Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
15. január 2022

List sestry Hermany

Prečo máme v škole toľko úloh?

Dôležité odpovede na zdanlivo jednoduché otázky mladých (13-ročných) ľudí.

Prečo máme v škole toľko úloh?

Drahá moja Emília,

náš posledný telefonický rozhovor bol plný Tvojho žiaľu a fňukania. Snažila som sa len si Ťa vypočuť, lebo v tej chvíli by si aj tak nič múdre počuť nechcela.

Celý náš telefonát bol o tom, že sa blíži polrok a učitelia v škole sa práve odtrhli z reťaze a dávajú Vám tak veľa úloh, že si jednoducho unavená a nevládzeš. A ešte si sa sťažovala, že si nervózna a nepozorná, stále doma kričíš na mladších súrodencov.

Úplne rozumiem Tvojmu plaču, Tvojej nervozite. Skús si tento môj list prečítať bez predsudkov a možno sa k nemu vráť v čase, keď nebudeš zavalená úlohami.

Si siedmy rok v škole. Zatiaľ si mala bez väčšieho úsilia v škole len samé jednotky. Je to fajn. Dobré je to v tom, že ani Tvojich rodičov, ani Teba škola nestála veľa úsilia, a napriek tomu si dokázala popri všetkých svojich záujmoch brať školu ako ďalšie voľnočasové rozptýlenie, kde Ťa všetko bavilo a zvedavo si sa na všetko pozerala.

Lenže teraz je to iné. Chceš mať aj husle, aj gymnastiku, aj atletiku, aj starostlivosť o zvieratá na Vašom dvore, aj sa pohrať so súrodencami, aj ísť s kamarátkou von. Ale škola si už chce zobrať viac času. Chce, aby si jej venovala viac, lebo pribudlo viac predmetov, viac učenia.

Na jednej strane cítim, že je pre teba dôležité robiť všetko tak, ako si bola doteraz zvyknutá, ale na druhej strane si chceš udržať dobré známky bez námahy. Ten rozdiel, ktorý cítiš, znamená to, že si nervózna, kričíš po súrodencoch, nemáš čas na kamošku, ktorá sa momentálne ofučí pre každú hlúposť, a ani teraz nevieš, či ste ešte najlepšie kamošky alebo ste práve pohádané.

Nechcem povedať to, čo Ti povedala triedna učiteľka pri rozhovore – priority. Ale… je to tak.

Poviem Ti jeden príklad. Jeden rok som učila chlapca, ktorý prišiel z USA naučiť sa do Európy cudzie jazyky. Jeho prarodičia pochádzali zo Švédska a z Poľska a on si povedal, že sa naučí jazyky svojich prarodičov. Mal osemnásť rokov a vedel čo chce. Chcel byť námorníkom. Bola to v ich rodine tradícia – starý otec aj otec boli v službách námorníctva.

Povedal mi, že sa rozhodol už v desiatich rokoch, čím bude, a tomu podriaďoval svoje vzdelávanie. Vynechával predmety, na ktorých až toľko nezáležalo, a viac sa venoval predmetom, ktoré mu v budúcnosti budú prospešné.

Inzercia

Keď som mu položila otázku, či rodičom neprekáža, že má zlé známky z biológie, tak udivene na mňa pozrel, prečo by to malo niekomu prekážať. V námorníctve predsa nebude potrebovať biológiu. Zameral sa na informatiku, geografiu a jazyky. Ale v týchto predmetoch bol nadpriemerný. Predmety ako matematika a dejepis boli pre neho potrebné, ale ostávali v rovine priemernosti (čo sa týkalo známok, tak na úrovni dvojky). Ale tú biológiu mal za štyri. Lebo ju nepotreboval.

V našich školách aj učitelia, aj žiaci často nepozerajú na dlhodobé ciele, ale len na krátkodobé. Na polročné a koncoročné vysvedčenie. Aj ty máš v hlave nastavené, že tá dvojka z matematiky je zlá. Niekedy si treba naozaj určiť, tak ako povedala Tvoja triedna, priority. Chceš ísť študovať biológiu a jazyky. Tak sama sebe dovoľ mať tú dvojku z matematiky. Nie pre Tvoju lenivosť, ale preto, aby si neplytvala zbytočne energiu na to, čo nebudeš potrebovať.

Na druhej strane známka má odzrkadľovať hlavne Tvoju školskú prácu, nie domácu prípravu. Ak si stopercentne sústredená na hodine, robíš, čo treba, tak v tej hlave niečo ostane aj bez veľkého opakovania doma. Viem, že je ťažké v Tvojom veku vysvetliť aj rodičom aj učiteľom, že si sa rozhodla študovať niečo iné a nebudeš vkladať energiu do nepotrebných vecí. Na túto vetu nie sú pripravení ani Tvoji rodičia, ani Tvoji učitelia. Ale dovoľ aspoň sama sebe to, že nemusíš byť perfektná vo všetkom. Stačí byť vynikajúca len v jednom.

Vieš, možno tak ako vynikajúci športovci, keď chceli dosahovať nadpriemerné výsledky, museli sa vzdať niekedy aj svojho obľúbeného jedla, aj odrieknuť stretnutie s kamarátmi, aj… všeličo iné. A tak je to v každom odvetví. Ak chceš dobre a vynikajúco robiť určitú vec, tak všetko ostatné musí ísť bokom.

Dievčatko! Asi som Ti teraz ešte viac zamotala hlavu. Ale chcem Ti pomôcť a byť blízko. Nechcem, aby si bola nervózna a ukričaná, nafučaná a zlostná. Nebudeme predsa nadávať na školstvo, plány, nervóznych a preťažených učiteľov. Musíme spoločne pracovať na tom, čo ide, nie na tom, čo nejde. Možno len dovoliť sebe dostať dvojku z matiky, aby tá biológia mohla byť na vynikajúcej úrovni.

Prajem Ti, aby si sa za tie dva týždne do vysvedčenia nezbláznila. Nestojí to za to. Aj deň po vysvedčení vyjde slnko a bude ďalší deň. Deň, v ktorom zistíš, že si vyhrala krajské kolo biologickej olympiády.

Prajem Ti dni, ktoré Ti hlavne prinesú pokoj.

                                                                     Tvoja krstná mama

 

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva