Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
09. január 2022, 07:30

Sestry Matky Terezy

Opäť môžu prijímať financie zo zahraničia, zavreli im však sirotinec

Opäť môžu prijímať financie zo zahraničia, zavreli im však sirotinec

Foto AP/Bikas Das

Indická vláda pokračuje v kladení byrokratických prekážok kresťanskej menšine. Misionárky lásky i ďalšia katolícka organizácia museli začiatkom nového roka zavrieť dva sirotince.

Charitatívna organizácia zosnulej katolíckej mníšky Matky Terezy môže opäť prijímať finančné prostriedky zo zahraničia. Príslušné povolenie jej obnovila indická vláda, informovala v sobotu agentúra AFP.

Krátko po Vianociach sa v médiách objavila správa, že vláda indického premiéra Naréndru Módího zmrazila bankové účty spoločnosti Misionárky lásky (MoC), založenej Matkou Terezou, a preveruje jej aktivity.

Indické ministerstvo vnútra vydalo potom v decembri vyhlásenie, v ktorom uviedlo, že zamieta žiadosť o obnovenie licencie, pretože MoC nespĺňa stanovené „podmienky“ a na jej účtoch „boli zaznamenané podozrivé vklady“.

Na základe toho vláda odmietla MoC obnoviť licenciu, ktorú úrady v Indii vydávajú podľa zákona o regulácii príspevkov zo zahraničia (FCRA).

AFP vysvetlila, že charitatívne a neziskové organizácie sa v Indii musia zaregistrovať v súlade s FCRA, aby mohli dostávať peniaze zo zahraničia.

MoC so sídlom vo východoindickom štáte Západné Bengálsko má viac ako tritisíc mníšok po celom svete, ktoré prevádzkujú hospice, komunitné kuchyne, školy, kolónie pre malomocných a domovy pre opustené deti.

Módího vláda býva často obviňovaná, že sa náboženským a charitatívnym organizáciám, ako aj skupinám na ochranu práv v krajine snaží odrezať prístup k ich financiám.

AFP pripomenula, že indická pobočka organizácie Oxfam minulý týždeň uviedla, že indická vláda jej tiež zablokovala prístup k fondom v zahraničí, čo by podľa nej mohlo mať vážne dôsledky pre jej humanitárne projekty v Indii.

Inzercia

Ľudskoprávna organizácia Amnesty International zasa v roku 2020 oznámila, že zastavuje svoje operácie v Indii po tom, čo jej tamojšia vláda zmrazila bankové účty.

Zavreli im sirotinec

Indická vláda aj napriek dobrej správe o financiách naďalej pokračuje v kladení byrokratických prekážok kresťanskej menšine – Misionárky lásky i ďalšia katolícka organizácia museli začiatkom nového roka zavrieť dva sirotince.

Prvým z nich je detský domov vedený sestrami Matky Terezy v Kanpure v severnom štáte Uttarpradéš. Rehoľníčkam indické štátne orgány neobnovili štátnu koncesiu, ktorá vypršala v roku 2019, na pozemok, na ktorom stojí detský domov.

Úrady, ktoré spravujú štátny majetok, požiadali rehoľníčky, aby zaplatili pokutu za používanie budovy v posledných dvoch rokoch po skončení platnosti koncesie.

Táto požiadavka, ktorej splnenie je ekonomicky náročné, prinútila sestry, aby právne neoponovali rozhodnutiu a 3. januára odovzdali zariadenie štátu.

Polícia 6. januára vykonala raziu v Inštitúte sv. Františka v Uttarpradéši, odkiaľ odviedla 44 detí. Toto opatrenie vyvolala očierňujúca kampaň hinduistických extrémistov, tvrdiacich, že v centre sa podáva hovädzie mäso a vykonávajú sa tam nútené konverzie.

Momentálne však toto opatrenie zablokoval miestny Najvyšší súd a čaká sa na ďalší vývoj. Znepokojujúci je osud detí, ktoré boli doteraz ubytované v inštitúte a ktorým hrozí, že budú nútené presťahovať sa na iné miesta núdzovej starostlivosti v čase zimy a pandémie.

Dnes treba vedieť

pred 14 hodinami

Pred 80 rokmi zomrela v koncentračnom tábore Osvienčim svätá Terézia Benedikta od Kríža, známa ako Edita Steinová. Spolupatrónka Európy bola židovského pôvodu, neskôr konvertovala a vstúpila do karmelitánskeho kláštora. Edita Steinová je prvá kanonizovaná svätá židovského pôvodu. Pápež Ján Pavol II., ktorý ju v roku 1998 svätorečil, ju vyhlásil za spolupatrónku Európy.

pred 18 hodinami

Telesné pozostatky zosnulého kardinála Jozefa Tomka vystavia pred pohrebom v Bratislave a v Košiciach. V Bratislave v Dóme sv. Martina budú jeho telesné pozostatky vystavené na vzdanie verejnej úcty v piatok a sobotu od deviatej rána do dvanástej na poludnie. V nedeľu (6.00 – 21.00 h) a v pondelok (9.00 – 12.00 h) sa verejnosť môže s kardinálom rozlúčiť v Košiciach v Dóme sv. Alžbety. Pohreb kardinála Tomka bude v utorok o jedenástej v košickom Dóme sv. Alžbety. (tkkbs)

pred 20 hodinami

Polícia v Nikaraguje umiestnila biskupa a kňazov do domáceho väzenia. Režim prezidenta Daniela Ortegu nariadil vyšetrovanie katolíckeho biskupa z Matagalpy za údajnú snahu organizovať násilnícke skupiny s cieľom destabilizovať vládu. Biskup Rolando José Álvarez otvorene kritizoval zneužívanie a porušovanie ľudských práv, ktorého sa režim v krajine dopúšťa. Álvarez spolu so šiestimi kňazmi a šiestimi laikmi boli od 3. augusta obkľúčení políciou v kancelárii. (cna)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.