Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
05. január 2022, 16:44

Vo veku 96 rokov zomrel kardinál Francisco Álvarez Martínez

Emeritný toledský arcibiskup zomrel v madridskej nemocnici po dlhej chorobe. Počas sedemročného vedenia toledskej arcidiecézy rozvinul iniciatívy zamerané na novú evanjelizáciu, ktoré navrhla Svätá stolica pri príležitosti prechodu do tretieho tisícročia. Venoval sa tiež sociálnej činnosti - napríklad založil stredisko Domov 2000 pre prijatie a liečbu chorých na AIDS alebo diecéznu televíziu.

Francisco Álvarez Martínez sa narodil 15. júla 1925 vo farnosti Santa Eulalia de Ferroñes v Llanere (Oviedo) a 11. júna 1950 bol v Oviede vysvätený za kňaza. Roku 1963 prijal biskupské svätenie v Tarazone a o tri roky neskôr, 20. decembra 1976, bol menovaný za biskupa diecézy Calahorra-La Calzada-Logroño, ktorú prevzal 16. januára 1977. O dvanásť rokov neskôr, 17. júna 1989, sa ujal úradu biskupa v diecéze Orihuela-Alicante, odkiaľ v roku 1995 prešiel na toledské arcibiskupstvo.

Po kardináli Marcelovi Gonzálezovi Martínovi sa ako toledský primas stal 118. nástupcom v tomto úrade. Sv. Ján Pavol II. ho pri konzistóriu v roku 2001 menoval za kardinála. Toledská arcidiecéza oznámila, že pohreb zosnulého kardinála sa bude konať v piatok na poludnie.

Svätý Otec spomína na kardinála Francisca Álvareza Martíneza ako na „obetavého pastiera, ktorý dlhé roky a s vernosťou vkladal svoj život do služby Bohu a Cirkvi“.

Prostredníctvom toledského arcibiskupa Cerru Chavesa pápež František uisťuje o svojich modlitbách za dušu zosnulého a udeľuje jeho príbuzným a celému spoločenstvu apoštolské požehnanie.

 

Inzercia

Dnes treba vedieť

27. máj 2022, 08:32

V Rakúsku posledné desaťročia neustále klesá počet katolíkov a príslušníkov protestantských cirkví, naopak, prudko rastú počty ortodoxných kresťanov a moslimov. Podľa výsledkov dobrovoľného prieskumu o náboženskej príslušnosti, ktorý zverejnil rakúsky štatistický úrad, sa v roku 2021 hlásilo ku kresťanstvu približne 6,1 milióna mužov a žien, čo predstavuje približne 68,2 percenta celkovej populácie. (kathpress)

26. máj 2022, 20:21

Bratislavská arcidiecéza uvedie v pondelok 30. mája o 20.00 U Františkánov v Teatro Colorato ďalšiu časť talkshow s názvom „Adam, kde si?“ Hosťami budú biskup Jozef Haľko a Ľubica Čekovská. Moderuje Pavol Smolík. (abuba.sk)

26. máj 2022, 11:25

Pápež František, ktorý v máji opakovane vyzval k dennej modlitbe ruženca za ukončenie vojny na Ukrajine a za pokoj vo svete, sa príde v utorok 31. mája o 18.00 pomodliť na tento úmysel do rímskej Baziliky Santa Maria Maggiore. S modlitbou v Ríme budú cez priamy prenos spojené medzinárodné mariánske svätyne. (vaticannews)

Inzercia

Inzercia

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.