Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
09. január 2022, 07:20

Poslankyňa Anna Záborská si prevzala od arcibiskupa ocenenie Ruža svätej Alžbety

Ján Orosch založil ocenenie pre ľudí pôsobiacich v pastorácii ľudí v núdzi.

Poslankyňa Národnej rady Slovenskej republiky a zároveň splnomocnenkyňa Vlády Slovenskej republiky pre náboženskú slobodu Anna Záborská si tento týždeň prevzala Ružu svätej Alžbety. Ide o ocenenie, ktoré sa každoročne udeľuje počas Trnavskej novény. Minulý rok ho získali trinásti laureáti.

Liturgická spomienka na svätú Alžbetu Uhorskú sa slávi 17. novembra. A v rovnaký deň trnavský arcibiskup odovzdáva aj ocenenie, ktoré je po nej pomenované. Jednou z laureátok bola aj lekárka a poslankyňa Anna Záborská, ktorá si ale ocenenie prevzala až tento týždeň.

„Pri udelení ceny ma naplnila vďačnosť otcovi arcibiskupovi Oroschovi za udelenie ceny. Vnímam to ako prejav uznania nielen mne, ale aj všetkým laikom, ktorí spoločne so zasvätenými osobami napĺňajú odkaz svätej Alžbety,“ povedala pre rádio Lumen Záborská.

Ocenenie Ruža svätej Alžbety založil v roku 2007 Mons. Ján Orosch ako ocenenie ľudí pôsobiacich v pastorácii núdznych. Neskôr sa ocenenie rozšírilo aj na ľudí, ktorí sa nejakým spôsobom pričinili o zveľadenie farností alebo horlivo šíria evanjelium, lásku k blížnym, starajú sa o tých najslabších.

„Táto krištáľová Ruža svätej Alžbety je v jej prípade symbolom skutočne tejto jej služby a prejavom mojej osobnej úcty a vďaky. Ešte raz jej vyslovujem úprimné Pán Boh zaplať,“ povedal trnavský arcibiskup Ján Orosch.

Ako uviedla Anna Záborská, toto ocenenie je pre ňu aj záväzkom pomáhať tehotným ženám, aby boli šťastné a dodala: „...a tým, že nebudeme hluchí a slepí a tým pádom ani nemí k ich problémom, môžeme ich urobiť šťastnými, ako to hovorila svätá Alžbeta. A to by sme chceli dosiahnuť aj predloženým zákonom o pomoci tehotným ženám.“

Inzercia

Dnes treba vedieť

27. máj 2022, 08:32

V Rakúsku posledné desaťročia neustále klesá počet katolíkov a príslušníkov protestantských cirkví, naopak, prudko rastú počty ortodoxných kresťanov a moslimov. Podľa výsledkov dobrovoľného prieskumu o náboženskej príslušnosti, ktorý zverejnil rakúsky štatistický úrad, sa v roku 2021 hlásilo ku kresťanstvu približne 6,1 milióna mužov a žien, čo predstavuje približne 68,2 percenta celkovej populácie. (kathpress)

26. máj 2022, 20:21

Bratislavská arcidiecéza uvedie v pondelok 30. mája o 20.00 U Františkánov v Teatro Colorato ďalšiu časť talkshow s názvom „Adam, kde si?“ Hosťami budú biskup Jozef Haľko a Ľubica Čekovská. Moderuje Pavol Smolík. (abuba.sk)

26. máj 2022, 11:25

Pápež František, ktorý v máji opakovane vyzval k dennej modlitbe ruženca za ukončenie vojny na Ukrajine a za pokoj vo svete, sa príde v utorok 31. mája o 18.00 pomodliť na tento úmysel do rímskej Baziliky Santa Maria Maggiore. S modlitbou v Ríme budú cez priamy prenos spojené medzinárodné mariánske svätyne. (vaticannews)

Inzercia

Inzercia

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.