Ikonopisec Buraľ
Ikonami zo severovýchodu Slovenska by sa mali Rusíni hrdiť

Foto: TASR/Jana Ďurašková
V Stakčíne plánuje vybudovať ikonopiseckú dielňu, kde by si písanie ikon mohla vyskúšať i široká verejnosť. Jej súčasťou by mala byť aj galéria 30 ikon nachádzajúcich sa na území Slovenska, ktoré ikonopisec Miroslav Buraľ považuje za najkrajšie.
Ikonami nachádzajúcimi sa v pravoslávnych a gréckokatolíckych chrámoch na severovýchode Slovenska by sa mali Rusíni hrdiť. Myslí si to riaditeľ Správy Národného parku Poloniny Miroslav Buraľ, ktorý sa vo voľnom čase venuje aj ikonopisectvu.
„Sú výnimočné a nádherné, dostali sa tam prvky, ktoré tam nemali byť, ale práve preto sú krásne,“ povedal pre TASR.
Ikony, teda sakrálne obrazy, ktoré „rozprávajú“ Písmo Sväté – a preto sa píšu, a nie maľujú – nachádzajúce sa v regiónoch s rusínskym obyvateľstvom sa podľa Buraľa svojím štýlom vymykajú z niekoľkých jestvujúcich kánonov tvorby.
Rozmach kresťanstva východného obradu na území Karpatského oblúka v 16. a 17. storočí spôsobil, že oficiálne ikonopisecké dielne v Rusku či Grécku nestíhali produkovať dostatok ikon, a tak ich začali tvoriť putujúci mnísi.
„Tým pádom sa odkláňali od kánonu, plus do ikon vkladali aj regionálne prvky,“ doplnil synovec jediného oficiálneho cirkevného maliara na území Slovenska v období socializmu Andreja Chochrúna s tým, že záujem o tento druh ľudovo-umeleckej tvorby uňho vybudoval práve jeho strýko. Po absolvovaní ikonografického kurzu sa preto vo svojej tvorbe Buraľ venuje najmä ikonám „karpatského typu“.
Aj keď pri písaní ikon ide v prvom rade o čo najvernejšie prekopírovanie pôvodnej ikony, proces jej vzniku označil stakčínsky ikonopisec za „vedu“, zložitou je už len technológia vzniku samotného podkladu.
„Ja využívam ako základ podkladu dobre vysušené drevo, na ktoré postupne nanášam ďalšie vrstvy. Základná je glejová, na ktorú sa natiahne ľanové alebo bavlnené plátno a až potom prichádza na rad posledný náter pozostávajúci z deviatich alebo 12 vrstiev,“ ozrejmil s tým, že nanášanie posledných vrstiev, ktorých počet závisí od požadovanej hĺbky rezby na ikone, sa realizuje v hodinových intervaloch a treba sa mu venovať v jeden deň. Až vtedy je podklad pripravený na písanie ikony.

Rozhovor s Ondrejom Hvožďarom o bolesti, závislosti aj smäde po Bohu.
Ako prvé sa vypĺňa pozadie, ktoré je buď tmavej, alebo zlatej farby. Buraľ, v snahe po čo najväčšej autenticite, používa na tento účel 24-karátové zlato. Nasleduje etapa, kde sa na podklad okrem tváre a rúk nanášajú základné farby vo svojich najtmavších odtieňoch, na ktorých sa nanášaním ďalších troch vrstiev čoraz svetlejšej farby vytvorí samotný „obraz“ ikony.
„V poslednom štádiu to musí byť veľmi precízna práca, aby prechod farieb bol čo najplynulejší,“ doplnil Buraľ s tým, že v závere ikonu „popíše“, aby bolo zrejmé, ktorému svätcovi je zasvätená. Aby bola pôvodná technológia dodržaná, náter vaječnej tempery, ktorú ikonopisec vytvára zmiešaním vaječného žĺtka a prírodných pigmentov, necháva pol roka zrieť a až potom aplikuje záverečnú fixačnú lakovú vrstvu.
Krásu karpatských ikon by chcel Buraľ v budúcnosti propagovať intenzívnejšie. V Stakčíne plánuje vybudovať ikonopiseckú dielňu, kde by si písanie ikon mohla vyskúšať i široká verejnosť. Jej súčasťou by mala byť aj galéria 30 ikon nachádzajúcich sa na území Slovenska, ktoré stakčínsky ikonopisec považuje za najkrajšie.
Dnes treba vedieť
Rehoľa menších bratov františkánov na Slovensku si na provinciálnej kapitule minulý týždeň zvolila nové vedenie. Na čele bude provinciálny minister brat Juraj Andrej Mihály a vikár provincie brat Jozef Čirák. Františkáni majú na Slovensku 72 členov a pôsobia v ôsmich kláštoroch, na pustovni v Beňadíne a vo farnosti Gelnica. (tkkbs)
V Česku vydali už druhú publikáciu Talianskej biskupskej konferencie s názvom Prevencia a ochrana maloletých vo farnosti: osvedčené postupy. Publikáciu, ktorej elektronická verzia je voľne dostupná na stiahnutie, vydalo Karmelitánske nakladateľstvo v spolupráci s Českou biskupskou konferenciou. (cirkev.cz)
„Ak ma Boh uchránil od potratu, ak chcel, aby som tu bol, znamená to, že so mnou ráta. Že som dostal od neho šancu, aby som mu slúžil tak, ako to dokážem,“ vysvetľuje v rozhovore Juraj Zlocha, ktorý má ťažké telesné postihnutie.
Noví svätí
Pápež bude svätorečiť Giovanniho Battistu Scalabriniho, patróna migrantov
Blahorečenie čaká španielsku laičku, ktorá sa túžila stať rehoľníčkou, no zomrela vo veku 22 rokov.
Týždenný súhrn diania v kresťanskom svete:
- Vatikánsky sekretár pre vzťahy so štátmi Paul Richard Gallagher navštívil Ukrajinu.
- Arcibiskup San Francisca Salvatore Cordileone zakázal Nancy Pelosiovej pristupovať k svätému prijímaniu.
- Ekumenický patriarcha Konštantínopola prijal do eucharistického spoločenstva severomacedónskych pravoslávnych veriacich.
- Predstavitelia kresťanských cirkví vo Svätej zemi odsúdili tvrdý zásah izraelskej polície na pohrebe novinárky televízie al-Džazíra.
- Počas streľby v presbyteriánskom kostole v Kalifornii zahynula jedna osoba.
- Maďarský kardinál Péter Erdő odovzdal ocenenie biskupovi Jozefovi Haľkovi, ktoré mu udelil Spolok sv. Štefana v Budapešti.
Nikaragujský biskup Rolando Álvarez začal hladovku, ktorou protestuje proti sledovaniu zo strany polície. Na sledovania sa sťažovali aj ďalší kňazi. Katolícka cirkev patrí k silným kritikom vlády Daniela Ortegu, ktorá v marci vyhostila z krajiny aj apoštolského nuncia Waldemara Sommertaga. (čtk)
Pápež František vyzval veriacich, aby sa zapojili do začínajúceho sa „Týždňa Laudato Si´“, povzbudil k modlitbe za cirkev v Číne a apeloval na ochranu života a uplatňovanie výhrady vo svedomí. Urobil tak v príhovore po tradičnej nedeľnej modlitbe Raduj sa, Nebies kráľovná. Zároveň nezabudol dať zatlieskať zakladateľke Pápežských misijných diel Paulíne Jaricotovej, ktorá bude v nedeľu blahorečená vo francúzskom Lyone. (vatican news)
Kardinál Dominik Duka chce po odchode z úradu pražského arcibiskupa napísať svoje pamäti. Z arcibiskupského paláca sa nevráti do dominikánskeho kláštora, ale presťahuje sa do bytu, kde býval jeho predchodca Miloslav Vlk. (katolický týdeník)
V aktuálnom súhrne diania v kresťanskom svete sa dozviete:
- aké bolo pozadie výmeny kardinála Duku za arcibiskupa Graubnera,
- prečo sa opäť prehĺbilo napätie medzi Konštantínopolom a Moskvou,
- že aj o večnej téme vzťahu cirkvi a štátu sa dá písať novo a zaujímavo.