Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Vatikánska sedma Svet kresťanstva
14. január 2022

Vatikánska sedma

Túžiť, putovať, adorovať. Pápež predstavil program cirkvi na rok 2022

Týždenný súhrn diania v kresťanskom svete od vedúceho rubriky Svet kresťanstva Imricha Gazdu.

Túžiť, putovať, adorovať. Pápež predstavil program cirkvi na rok 2022

Foto - TASR/AP

V aktuálnom súhrne sa dozviete:

  • v čom je sila kázní pápeža Františka,  
  • čo patriarcha Kirill odkázal do Ríma,
  • aký hodnotný počin pripravili evanjelici.

Počas nedávneho vianočného obdobia sme opäť mohli sledovať viacero liturgických prenosov z vatikánskej Baziliky svätého Petra. Tieto slávenia sú vždy duchovným, ale aj kultúrnym zážitkom.

Platí to aj o homíliách pápeža Františka: hlboké posolstvo má jasnú, ľahko zapamätateľnú (často trojbodovú) štruktúru a zároveň je formulované tak, aby sa prihováralo nielen mysli, ale aj srdcu poslucháča a vyvolalo v ňom túžbu po zmene.

Nesporne tomu pomáha aj pápežov sústredený prejav. Hoci má text homílie vopred pripravený, nečíta ho mechanicky, ale pri prednese nad ním nanovo uvažuje.

„Jazyk pápeža je nielen originálny – juhoamerický –, ale tiež jasný, úprimný a potešujúci srdce,“ napísal pred niekoľkými rokmi argentínsky jezuita Diego Fares. „Dvoma slovami dokáže efektívne zhustiť témy, ktoré majú široký nádych,“ ponúkla svoj pohľad talianska novinárka Stefania Falascová.

Všimnúť sme si to mohli napríklad počas novoročnej homílie, v ktorej František povedal: „Koľko násilia sa pácha na ženách! Stačilo! Zraniť ženu znamená zneuctiť Boha, ktorý si zo ženy vzal človečenstvo.“ Krátke vyjadrenie, ktoré obletelo svet, je hlboké, úderné a chytá za srdce.


Pápež František počas homílie na sviatok Zjavenia Pána. Foto: TASR/AP

Pápež František sa však nenecháva zväzovať mediálnou skratkou. Kto pozorne počúval alebo čítal jeho vianočné homílie, mohol si všimnúť, že v nich systematicky rozvíjal odkaz pre cirkev do nasledujúceho obdobia.

„V akom bode sa práve nachádzame na ceste viery? Nie sme už príliš dlho zaseknutí, zaparkovaní vo zvykovom, vonkajšom, formálnom náboženstve, ktoré už viac nezahrieva srdcia a nemení životy?“ kriticky sa pýtal v homílii na sviatok Zjavenia Pána. „Uzavreté osoby, uzavreté komunity, uzavretí biskupi, uzavretí kňazi, uzavretí zasvätení. Lebo nedostatok túžby privádza k smútku, k ľahostajnosti. Smutné spoločenstvá, smutní kňazi, smutní biskupi.“

Práve v oživení túžby vidí František prvý krok k tomu, aby cirkev vyšla z tohto statického marazmu. „Môžeme bez zveličovania povedať, že sme tým, po čom túžime. Lebo práve túžby rozširujú náš obzor a pobádajú nás k životu. (...) Sme nasýtení mnohými vecami, no chýba nám túžba po tom, čo nám chýba. Clivota po Bohu.“

Práve túžba pokloniť sa novonarodenému kráľovi primäla mudrcov z Východu vydať sa na cestu. „Hľaďme na mudrcov, ktorí putujú, a ako synodálna cirkev, ktorá kráča, sa vydajme do Betlehema, kde je Boh v človeku a človek v Bohu,“ vyzval pápež v homílii na slávnosť Božieho narodenia.

A čo je najdôležitejšie, keď človek dorazí do cieľa? „Padli na zem a klaňali sa dieťaťu,“ píše evanjelista Matúš o mudrcoch pri jasličkách. „Túžba ťa vedie ku klaňaniu sa a klaňanie sa v tebe obnovuje túžbu. Lebo túžba po Bohu rastie len vtedy, keď stojíme pred Bohom. (...) Preto, prosím, nezabúdajme na adoráciu,“ dodal k slovám evanjelistu pápež František.

Túžiť, putovať, adorovať. To je vianočný odkaz nielen pre cirkev, ale najmä pre každého z nás. Lebo cirkev, to sme my.

Ďalšie udalosti v skratke

Od stredy môže byť na bohoslužbách prítomných minimálne 100 ľudí v režime OP. Krsty a sobáše sa konajú v režime OTP, pohreby v režime základ. Viac v spravodajskom článku.

Biskup Jozef Haľko skritizoval nový seriál RTVS Priznanie pre lesbické bozkávanie. RTVS zareagovala, že tvorcovia seriálu postupovali citlivo a s rešpektom.

V Kostole navštívenia Panny Márie v Senici počas nedeľnej omše začal 18-ročný muž rozbíjať okná. Kladivom zaútočil aj na príslušníka mestskej polície. Osoba, ktorej motív je zatiaľ neznámy, je stíhaná na slobode. Viac v spravodajskom článku.

Inzercia

V bratislavskej Petržalke vznikla štvrtá farnosť. Zasvätená je blahoslavenému Titusovi Zemanovi. Saleziáni, ktorí farnosť spravujú, počítajú aj s výstavbou nového kostola. Viac v článku Pavla Hudáka.

Pápež František predniesol tradičný novoročný príhovor k diplomatom akreditovaným pri Svätej stolici. Podporil v ňom právo na život a náboženskú slobodu, ocenil očkovanie a skritizoval tzv. cancel culture.

Moskovský patriarcha Kirill počas pravoslávnych vianočných sviatkov ocenil dobré vzťahy s pápežom Františkom. Vyhlásil, že dúfa v spoločné úsilie, ktoré „bude smerovať okrem iného k dosiahnutiu mieru v regiónoch postihnutých konfliktmi“. Očakáva sa, že počas roka by mohlo opäť dôjsť k ich spoločnému stretnutiu. 


Moskovský patriarcha Kirill počas vianočnej liturgie. Foto: TASR/AP

V Kazachstane, ktorým sa počas uplynulých dní prevalila vlna nepokojov, pôsobí až 16 slovenských kňazov a rehoľných sestier. O aktuálnej situácii sme sa rozprávali s františkánkou Almou Džamovou z Karagandy.

Rehoľné sestry Matky Terezy v Indii môžu opäť prijímať finančnú podporu zo zahraničia. Vláda však pokračuje v kladení rôznych byrokratických prekážok.

Kongregácia pre evanjelizáciu národov si pripomenula 400. výročie svojho založenia. Podradených je jej viac ako tretina katolíckych diecéz v krajinách tretieho sveta. Viac v preklade o. Jána Krupu.

Nenechajte si ujsť

Knižná bodka

Pri príležitosti 100. výročia synody v Trenčianskych Tepliciach, na ktorej sa začali písať moderné dejiny Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania na Slovensku, vychádza vo vydavateľstve Tranoscius nová publikácia ECAV-SK (1921 – 2021).

Na jej príprave sa spolupodieľali tri desiatky autorov pod vedením Martina Kováča, vedúceho Ústredného archívu ECAV. „Obdobie, ktoré ma najviac oslovuje, je hlavne éra tzv. prvej republiky. Čiže tých dvadsať rokov po vzniku samostatného Československa. Je to vzrušujúce obdobie, plné aktivity, budovania, nádejí, ale i sklamaní, vitality, rozvoja vnútromisijného života, spolkov, diakonie, budovania táborov pre deti a mládež, obdobie obrovskej publikačnej aktivity, vydávania množstva časopisov a kníh,“ povedal Kováč v rozhovore pre Evanjelický posol spod Tatier.

Reprezentatívna publikácia s množstvom fotografického a dokumentačného materiálu sa v predaji objaví na jar. 

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva