Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
08. január 2022, 14:40

Trvalá solidarita môže jediná ponúknuť skutočnú budúcnosť, píšu belgickí biskupi

Uvedomujú si, že táto solidarita obmedzuje osobnú slobodu, a preto zdôrazňujú: „Nestrácajme v týchto ťažkých dňoch odvahu.“

Už niekoľká vlna koronavíru, ktorú sa vakcíne nepodarilo definitívne odstrániť, zastavenie ekonomiky v niektorých odvetviach, ako je cestovný ruch a kultúra, migračná kríza, ktorá spôsobuje preplnenosť prijímacích stredísk, rastúca izolácia ľudí: Všetky tieto skúšky, ktorými Belgicko rovnako ako veľká časť Európy prechádza, prinútila tamojších biskupov k napísaniu posolstva, v ktorom vyzývajú k solidarite.

V Belgicku, krajine obzvlášť ťažko zasiahnutej pandémiou covid-19, sa nemocnice opätovne ocitli na pokraji kolapsu, obnovuje sa dištančné štúdium v školách a výrobným reťazcom sa nedarí držať krok, upozornila biskupská konferencia vo svojej nedávnej správe.

Predovšetkým však dodáva, že „sa šíri znechutenie. Mysleli sme si, že očkovanie vírus porazí. Ukazuje sa však, že vírus je silnejší a nepredvídateľnejší, než sa očakávalo,“ píšu biskupi, podľa ktorých existuje jediné východisko: „trvalá solidarita, ktorá jediná môže ponúknuť skutočnú budúcnosť“.

Takáto solidarita sa prejavuje aj prostredníctvom snahy o dôsledné a dôveryplné dodržiavanie bezpečnostných opatrení prostredníctvom očkovania. Menší počet pacientov prijatých kvôli infekcii koronavírusu totiž zníži počet odložených operácií vážne chorých pacientov.

Belgickí biskupi si uvedomujú, že táto solidarita obmedzuje osobnú slobodu, a preto zdôrazňujú: „Nestrácajme v týchto ťažkých dňoch odvahu.“ Dobrovoľná práca – v rodine, v skupinách, v združeniach, vo farnostiach, v sieťach – môže mať význam najmä v oblasti starostlivosti o deti, pomoci v domácnosti, pomoci starším ľuďom alebo ľuďom v karanténe.

Inzercia

Dnes treba vedieť

27. máj 2022, 08:32

V Rakúsku posledné desaťročia neustále klesá počet katolíkov a príslušníkov protestantských cirkví, naopak, prudko rastú počty ortodoxných kresťanov a moslimov. Podľa výsledkov dobrovoľného prieskumu o náboženskej príslušnosti, ktorý zverejnil rakúsky štatistický úrad, sa v roku 2021 hlásilo ku kresťanstvu približne 6,1 milióna mužov a žien, čo predstavuje približne 68,2 percenta celkovej populácie. (kathpress)

26. máj 2022, 20:21

Bratislavská arcidiecéza uvedie v pondelok 30. mája o 20.00 U Františkánov v Teatro Colorato ďalšiu časť talkshow s názvom „Adam, kde si?“ Hosťami budú biskup Jozef Haľko a Ľubica Čekovská. Moderuje Pavol Smolík. (abuba.sk)

26. máj 2022, 11:25

Pápež František, ktorý v máji opakovane vyzval k dennej modlitbe ruženca za ukončenie vojny na Ukrajine a za pokoj vo svete, sa príde v utorok 31. mája o 18.00 pomodliť na tento úmysel do rímskej Baziliky Santa Maria Maggiore. S modlitbou v Ríme budú cez priamy prenos spojené medzinárodné mariánske svätyne. (vaticannews)

Inzercia

Inzercia

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.