Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
10. január 2022, 13:53

Kostoly a omikron

Nové pravidlá pre bohoslužby budú rozlišovať omše so spevom a bez spevu

Nové pravidlá pre bohoslužby budú rozlišovať omše so spevom a bez spevu

Foto TASR/František Iván

Opatrenia platia od stredy 12. januára. Na omšiach môže byť pri všetkých prípadoch aspoň 100 ľudí.

Aktualizované 11. januára o 22.15 h.

Podmienky účasti na bohoslužbách sa od stredy zmiernia. Do kostolov bude môcť prísť viac ľudí.

Vláda v pondelok rokovala o návrhu opatrení pre hlavného hygienika Jána Mikasa. Ide o dokument, ktorý zároveň reaguje na začínajúcu sa pandemickú vlnu spôsobenú omikronom.

Úrad vlády hlavnému hygienikovi v uznesení odporúča, aby prijal vyhlášku, ktorou povolí väčšiu účasť na hromadných podujatiach, čiže aj na bohoslužbách. Naďalej sa budú konať v režime OP (očkovaní a tí, ktorí covid prekonali), po novom sa však budú rozdeľovať podľa rizikovosti.

Omše bez spevu zaradil minister zdravotníctva do kategórie podujatí s nízkym rizikom. Na tichých omšiach teda budú môcť farnosti rozhodnúť, či pustia do kostola 100 ľudí alebo naplnia kapacitu na 50 percent.

Bohoslužby, na ktorých sa bude spievať, sa môžu naplniť na 25 percent kapacity chrámu alebo môže prísť 100 ľudí. Opatrenia platia od stredy 12. januára, vyplýva to z vyhlášky úradu verejného zdravotníctva, ktorú zverejnili v utorok.

„Pri nízko a stredne rizikovom podujatí si organizátor bude môcť vybrať, či si zvolí pre podujatie počet divákov v absolútnom čísle (max. 100 divákov) alebo pomerom kapacity, kde počet divákov môže byť aj vyšší ako 100 osôb (50 %, resp. 25 % kapacity),“ vysvetlilo ministerstvo zdravotníctva.

Inzercia

Šéf zdravotníckeho rezortu Vladimír Lengvarský pripomenul, že ku každému rozhodnutiu pristupujú zodpovedne a na „základe odborných podkladov“.

„Našou prvoradou snahou je ochraňovať životy a zdravie obyvateľov Slovenska a zdravotnícky systém. Zároveň rozumieme požiadavkám organizátorov kultúrnych, športových a iných podujatí, preto sme dnes navrhli režim, ktorý umožní za prísnych podmienok organizovať hromadné podujatia aj za účasti návštevníkov,“ uviedol Lengvarský.

Sobášne obrady a obrady krstu môžu byť v režime OTP bez kapacitných obmedzení. Obmedzenia v kapacite sa nevzťahujú ani na pohrebné obrady, ktoré sa môžu konať v režime základ.

Ak sa epidemická situácia v regióne zhorší, miestne regionálne úrady verejného zdravotníctva môžu opatrenia v rámci svojho územného obvodu sprísniť.

V platnosti je stále dišpenz od povinnej účasti na bohoslužbách v nedeľu a na prikázané sviatky, pripomína Tlačová kancelária KBS.

Dnes treba vedieť

pred hodinou

„Nemôžeme akceptovať, ak vstúpenie do prostredia cirkvi je podmienené splnením zvláštnych zdravotníckych požiadaviek a ak vzniká jeden zástup, ktorý ich splnil, a druhý nabok vyčlenený zástup, ktorý ich nesplnil,“ vyhlásil počas celoslovenskej ekumenickej bohoslužby v Bratislave Viktor Sabo, generálny duchovný Ústredia ekumenickej pastoračnej služby v ozbrojených silách a ozbrojených zboroch SR.

pred 3 hodinami
pred 4 hodinami

V Bazilike sv. Petra je vyobrazených 500 včiel, 470 holubov, 100 drakov, 38 levov, 35 orlov, 24 hadov, 15 jahniat, sedem delfínov, štyri psy, tri netopiere, dva jaštery, mačka, krokodíl a jednorožec. Pri príležitosti liturgickej spomienky na svätého opáta Antona, patróna zvierat, o tejto zaujímavosti informoval portál Vatican News.

pred 7 hodinami

Pápež František počas svätej omše v Bazilike sv. Petra uviedol do služieb katechétu, lektora a akolytu kandidátov z viacerých krajín sveta. Po prvýkrát boli medzi nimi aj ženy. Služba katechétov, lektorov a akolytov úzko súvisí s ohlasovaním Božieho slova, ktoré si Katolícka cirkev osobitným spôsobom pripomína dnešnou Nedeľou Božieho slova. (vatican news)

pred 10 hodinami

Pápež František vyhlásil na stredu 26. januára deň modlitby za pokoj v súvislosti s napätou situáciou pri východnej hranici Ukrajiny. Po nedeľnej modlitbe Anjel Pána povedal, že s obavami sleduje rastúce napätie a hrozbu, ktorá môže podkopať bezpečnosť na celom európskom kontinente. (vatiannews)

 

pred 14 hodinami

Počas dnešnej nedele sa v Katolíckej cirkvi slávi Nedeľa Božieho Slova, ktorá sa z rozhodnutia pápeža Františka koná každý rok na Tretiu nedeľu v Cezročnom období. Všetkým veriacim má pripomenúť význam a hodnotu Svätého písma pre kresťanský život. (kbd)

Inzercia

Inzercia

Denník Svet kresťanstva