Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Cirkev vo svete Svet kresťanstva
10. január 2022

Nepokoje v Kazachstane

Pravoslávny metropolita vyzval na prijatie „šľachetného návrhu“ prezidenta

Kým kazašský metropolita Alexander sa postavil na stranu štátnej moci, patriarcha Kirill aj pápež František uprednostnili všeobecnejší tón.

Pravoslávny metropolita vyzval na prijatie „šľachetného návrhu“ prezidenta

Foto – TASR/AP

Hoci Kazachstanom otriasajú nepokoje, miestne kresťanské cirkvi môžu pokračovať vo svojej činnosti. Konajú sa bohoslužby, v kostoloch sa modlí za pokoj, informoval pomocný biskup Rímskokatolíckej arcidiecézy Astana Athanasius Schneider.

Kazašský ľud túži po „harmónii v spoločenskom živote“, vyhlásil duchovný nemeckej národnosti.

Na upokojenie situácie vyzval po nedeľnej modlitbe Anjel Pána na Námestí sv. Petra vo Vatikáne aj pápež František. „So zármutkom som sa dozvedel o obetiach počas protestov, ktoré v uplynulých dňoch vypukli v Kazachstane. Modlím sa za ne a za ich rodiny a žičím tomu, aby sa čím skôr obnovil sociálny zmier prostredníctvom hľadania dialógu, spravodlivosti a spoločného dobra. Zverujem kazašský ľud pod ochranu Panny Márie, Kráľovnej pokoja z Oziorného.“

Oziornoje (Озерное) je stredisko života katolíkov v severnej oblasti Kazachstanu, ktoré je známe svojou mariánskou svätyňou a kláštornými komunitami benediktínov a karmelitánok, uviedol portál Vatican News. 

Počiatky duchovného života na tomto mieste sa spájajú s prítomnosťou volynských Poliakov vyvezených do tejto oblasti koncom 30. rokov 20. storočia. V období hladu počas druhej svetovej vojny im zachránilo život prechodne vytvorené jazero bohaté na ryby, čo sa s vďakou traduje ako zázračné dobrodenie Božej prozreteľnosti.

Apeloval aj patriarcha Kirill

Vzhľadom na zákaz nočného vychádzania pre výnimočný stav v Kazachstane sa pravoslávne vianočné bohoslužby v tejto stredoázijskej krajine slávili len počas dňa.

Moskovský patriarcha Kirill vyjadril znepokojenie nad situáciou v Kazachstane. Obyvatelia tejto stredoázijskej krajiny sú konfrontovaní s „vážnym občianskym konfliktom“, povedal v piatok v Moskve pri vianočnej božskej liturgii. To sa deje hneď vedľa na „území historickej Rusi a my sa nemôžeme ľahostajne prizerať tomuto krviprelievaniu, týmto stretom, tomuto ľudskému chaosu“.

Konflikt v Kazachstane sa musí ukončiť a v krajine musí zavládnuť „skutočný mier“, vyzval Kirill a sľúbil: „Budeme sa za to modliť, na tom pracovať a dúfať, že to tak bude.“

Už v stredu prostredníctvom videoposolstva vyzval na mier v krajine aj kazašský pravoslávny metropolita Alexander:

Vážení Kazachstanci! Bratia a sestry!

Dnes pre nás nemôže byť nič dôležitejšie, ako okamžité zastavenie podnecovania krvavého konfliktu v našej domovine – v požehnanom Kazachstane.

Poučenia z histórie a nedávnych udalostí, ktoré sa odohrali v niekoľkých krajinách, ukazujú, že krvavé vedenie vojny vždy vytvára hrozbu zničenia politického systému a úplného kolapsu ekonomiky. V takýchto prípadoch existuje reálne nebezpečenstvo straty skutočnej suverenity ľudu, suverenity, ktorá sa prejavuje v možnosti a schopnosti zariadiť si svoj život podľa tradičných morálnych, duchovných a kultúrnych hodnôt.

Inzercia

V nadväznosti na prezidenta Kazašskej republiky Kasyma-Žomarta Tokajeva vás všetkých vyzývam, aby ste prejavili múdrosť a rozvážnosť, aby ste nepodliehali žiadnym provokáciám zvnútra ani zvonka. Každý, kto podnecuje konflikty a rozsieva krvavý spor, každý, kto núti ľudí porušovať zákon a prelievať krv, berie na svoju dušu najťažší hriech. Len diabol môže oslavovať víťazstvo, keď sú bratia v nepriateľstve, navzájom sa ničia, zraňujú a oslabujú životné sily ľudu.

Hlava štátu adresovala demonštrantom šľachetný návrh, aby sa vrátili na cestu dôvery a dialógu. V záujme budúcnosti nezávislého Kazachstanu musíme nasledovať túto výzvu a prestať podnecovať akékoľvek konflikty.

Vyzývam všetkých, ktorí rozhodujú: zastavte nepriateľskú konfrontáciu a vstúpte do skutočných rokovaní s cieľom nastoliť mier a spravodlivosť. V krvavom konflikte nemôžu byť víťazi, nemôžu existovať politické zisky, ktoré by boli cennejšie ako ľudské životy.

Blaho nášho rodného Kazachstanu a miesto našej krajiny v modernom svete máme dnes vo svojich rukách.

Vyzývam všetkých veriacich Pravoslávnej cirkvi, aby sa intenzívne modlili za mier a zabránenie akýmkoľvek občianskym nepokojom v našej krajine.

Kazachstan je väčšinovo moslimská krajina

Niekdajšou sovietskou republikou Kazachastan otriasajú masové protesty proti autoritárskej vláde. Vyžiadali si desiatky mŕtvych a tisíce zatknutých. Na žiadosť kazašského prezidenta Kasyma-Žomarta Tokajeva teraz Moskva vyslala do susedského štátu okolo 5 000 ruských vojakov.

Asi 70 percent z vyše 18 miliónov obyvateľov Kazachstanu tvoria moslimovia. Drvivá väčšina zo štyroch miliónov kresťanov sa hlási k miestnej pravoslávnej cirkvi, ktorá je súčasťou Moskovskému patriarchátu a má tri eparchie (Alma-Ata, Čimkent a Uralsk).

Podľa aktuálnej vatikánskej štatistiky z roku 2020 v Kazachstane žije 182 600 rímskokatolíkov. Katolíkmi v tejto stredoázijskej republike sú predovšetkým východoeurópania. Rímskokatolícka cirkev v Kazachstane je rozčlenená na tri diecézy (Karaganda, Alma-Ata a Astana + apoštolská administratúra v Atyrau).

Pre veľmi nízky počet miestnych gréckokatolíkov v Kazachstane existuje od roku 2019 apoštolská administratúra Kazachstan a centrálna Ázia.

Kazachstan bol prvou krajinou Spoločenstva nezávislých štátov, ktorá s Vatikánom podpísala dohodu podobnú konkordátu. Návšteva Jána Pavla II. v roku 2001 bola veľkou udalosťou nielen pre miestnych kresťanov, ale pre celé obyvateľstvo tento stredoázijskej krajiny.  

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.