Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
10. január 2022, 15:31

Novoročný príhovor k diplomatom

Pápež podporil ochranu života, ocenil očkovanie a skritizoval cancel culture

Pápež podporil ochranu života, ocenil očkovanie a skritizoval cancel culture

Foto: SpC/Vatican News

Pod zámienkou obrany rozmanitosti sa formuje istý druh nebezpečného „jednokoľajného myslenia“, varoval pápež František.

Pápež František sa v pondelok stretol s diplomatickým zborom akreditovaným pri Svätej stolici. Spoločná audiencia veľvyslancov sa tradične koná na začiatku kalendárneho roka. Diplomatov, medzi ktorými nechýbal ani slovenský veľvyslanec pri Svätej stolici Marek Lisánsky, pápež prijal v Aule požehnaní nad priečelím Baziliky sv. Petra.

rozsiahlom príhovore pápež František zdôraznil, že v čase pandémie je každý človek zodpovedný nielen za svoje vlastné zdravie, ale aj za zdravie ostatných ľudí.

„Starostlivosť o zdravie predstavuje morálnu povinnosť. Žiaľ, čoraz viac zisťujeme, že žijeme vo svete silných ideologických kontrastov. Ľudia sa často nechávajú ovplyvniť momentálnou ideológiou, často vykonštruovanou z nepodložených správ alebo chabo zdokumentovaných faktov. Každé ideologické tvrdenie pretŕha spojenie ľudského rozumu s objektívnou realitou vecí,“ uviedol Svätý Otec, podľa ktorého „vakcíny nie sú zázračným uzdravujúcim prostriedkom, ale určite predstavujú, popri liečebných postupoch, ktoré je potrebné vyvinúť, najrozumnejšie riešenie na prevenciu choroby“.

Medzinárodné organizácie neraz podporujú kontroverzné programy

Pápež sa v príhovore vrátil aj k svojim apoštolským cestám na Slovensko či na grécky ostrov Lesbos, kde navštívil migračný tábor.

„Som si vedomý ťažkostí, s ktorými sa niektoré štáty stretávajú tvárou v tvár obrovskému prílevu ľudí. Od nikoho nemožno žiadať, aby robil to, čo je preňho nemožné, napriek tomu je jasný rozdiel medzi prijatím, hoci v obmedzenej miere, a úplným odmietnutím. Je potrebné prekonať ľahostajnosť a odmietnuť myšlienku, že migranti sú problém iných,“ konštatoval František.

Pripomenul tiež stále a základné hodnoty, ktoré „presahujú každý konsenzus“, pričom konkrétne menoval právo na život, od počatia až po jeho prirodzený koniec, a právo na náboženskú slobodu.

Kriticky sa vyjadril k tomu, že medzinárodné organizácie neraz podporujú kontroverzné programy odporujúce prirodzeným základom ľudstva a kultúrnym koreňom, ktoré tvoria identitu mnohých národov. 

Inzercia

„Považujem to za formu ideologickej kolonizácie, ktorá neponecháva priestor slobode prejavu a v súčasnosti stále viac nadobúda podobu tej ,mentality vymazávania´ (cancel culture), ktorá invazívne preniká do mnohých oblastí a do verejných inštitúcií. Pod zámienkou obrany rozmanitosti sa nakoniec zruší zmysel pre akúkoľvek identitu, pričom hrozí, že sa budú umlčiavať pozície, ktoré obhajujú úctivé a vyvážene porozumenie pre rozličné vnímavosti,“ uviedol Svätý Otec.

Dodal, že vo svete sa formuje „istý druh nebezpečného ,jednokoľajného myslenia´ (pensée unique), ktoré núti popierať históriu, alebo ešte horšie, prepisovať ju v zmysle dnešných kategórií, zatiaľ čo každá historická situácia sa musí interpretovať vo svetle hermeneutiky danej doby, nie dneška“.  

Diplomatické vzťahy so 183 štátmi

V úvode stretnutia v mene všetkých prítomných pozdravil Svätého Otca dekan diplomatického zboru, cyperský veľvyslanec George Paulides. Vo svojej pozdravnej reči okrem iného pripomenul, že pápež František vyzýva na budovanie spravodlivých a solidárnych spoločností založených na práci, „aby nikto nebol marginalizovaný a donútený zanechať rodinu a rodnú zem, aby hľadal lepšie príležitosti“. Citoval tým jeho slová z 13. septembra v Bratislave: „Ako bez chleba nie je obživa, tak bez práce nie je dôstojnosť.“

Pápež predniesol svoj 36-minútový príhovor postojačky, no tentoraz na záver neprijímal osobné gratulácie jednotlivých diplomatov. Novoročné stretnutie s diplomatickým zborom sa uzavrelo v Sixtínskej kaplnke tradičnou spoločnou fotografiou Svätého Otca s vedúcimi zastupiteľstiev a predstavenými Štátneho sekretariátu Svätej stolice.

Vatikánske tlačové stredisko pri tejto príležitosti informovalo, že v súčasnosti má so Svätou stolicou diplomatické vzťahy 183 štátov, plus Európska únia a Zvrchovaný maltézsky rád. Z nich 87 má v Ríme aj kanceláriu veľvyslanectva.

V Ríme sú navyše kancelárie Ligy arabských štátov, Medzinárodnej organizácie pre migráciu a Vysokého komisariátu OSN pre utečencov.

Dnes treba vedieť

pred hodinou

„Nemôžeme akceptovať, ak vstúpenie do prostredia cirkvi je podmienené splnením zvláštnych zdravotníckych požiadaviek a ak vzniká jeden zástup, ktorý ich splnil, a druhý nabok vyčlenený zástup, ktorý ich nesplnil,“ vyhlásil počas celoslovenskej ekumenickej bohoslužby v Bratislave Viktor Sabo, generálny duchovný Ústredia ekumenickej pastoračnej služby v ozbrojených silách a ozbrojených zboroch SR.

pred 3 hodinami
pred 3 hodinami

V Bazilike sv. Petra je vyobrazených 500 včiel, 470 holubov, 100 drakov, 38 levov, 35 orlov, 24 hadov, 15 jahniat, sedem delfínov, štyri psy, tri netopiere, dva jaštery, mačka, krokodíl a jednorožec. Pri príležitosti liturgickej spomienky na svätého opáta Antona, patróna zvierat, o tejto zaujímavosti informoval portál Vatican News.

pred 7 hodinami

Pápež František počas svätej omše v Bazilike sv. Petra uviedol do služieb katechétu, lektora a akolytu kandidátov z viacerých krajín sveta. Po prvýkrát boli medzi nimi aj ženy. Služba katechétov, lektorov a akolytov úzko súvisí s ohlasovaním Božieho slova, ktoré si Katolícka cirkev osobitným spôsobom pripomína dnešnou Nedeľou Božieho slova. (vatican news)

pred 10 hodinami

Pápež František vyhlásil na stredu 26. januára deň modlitby za pokoj v súvislosti s napätou situáciou pri východnej hranici Ukrajiny. Po nedeľnej modlitbe Anjel Pána povedal, že s obavami sleduje rastúce napätie a hrozbu, ktorá môže podkopať bezpečnosť na celom európskom kontinente. (vatiannews)

 

pred 14 hodinami

Počas dnešnej nedele sa v Katolíckej cirkvi slávi Nedeľa Božieho Slova, ktorá sa z rozhodnutia pápeža Františka koná každý rok na Tretiu nedeľu v Cezročnom období. Všetkým veriacim má pripomenúť význam a hodnotu Svätého písma pre kresťanský život. (kbd)

Inzercia

Inzercia

Denník Svet kresťanstva