Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
16. január 2022, 09:15

Portugalská komisia vyzýva obete zneužívania, aby vypovedali

Pod heslom Dať hlas mlčaniu vyzvala obete, aby prehovorili o svojich príbehoch. Môžu tak urobiť prostredníctvom špeciálnej telefónnej linky, formulára na internete alebo e-mailom.

Nezávislá komisia zriadená Katolíckou cirkvou v Portugalsku na vyšetrovanie prípadov zneužívania predstavila svoj plán na tento rok. Pod heslom Dať hlas mlčaniu vyzvala obete, aby prehovorili o svojich príbehoch. Môžu tak urobiť prostredníctvom špeciálnej telefónnej linky, formulára na internete alebo e-mailom.

Cieľovou skupinou sú ľudia, ktorí boli ako maloletí vystavení sexuálnemu násiliu zo strany členov cirkvi v období od roku 1950 do súčasnosti. Nenahlásené prípady budú riešiť orgány činné v trestnom konaní.

Podľa člena komisie, bývalého ministra spravodlivosti Álvara Laborinha Lúcia, cirkev do práce komisie nezasahuje. Finančné prostriedky poskytuje Portugalská biskupská konferencia a projekt môžu podporiť aj dobrovoľní darcovia.

Komisia sa riadi novými pravidlami pre riešenie prípadov zneužívania v cirkvi, ktoré vydal pápež František v roku 2019. 

Inzercia

Dnes treba vedieť

27. máj 2022, 08:32

V Rakúsku posledné desaťročia neustále klesá počet katolíkov a príslušníkov protestantských cirkví, naopak, prudko rastú počty ortodoxných kresťanov a moslimov. Podľa výsledkov dobrovoľného prieskumu o náboženskej príslušnosti, ktorý zverejnil rakúsky štatistický úrad, sa v roku 2021 hlásilo ku kresťanstvu približne 6,1 milióna mužov a žien, čo predstavuje približne 68,2 percenta celkovej populácie. (kathpress)

26. máj 2022, 20:21

Bratislavská arcidiecéza uvedie v pondelok 30. mája o 20.00 U Františkánov v Teatro Colorato ďalšiu časť talkshow s názvom „Adam, kde si?“ Hosťami budú biskup Jozef Haľko a Ľubica Čekovská. Moderuje Pavol Smolík. (abuba.sk)

26. máj 2022, 11:25

Pápež František, ktorý v máji opakovane vyzval k dennej modlitbe ruženca za ukončenie vojny na Ukrajine a za pokoj vo svete, sa príde v utorok 31. mája o 18.00 pomodliť na tento úmysel do rímskej Baziliky Santa Maria Maggiore. S modlitbou v Ríme budú cez priamy prenos spojené medzinárodné mariánske svätyne. (vaticannews)

Inzercia

Inzercia

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.