Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Pozerať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Zapnúť upozornenia

Podcasty pátra Petra

Počúvanie s porozumením nám často chýba, aj na niektorých miestach v cirkvi

Peter Paľovčík je gréckokatolícky kňaz. Má vlastný podcast, v ktorom hovorí o viere so známymi moderátormi, hercami či spevákmi.

Páter Peter pôsobí vo farnosti Belža v Košickej eparchii, kde je zároveň aj cirkevným sudcom. Má štyri deti a v čase korony začal robiť vlastný „Páter Peter podcast“.

Jeho hosťami boli napríklad moderátori Sajfa a Adela, ich manželskí partneri Veronika Cifrová Ostrihoňová, Viktor Vincze, herečka Monika Hilmerová a tanečník Jaro Bekr, spevák Marián Čekovský a ďalší známi ľudia, s ktorými sa rozpráva o ich prežívaní viery a pohľade na náboženstvo, rituály, cirkev.   

Stretáva sa väčšinou s pozitívnymi reakciami, aj od svojho biskupa, košického eparchu Cyrila Vasiľa. Niektorí ho však vzhľadom na výber hostí považujú za liberála.

„To, že sa s niekým rozprávam, neznamená, že automaticky súhlasím so všetkým, čo povie. Keď poviem ,chápem ťa‘, neznamená to, že schvaľujem niečie konanie, ale že rozumiem tomu, čo hovorí. A takéto počúvanie s porozumením nám často chýba, aj na niektorých miestach v cirkvi,“ hovorí v Postoj TV páter Peter.

Jedným z dôvodov, prečo robí tieto podcasty, je aj to, aby poukázal na „normálnosť“ kňazov. Vníma, že obraz o kňazoch je v spoločnosti aj vplyvom rôznych škandálov pokrivený. Ako pedagóg na konzervatóriu sa stretáva s prekvapenými reakciami študentov, že on nemôže byť predsa kňaz, že veď on je „normálny“.

„Zaskočili ma takého poznámky a začal som sa viac zamýšľať nad tým, v čom spočíva normálnosť kňaza a koniec koncov aj každého kresťana. Vnímam to ako obyčajnosť, jednoduchosť, autenticitu – takáto by cirkev mala byť. Aj Ježiš chodil medzi ľudí, hovoril s nimi, jedol s nimi, bol im nablízku v tých každodennostiach,“ zamýšľa sa gréckokatolícky kňaz.

Celý rozhovor s Petrom Paľovčíkom si pozrite v tomto videu:

Ak práve nemôžete pozerať video, vypočujte si podcast:

Inzercia

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.