Prefekt Kongregácie pre náuku viery bráni pápeža: Nie je heretik (Vatikánska sedma)

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Prefekt Kongregácie pre náuku viery bráni pápeža: Nie je heretik (Vatikánska sedma)

Pápež František počas rozhovoru s kardinálom Gerhardom Ludwigom Müllerom na Námestí sv. Petra. Foto - TASR/AP

Obvineniam z heréz od rôznych skupín, ktoré samy seba vnímajú ako jediné pravoverné, v minulosti čelili rôzni pápeži. Vrátane Benedikta XVI. a Jána Pavla II. V prípade Františka sú tieto hlasy podstatne silnejšie.

Dôvodom je nielen nekonvenčný štýl súčasného pápeža, ale aj neskrývaná nespokojnosť niektorých kardinálov, biskupov či kňazov. „Uisťujem vás, že sa mýlia,“ reagoval na tieto obvinenia v koncoročnom rozhovore pre denník Die Zeit nemecký kardinál Gerhard Ludwig Müller, ktorý je prefektom Kongregácie pre náuku viery. „Netvrdím to len z pozície úradnej moci, ale aj na základe osobnej skúsenosti.“

V rozhovore, o ktorom informoval aj americký National Catholic Reporter či taliansky Vatican Insider, kardinál Müller poprel, že by bývalá Svätá inkvizícia dostávala obvinenia z heréz proti súčasnej hlave cirkvi. „Pápež František má svoj vlastný štýl kázania a pastorácie, ktorý oslovuje milióny ľudí. Mnohokrát však povedal, že všetky jeho vyhlásenia a gestá majú byť interpretované v rámci katolíckeho vyznania viery,“ zdôraznil Müller, podľa ktorého je heretikom ten, kto zatvrdilo popiera nejakú zjavenú pravdu. Niečím úplne iným je, ak sú občas volené „nešťastné, zavádzajúce či nejasné“ formulácie.

Verejná obrana súčasnej hlavy cirkvi nemeckým kardinálom môže byť pre niektorých prekvapivá – práve šéf vieroučnej kongregácie je často vnímaný ako hlavný názorový oponent pápeža Františka v Rímskej kúrii.

Na otázku, čo sa zmenilo v Müllerovej práci po odchode jeho blízkeho priateľa Benedikta XVI. a nástupe argentínskeho pápeža, odpovedal, že nič. „Obaja pápeži sú rozdielni a cirkev to obohacuje.“

Kardinál Müller je tiež presvedčený, že mediálne zdôrazňovanie reformy Rímskej kúrie ako hlavnej agendy pápeža Františka je mylné, keďže kúria je len pomocným orgánom pápeža. „Tam, kde sa slávi eucharistia, tam je jadro cirkvi, aj keby to bolo v úbohej chatrči niekde v džungli.“

V islamskom prostredí podľa Müllera existujú autority, ktoré sú úprimne presvedčené, že násilie odporuje ústrednému posolstvu ich viery. „Islamskí vzdelanci a politici musia dať jasne a zreteľne najavo, že násilie je proti Božej vôli. Ktokoľvek ubližuje iným v mene Boha, koná proti jeho vôli. To platí pre judaizmus, kresťanstvo aj islam,“ zdôraznil nemecký kardinál.

Pápež na nečakanej návšteve

Pápež František tento týždeň nečakanou návštevou prekvapil stredotalianske mesto Greccio. Dôvod? Hlava cirkvi si chcela uctiť miestne jasličky. Práve v tomto meste totiž svätý František z Assisi v roku 1223 ako prvý stvárnil moment narodenia Ježiša Krista prostredníctvom živého betlehema.

Okrem miestneho biskupa sa pápež stretol aj s členmi františkánskej komunity. „Najkrajším momentom bol bozk pápeža Františka na oltár, kde každé ráno slávime Eucharistiu,“ povedal médiám jeden z miestnych rehoľníkov.  

„Boh sa znížil, zriekol sa seba samého, aby bol ako jeden z nás, aby kráčal pred nami. Maličkosť, čiže – dá sa povedať – ‚božia pokora‛, ktorá stojí proti namyslenosti, sebestačnosti, pýche,“ povedal František v improvizovanom príhovore skupine mladých, ktorí v tom čase absolvovali diecézne stretnutie.

Experiment anglikánskeho arcibiskupa

Už niekoľko mesiacov skupina mladých anglikánov dobrovoľne vedie kláštorný život. Šestnásť mladých vo veku 20 až 35 rokov ešte v septembri prijalo pozvanie canterburského arcibiskupa Justina Welbyho, duchovnej hlavy anglikánov, aby vyskúšali život s ním. V Komunite svätého Anzelma v Lambethskom paláci, ktorý je rezidenciou canterburských arcibiskupov, trávia čas v modlitbe, štúdiu a práci.


Canterburský arcibiskup Justin Welby počas svojej intronizácie v roku 2013. Foto – TASR/AP

„Očakávam, že tento experiment môže mať radikálny vplyv nielen na zúčastnených, ale aj na celú komunitu, a tých, ktorým chceme slúžiť,“ uviedol arcibiskup Welby. „Je to výzva k zmene seba samého aj k zmene okolia.“

Duchovný pobyt mladých ľudí sa má čo najviac priblížiť životu starovekých kláštorných rádov. Každý z členov sa preto zaviazal k dodržiavaniu presných pravidiel, ku ktorým patrí aj obmedzený prístup k internetu.

Okrem priamych účastníkov je súčasťou projektu aj štyridsať ďalších mladých ľudí z Londýna a okolia, ktorí sa kláštorný spôsob života usilujú viesť vo svojom každodennom živote. Naďalej chodia do školy či do práce, pričom v kláštore trávia jeden deň v týždni.  

Jednou vetou

V nedeľu, na slávnosť Krstu Krista Pána, pápež František pokrstil v Sixtínskej kaplnke 26 detí.

V sobotu sa na Filipínach konala tradičná procesia so sochou Krista s čiernou tvárou, na ktorej organizátori očakávali viac ako 12 miliónov účastníkov.

Za prvý mesiac Svätého roka milosrdenstva Vatikán privítal viac ako milión pútnikov.

Pápež František ustanovil v Kanade nový apoštolský exarchát pre sýrsko-katolíckych veriacich.

V Nigérii odhalili najvyššiu sochu Ježiša Krista na africkom kontinente.

Na slávnosť Zjavenia Pána Svätý Otec slávil v Bazilike sv. Petra svätú omšu za účasti členov Rímskej kúrie, kardinálov, biskupov, kňazov, rehoľníkov a stoviek veriacich.

Irackého františkána Dhiyu Azziza prepustili zo zajatia, do ktorého sa dostal pred vianočnými sviatkami.

„Milosrdenstvo sa stalo živým a viditeľným v Ježišovi Nazaretskom,“ napísal pápež František vo svojom prvom tohtoročnom tweete.

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo