Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
06. január 2016

Pravoslávni veriaci slávia Roždestvo Isusa Christa

Na Slovensku je asi dvesto pravoslávnych cirkevných obcí, z toho asi 150 slávi Narodenie Ježiša Krista (Roždestvo Isusa Christa) podľa juliánskeho kalendára.

Pravoslávni veriaci slávia Roždestvo Isusa Christa


Vianočná atmosféra ovládne najmä severovýchod Slovenska. Foto – TASR/AP

Väčšina pravoslávnych veriacich na Slovensku dnes zasadne za štedrovečerný stôl. Juliánskym kalendárom, ktorý je v porovnaní s gregoriánskym posunutý o trinásť dní, sa na Slovensku riadia pravoslávni žijúci najmä v okresoch Bardejov, Svidník, Stropkov, Medzilaborce a Snina. V piatok oslávia sviatok Presvätej Bohorodičky a o deň neskôr sviatok apoštola, prvomučeníka a arcidiakona Štefana.

Podľa vyjadrenia druhého tajomníka Presvätej synody Pravoslávnej cirkvi v českých krajinách a na Slovensku Milana Gerku vianočným sviatkom v pravoslávnej cirkvi predchádza 40-dňový pôst, počas ktorého sa nekonzumujú mastné jedlá, mäso, mlieko ani žiadne živočíšne produkty. Na Štedrý deň platí stále pôst, od rána sa zväčša nekonzumuje žiadne jedlo, prvým pokrmom býva štedrovečerná večera. Jedlá sú tiež pôstne, bez mäsa, masla, mlieka a výrobkov z nich.

Prečítajte si aj
Pre východných kresťanov je advent obdobím pôstu Zdieľať

Na štedrovečernom stole sú jednoduché jedlá, v minulosti pripravené z vlastnej úrody. Nechýba cesnak, namiesto oplátok sa podáva chlieb s medom, kapustnica sa pripravuje bez mäsa a klobásy, nasleduje mačanka z húb, opekance s makom, nechýba sušené ovocie, niekde je zvykom pripravovať pečené pirohy plnené zemiakmi alebo kapustou, tradične sa varí niekoľko druhov prívarkov z fazule, šošovice aj polievka zo sliviek.

Pravoslávni veriaci nechodia na polnočnú bohoslužbu. Po štedrovečernej večeri je najväčším sviatkom návšteva chrámu, kde sa koná Veľké povečerie. Obrady sú dlhé, trvajú aj tri hodiny. Aj ďalšie dni sú v chrámoch slávnostné bohoslužby.

Jeho blaženosť Rastislav, arcibiskup prešovský a metropolita českých krajín a Slovenska bude slúžiť vo štvrtok dopoludnia v Katedrálnom chráme svätého kniežaťa Alexandra Nevského v Prešove archijerejskú liturgiu svätého Jána Zlatoústeho na sviatok Roždestva Isusa Christa. „Každý rok na tento sviatok narodenia si pripomíname pravý zmysel ľudskej existencie na tomto svete. Život naplnený láskou. Dovoľte mi na prahu nového roka 2016 zaželať nielen Slovensku, ale celému svetu, aby prichádzajúci rok, aj s ohľadom na to, čo sa momentálne po celom svete deje, bol rokom lásky,“ povedal arcibiskup Rastislav. 

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.