Kostoly a omikron
Nové pravidlá pre bohoslužby budú rozlišovať omše so spevom a bez spevu

Foto TASR/František Iván
Opatrenia platia od stredy 12. januára. Na omšiach môže byť pri všetkých prípadoch aspoň 100 ľudí.
Aktualizované 11. januára o 22.15 h.
Podmienky účasti na bohoslužbách sa od stredy zmiernia. Do kostolov bude môcť prísť viac ľudí.
Vláda v pondelok rokovala o návrhu opatrení pre hlavného hygienika Jána Mikasa. Ide o dokument, ktorý zároveň reaguje na začínajúcu sa pandemickú vlnu spôsobenú omikronom.
Úrad vlády hlavnému hygienikovi v uznesení odporúča, aby prijal vyhlášku, ktorou povolí väčšiu účasť na hromadných podujatiach, čiže aj na bohoslužbách. Naďalej sa budú konať v režime OP (očkovaní a tí, ktorí covid prekonali), po novom sa však budú rozdeľovať podľa rizikovosti.
Omše bez spevu zaradil minister zdravotníctva do kategórie podujatí s nízkym rizikom. Na tichých omšiach teda budú môcť farnosti rozhodnúť, či pustia do kostola 100 ľudí alebo naplnia kapacitu na 50 percent.
Bohoslužby, na ktorých sa bude spievať, sa môžu naplniť na 25 percent kapacity chrámu alebo môže prísť 100 ľudí. Opatrenia platia od stredy 12. januára, vyplýva to z vyhlášky úradu verejného zdravotníctva, ktorú zverejnili v utorok.
„Pri nízko a stredne rizikovom podujatí si organizátor bude môcť vybrať, či si zvolí pre podujatie počet divákov v absolútnom čísle (max. 100 divákov) alebo pomerom kapacity, kde počet divákov môže byť aj vyšší ako 100 osôb (50 %, resp. 25 % kapacity),“ vysvetlilo ministerstvo zdravotníctva.
Šéf zdravotníckeho rezortu Vladimír Lengvarský pripomenul, že ku každému rozhodnutiu pristupujú zodpovedne a na „základe odborných podkladov“.
„Našou prvoradou snahou je ochraňovať životy a zdravie obyvateľov Slovenska a zdravotnícky systém. Zároveň rozumieme požiadavkám organizátorov kultúrnych, športových a iných podujatí, preto sme dnes navrhli režim, ktorý umožní za prísnych podmienok organizovať hromadné podujatia aj za účasti návštevníkov,“ uviedol Lengvarský.
Sobášne obrady a obrady krstu môžu byť v režime OTP bez kapacitných obmedzení. Obmedzenia v kapacite sa nevzťahujú ani na pohrebné obrady, ktoré sa môžu konať v režime základ.
Ak sa epidemická situácia v regióne zhorší, miestne regionálne úrady verejného zdravotníctva môžu opatrenia v rámci svojho územného obvodu sprísniť.
V platnosti je stále dišpenz od povinnej účasti na bohoslužbách v nedeľu a na prikázané sviatky, pripomína Tlačová kancelária KBS.
Dnes treba vedieť
Na synodálnom stretnutí v Prahe je aj biskup tureckého Izmiru Martin Kmetec, minorita pôvodom zo Slovinska. „Keď som videl kostol v Iskenderune, kde som istý čas pôsobil, zostal som šokovaný a veľmi smutný. Nemohol som uveriť tomu, že miestna katedrála sa takto kompletne zrútila,“ povedal pre Svet kresťanstva s tým, že dobrovoľníci z jeho diecézy už pomáhajú v zasiahnutej oblasti. Podľa neho sa miestni biskupi dohadujú na stretnutí pre vzniknutú situáciu. S biskupom Kmetecom prinesieme aj rozhovor.
Predseda Komisie biskupských konferencií EÚ (COMECE) kardinál Jean-Claude Hollerich požiadal o okamžité prepustenie nikaragujského biskupa Rolanda Álvareza. Biskup je v domácom väzení od 19. augusta minulého roka a má ísť pred súd za „sprisahanie s cieľom podkopať štátnu bezpečnosť a suverenitu“ a za „šírenie falošných správ“. Biskup Álvarez je v skutočnosti prenasledovaný režimom prezidenta, ktorý kritizoval. (CNA)
Milana Lacha uvedú za pomocného biskupa Bratislavskej eparchie počas nedeľnej svätej liturgie. Liturgia sa uskutoční v Katedrále Povýšenia sv. Kríža v Bratislave o 10.30 h., bude ju slúžiť bratislavský eparchiálny biskup a apoštolský administrátor sede vacante Prešovskej archieparchie Peter Rusnák. Zúčastní sa na nej aj apoštolský nuncius na Slovensku Nicola Girasoli. (tkkbs)
„Nejde len o to, aby sa ženám dal v cirkvi väčší priestor, ale aby sa prehodnotil jazyk, ako cirkev hovorí o ženách alebo ako ich zo svojho jazyka vynecháva; zapojenie do procesov v cirkvi, oceniť prítomnosť zasvätených žien (nevnímať ich len ako lacné pracovné sily),“ píše sa v správe za Slovensko, ktorú pred dvoma stovkami delegátov synodálneho stretnutia v Prahe predniesli Mária Spišiaková a Renáta Ocilková. Prinášame celé znenie slovenského príspevku.
Pápež František požiadal v stredu o solidaritu s Tureckom a so Sýriou, ktoré zasiahlo ničivé zemetrasenie. Zároveň poďakoval tým, ktorí v oboch týchto štátoch riskujú svoje životy, za záchranu druhých. „Modlím sa a vyjadrujem svoju blízkosť k ľuďom, ktorí v dôsledku tejto ničivej katastrofy trpia,“ uviedol pápež na generálnej audiencii vo Vatikáne. (tasr)
Na synodálnom stretnutí zástupcov cirkvi z celej Európy sa podľa arcibiskupa Gintarasa Grušasa silne ukazuje rozdiel medzi Východom a Západom. „Musíme sa navzájom počúvať, porozumieť vzájomným odlišnostiam a snažiť sa byť jednou cirkvou,“ povedal pred novinármi. Predseda Rady európskych biskupských konferencií dostával aj otázky o tom, prečo nie sú na podujatí v Prahe prítomní zástupcovia LGBTI komunity.
Generálna sekretárka nemeckej biskupskej konferencie Beate Gillesová vraví, že v rámci cirkvi v Európe existujú veľmi odlišné pohľady na možné reformy. Dodala, že spoločný prienik je niekedy ďalej ako s ľuďmi mimo cirkvi. Uviedla to počas aktuálneho synodálneho stretnutia v Prahe. (kathpress)
Socha Panny Márie pred zrútenou katolíckou katedrálou v tureckom meste İskenderun zostala nepoškodená. Miestny jezuitský kňaz Antuan Ilgit zo zničenej katedrály priniesol aj obraz Panny Márie. „Bude našou silou a s ňou budeme všetkému čeliť,“ uviedol v príspevku na Facebooku. Zemetrasenie zabilo v Turecku a Sýrii už takmer 10-tisíc ľudí. (cna)
Carissimi, quando ho un po’ di batteria e la linea vi aggiorno. Innanzitutto grazie per la vostra vicinanza e le vostre...
Uverejnil používateľ Antuan Ilgıt SJ Pondelok 6. februára 2023
Kardinál Joseph Zen, väznený katolícky mediálny magnát Jimmy Lai a štyria ďalší hongkonskí prodemokratickí lídri sú nominovaní na Nobelovu cenu za mier. Navrhli ich členovia komisie pre Čínu amerického Kongresu. (cna)