho syna Rastislava Hvožďaru, Pravoslávna cirkev o rektora pravoslávneho kňazského seminára Milana Gerku a Starokatolícka cirkev o svojho biskupa Augustína Bačinského.

Z domácich osobností možno ešte spomenúť rehoľné sestry Teréziu Máriu Krausovú (Školské sestry sv. Františka z Assisi), Máriu Sládkovičovú (Misionárky lásky), zakladateľa Hnutia kresťanských rodín na Slovensku Vladimíra Ďurikoviča, najstaršieho slovenského organistu Fridricha Kolaroviča či dlhoročnú redaktorku náboženskej redakcie RTVS Nadeždu Lúčanskú.


Zosnulý pravoslávny kňaz Milan Gerka. Foto: TASR/Maroš Černý

V zahraničí zarezonovala smrť významného teológa Hansa Künga, väzneného indického jezuitu Stana Swamyho, apoštolského nuncia pri EÚ Alda Giordana či vražda francúzskeho kňaza Oliviera Mairea.

Inzercia

Z ostatných zosnulých biskupov a kardinálov spomeňme aspoň patriarchu Arménskej katolíckej cirkvi Gregora Petra XX. či najstaršieho člena Kardinálskeho kolégia Alberta Vanhoyea, po ktorom túto štafetu prebral slovenský kardinál Jozef Tomko.

Ďalšie udalosti roka v skratke

Novým biskupom Košickej eparchie sa stal arcibiskup Cyril Vasiľ; nahradil vladyku Milana Chautura, ktorý sa zriekol úradu. Za pomocného biskupa Nitrianskej diecézy pápež František vymenoval Petra Beňa.

V Prešovskej archieparchii sa konala apoštolská vizitácia, ktorú viedol arcibiskup Borys Andrij Gudziak z ukrajinskej gréckokatolíckej arcidiecézy vo Filadelfii.

Arcibiskup Giacomo Guido Ottonello sa zriekol úradu apoštolského nuncia na Slovensku, zastával ho od roku 2017.

Generálny dozorca Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania na Slovensku Ján Brozman sa vzdal funkcie. Voľby nového generálneho dozorcu sa budú opakovať, keďže ani jeden z dvoch kandidátov, ktorými boli Marián Damankoš a Ivan Trepáč, nezískal nadpolovičnú väčšinu hlasov.

Nový biskup Reformovanej kresťanskej cirkvi na Slovensku Róbert Géresi sa ujal šesťročného funkčného obdobia.

V slovenčine vyšiel nový preklad Rímskeho misála, záväzne sa bude počas katolíckych bohoslužieb používať od Nového roku.

V prvej polovici roka prebiehalo sčítanie obyvateľov, v rámci ktorého odpovedali aj na otázku o náboženskom vierovyznaní. Výsledky by mali byť známe začiatkom roka.


Okrem Slovenska tento rok pápež František zavítal aj do Iraku, Budapešti, na Cyprus a do Grécka. Foto: TASR/AP

Pápež František apoštolským listom Spiritus Domini rozhodol, že do liturgických služieb lektorátu a akolytátu budú môcť byť menovaní nielen muži, ale i ženy. Ďalším apoštolským listom Antiquum ministerium povýšil službu katechétov a katechétok na laické ministérium.

Pápež František takisto vydal apoštolský list Traditionis Custodes, ktorým sprísnil pravidlá pre slávenie predkoncilovej liturgie, čo vyvolalo kritiku kardinála Raymonda Burkea a ďalších podporovateľov tzv. tridentskej omše.

Na čele Kongregácie pre Boží kult a disciplínu sviatostí vystriedal kardinála Roberta Saraha arcibiskup Arthur Roche. K výmene došlo aj na čele Kongregácie pre klérus – kardinála Beniamina Stellu vystriedal arcibiskup Lazzaro You Heung-sik.

K personálnym zmenám došlo aj v Governatoráte Mestského štátu Vatikán – novým prezidentom sa po kardinálovi Giuseppem Bertellovi stal arcibiskup Vérgez Alzaga. Za generálnu sekretárku pápež vymenoval rehoľnú sestru Raffaellu Petriniovú, ktorá sa tak stala najvyššie postavenou ženou v najmenšom štáte sveta.

Vo Vatikáne sa začal súdny proces s kardinálom Becciuom a spol. vo veci finančnej sprenevery. Za ekonomické podvody bol odsúdený bývalý riaditeľ vatikánskej banky IOR Angelo Caloia. Naopak, v treťom pozorne sledovanom procese padli oslobodzujúce rozsudky v prípade sexuálneho zneužívania v Malom seminári Pia X.

V uplynulom roku bolo opäť blahorečených a svätorečených niekoľko desiatok inšpiratívnych ľudí. Medzi nimi napríklad poľský kardinál Stefan Wyszyński, taliansky sudca zavraždený mafiou Rosario Livattino, len 22-ročná snúbenica Sandra Sabattiniová či venezuelský lekár José Gregorio Hernández. Na budúci rok je naplánované blahorečenie pápeža Jána Pavla I. či svätorečenie mnícha Charlesa de Foucaulda.    

V Spojených štátoch pokračovala diskusia o tom, či pro-choice politikom vrátane prezidenta Bidena možno udeľovať eucharistiu. V Kanade šokovali nálezy neoznačených hrobov stoviek detí, ktoré sa nachádzali na pozemkoch bývalých internátnych škôl pre deti pôvodných obyvateľov prevádzkovaných cirkvou. V Nemecku pokračovala kontroverzná synodálna cesta a v Poľsku boli viacerí biskupi potrestaní za neriešenie sexuálneho zneužívania maloletých.

Novým patriarchom Srbskej pravoslávnej cirkvi sa stal biskup Porfirije Petrić; nahradil patriarchu Irineja Gavrilovića, ktorý zomrel koncom minulého roka. Novým patriarchom Arménskej katolíckej cirkvi sa stal Rafael XXI., vlastným menom Rafael François Minassian.

Aj v uplynulom roku sa stupňovalo napätie medzi hlavnými lídrami pravoslávia – konštantínopolským patriarchom Bartolomejom a moskovským patriarchom Kirillom. Odborníci hovoria o otvorenej hrozbe schizmy.

Európska komisia vymenovala osobitného vyslanca pre náboženskú slobodu, ktorým sa stal bývalý cyperský eurokomisár Christos Stylianidis.

Najčítanejšie články v roku 2021

Knižná bodka

Dnešná bodka bude trochu nezvyčajná – neponúknem vám tip na zaujímavú knihu či film, ale na kázne.

Pápežský kazateľ Raniero Cantalamessa si každý rok počas adventného a pôstneho obdobia pripraví cyklus kázní, ktoré prednesie Svätému Otcovi, vysokopostaveným členom Rímskej kúrie, ale aj bežným zamestnancom Vatikánu. Vďaka prekladom o. Cyrila Jančišina z TV Lux si ich však môže prečítať – a vo vysielaní katolíckej televízie aj pozrieť – každý z nás (tutu a tu).

Aj keď z hľadiska kostolnej časomiery netrpezlivého veriaceho ide o dlhé kázne, uisťujem vás, že investovaná polhodina sa vám vráti aj s úrokmi.

Príhovory 87-ročného kapucína, ktorého si za kazateľa Pápežského domu povolal v roku 1980 ešte pápež Ján Pavol II., sú po obsahovej a formálnej stránke také bohaté a umne vyskladané, že od nich neodtrhnete uši svojho srdca.

Po ich skončení si uvedomíte, že nejde len o dobre premyslené a napísané, ale najmä premodlené slová, ktoré oslovia myseľ, naplnia dušu a pohnú vôľou na ceste k dokonalosti.

V mene celej redakcie Sveta kresťanstva vám prajem milostiplné prežitie vianočných sviatkov a požehnaný rok 2022! Ďalší newsletter si budete môcť opäť prečítať 7. januára.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva