Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
08. január 2022, 23:58

Františkove audiencie

Pápeža navštívil šéf poľského Senátu, s talianskymi politikmi riešil núdznych

Pápeža navštívil šéf poľského Senátu, s talianskymi politikmi riešil núdznych

Pápež František. Foto AP/Alessandra Tarantino

Svätý Otec viedol v sobotu rozhovor aj s egyptským veľvyslancom či prefektom Kongregácie pre biskupov. Početné stretnutia zavŕšil hromadnou audienciou, na ktorej sa prihovoril členom Združenia sv. Petra a Pavla, ktorí dobrovoľníčia vo Vatikáne.

Sobota 8. januára bola pre pápeža Františka dňom početných stretnutí s jednotlivcami i skupinami. Venoval audiencie diplomatickým i politickým osobnostiam, ako aj členom laického združenia sv. Petra a Pavla, ktorí už desiatky rokov konajú službu usporiadateľov pri podujatiach vo Vatikáne.

Počas dopoludnia pápež prijal nového veľvyslanca Egyptskej arabskej republiky pri Svätej stolici Mahmouda Talaata, ktorý mu predložil svoje poverovacie listiny.

Ďalším hosťom u pápeža bol poľský parlamentný politik Tomasz Grodzki, predseda Senátu Poľskej republiky, ktorý prišiel spolu s manželkou a sprievodom.

S talianskymi politikmi o núdznych

Pápež František sa v stále ešte novoročnej atmosfére stretol aj s predstaviteľmi komunálnej a regionálnej politiky Talianska. Najprv prijal nedávno zvoleného primátora Ríma Roberta Gualtieriho a po ňom predsedu vyššieho územného celku Regiónu Lázio Nicolu Zingarettiho.

Dvaja sociálnodemokratickí politici neskôr na facebooku zverejnili vlastné vyjadrenia. Gualtieri oznámil, že sa s pápežom rozprávali o pomoci bezdomovcom v Ríme.

V poslednom období sa počty nocľahov pre nich zvýšili. „Ďakujem Svätému Otcovi za jeho povzbudivé slová a neustálu angažovanosť pri najslabších,“ povedal rímsky primátor.

Zingaretti zas povedal, že chce darovať peniaze na nákup vakcín v Afrike. Pripojí sa tak k iniciatíve Coop for Africa. „Ako sám pápež František niekoľkokrát varoval, musíme pracovať na tom, aby sa každý mohol chrániť pred covidom v každom kúte sveta, napísal Zingaretti.

Inzercia

Dobrovoľníci zo Združenia sv. Petra a Pavla

Svätý Otec sa ráno stretol aj s prefektom Kongregácie pre biskupov kardinálom Marcom Ouelletom. Tesne po poludní absolvoval aj hromadnú audienciu, keď sa v Aule Pavla VI. prihovoril niekoľkým stovkám členov Združenia sv. Petra a Pavla, ktorí konajú dobrovoľnícku službu vo Vatikáne a pripomínajú si 50. výročie založenia.

Podľa asociačných stanov chcú „vydať zvláštne svedectvo o kresťanskom živote, apoštolátu a vernosti Svätej stolici“. Pápež tento zámer ocenil. „Je dobré, že ste sa za toto posolstvo života dostali od ‚čestnej palácovej stráže‘ ku ‚službe‘ pútnikom,“ vyriekol František.

Pápež sa tiež pýtal, čo predstavuje ich 50-ročná história. Odpovedal si názvom ich časopisu, ktorý sa volá „Stretnutia“ (Incontro). V skutočnosti sa vaše dejiny skladajú z nepretržitých stretnutí, vyvodil pontifex.

„V stretnutí je vždy pohyb. Pokiaľ budeme stáť všetci na mieste, nikdy sa nestretneme,“ povedal pápež pričom citoval zo svojej encykliky Fratelli tutti: „Život je umením stretnutia, aj keď je v živote toľko konfliktov.“

„Ale práve to je život: umenie stretávať sa. Stretnutie je ako kyslík života,“ dodal pápež.

Dnes treba vedieť

pred 10 hodinami

Rehoľa menších bratov františkánov na Slovensku si na provinciálnej kapitule minulý týždeň zvolila nové vedenie. Na čele bude provinciálny minister brat Juraj Andrej Mihály a vikár provincie brat Jozef Čirák. Františkáni majú na Slovensku 72 členov a pôsobia v ôsmich kláštoroch, na pustovni v Beňadíne a vo farnosti Gelnica. (tkkbs)

22. máj 2022, 20:39
22. máj 2022, 15:56

Nikaragujský biskup Rolando Álvarez začal hladovku, ktorou protestuje proti sledovaniu zo strany polície. Na sledovania sa sťažovali aj ďalší kňazi. Katolícka cirkev patrí k silným kritikom vlády Daniela Ortegu, ktorá v marci vyhostila z krajiny aj apoštolského nuncia Waldemara Sommertaga. (čtk)

22. máj 2022, 15:16

Pápež František vyzval veriacich, aby sa zapojili do začínajúceho sa „Týždňa Laudato Si´“, povzbudil k modlitbe za cirkev v Číne a apeloval na ochranu života a uplatňovanie výhrady vo svedomí. Urobil tak v príhovore po tradičnej nedeľnej modlitbe Raduj sa, Nebies kráľovná. Zároveň nezabudol dať zatlieskať zakladateľke Pápežských misijných diel Paulíne Jaricotovej, ktorá bude v nedeľu blahorečená vo francúzskom Lyone. (vatican news)

22. máj 2022, 08:37

Kardinál Dominik Duka chce po odchode z úradu pražského arcibiskupa napísať svoje pamäti. Z arcibiskupského paláca sa nevráti do dominikánskeho kláštora, ale presťahuje sa do bytu, kde býval jeho predchodca Miloslav Vlk. (katolický týdeník)

21. máj 2022, 20:25

Fotovýber: Sochu sv. Jána, arcibiskupa šanghajského a sanfranciského, na dvore pravoslávneho skítu v ukrajinskom Sloviansku chránia vrecia s pieskom. Mesto totiž leží blízko frontovej línie v Doneckej oblasti. (ap/andriy andriyenko)

Inzercia

Inzercia

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.