Európski biskupi žiadajú mier pre Ukrajinu
Obracajú sa na vlády a kresťanov vyzývajú k modlitbe za dar pokoja.
Rada biskupských konferencií Európy (CCEE) vydala apel v súvislosti s napätou situáciou na Ukrajine, pri ktorej hraniciach zhromažďuje Rusko armádne sily. Obracajú sa na vlády a kresťanov vyzývajú k modlitbe. Text výzvy prinášame v plnom znení.
V dokumente s podpisom predsedu inštitúcie, vilniuského arcibiskupa Gintarasa Grušasa, európski biskupi vyjadrujú Ukrajine blízkosť a pridávajúc sa k hlasu Svätého Otca žiadajú vládnych predstaviteľov, aby našli prijateľné a trvalé riešenia založené na dialógu a vyjednávaní, bez použitia zbraní. Kresťanov vyzývajú k modlitbe za dar pokoja pre Ukrajinu.
Prinášame plné znenie apelu predsedu CCEE:
„Predsedníctvo Rady európskych biskupských konferencií, dávajúc hlas biskupom európskeho kontinentu, chce v tejto dramatickej chvíli napätia okolo Ukrajiny vyjadriť svoju blízkosť cirkvám, ktoré sú na Ukrajine i všetkým jej obyvateľom a vyzýva medzinárodné spoločenstvo, aby podporilo krajinu čeliacu nebezpečenstvu ruskej vojenskej ofenzívy.
Zatiaľ čo celé medzinárodné spoločenstvo interpretuje konanie ruských vojenských síl ako reálnu hrozbu pre mier na celom svete, my v tomto čase strachu a neistoty o budúcnosť krajiny objímame našich bratov a sestry vo viere i všetok ukrajinský ľud.
Počuli sme hlas Svätého Otca Františka, ktorý opakovane vyjadril svoju otcovskú blízkosť „drahej Ukrajine“ a vyzval mocných sveta, aby krízu riešili „prostredníctvom seriózneho medzinárodného dialógu, a nie pomocou zbraní“ (Anjel Pána, 12. decembra 2021). Okrem toho vo svojom nedávnom príhovore diplomatickému zboru akreditovanému pri Svätej stolici zdôraznil, že „vzájomná dôvera a ochota k pokojnej diskusii musia inšpirovať všetky zainteresované strany, aby našli prijateľné a trvalé riešenia na Ukrajine...“ (Príhovor diplomatickému zboru, 10.01.2022).
Aj my, ako duchovní pastieri európskeho kontinentu chceme vyzvať vedúcich predstaviteľov krajín, aby nezabúdali na tragédie svetových vojen minulého storočia a aby sa bránilo medzinárodné právo a nezávislosť a územná suverenita každej krajiny. Spolu so Svätým Otcom chceme požiadať vlády, aby „našli prijateľné a trvalé riešenia na Ukrajine“ založené na dialógu a vyjednávaní a bez použitia zbraní.
V tejto mimoriadne citlivej chvíli prosíme kresťanov, aby sa modlili za dar pokoja na Ukrajine, aby sa zodpovední naplnili „nákazlivým“ dobrom pokoja a aby sa kríza prekonala výlučne prostredníctvom dialógu.“
Dnes treba vedieť
Rehoľa menších bratov františkánov na Slovensku si na provinciálnej kapitule minulý týždeň zvolila nové vedenie. Na čele bude provinciálny minister brat Juraj Andrej Mihály a vikár provincie brat Jozef Čirák. Františkáni majú na Slovensku 72 členov a pôsobia v ôsmich kláštoroch, na pustovni v Beňadíne a vo farnosti Gelnica. (tkkbs)
V Česku vydali už druhú publikáciu Talianskej biskupskej konferencie s názvom Prevencia a ochrana maloletých vo farnosti: osvedčené postupy. Publikáciu, ktorej elektronická verzia je voľne dostupná na stiahnutie, vydalo Karmelitánske nakladateľstvo v spolupráci s Českou biskupskou konferenciou. (cirkev.cz)
„Ak ma Boh uchránil od potratu, ak chcel, aby som tu bol, znamená to, že so mnou ráta. Že som dostal od neho šancu, aby som mu slúžil tak, ako to dokážem,“ vysvetľuje v rozhovore Juraj Zlocha, ktorý má ťažké telesné postihnutie.
Noví svätí
Pápež bude svätorečiť Giovanniho Battistu Scalabriniho, patróna migrantov
Blahorečenie čaká španielsku laičku, ktorá sa túžila stať rehoľníčkou, no zomrela vo veku 22 rokov.
Týždenný súhrn diania v kresťanskom svete:
- Vatikánsky sekretár pre vzťahy so štátmi Paul Richard Gallagher navštívil Ukrajinu.
- Arcibiskup San Francisca Salvatore Cordileone zakázal Nancy Pelosiovej pristupovať k svätému prijímaniu.
- Ekumenický patriarcha Konštantínopola prijal do eucharistického spoločenstva severomacedónskych pravoslávnych veriacich.
- Predstavitelia kresťanských cirkví vo Svätej zemi odsúdili tvrdý zásah izraelskej polície na pohrebe novinárky televízie al-Džazíra.
- Počas streľby v presbyteriánskom kostole v Kalifornii zahynula jedna osoba.
- Maďarský kardinál Péter Erdő odovzdal ocenenie biskupovi Jozefovi Haľkovi, ktoré mu udelil Spolok sv. Štefana v Budapešti.
Nikaragujský biskup Rolando Álvarez začal hladovku, ktorou protestuje proti sledovaniu zo strany polície. Na sledovania sa sťažovali aj ďalší kňazi. Katolícka cirkev patrí k silným kritikom vlády Daniela Ortegu, ktorá v marci vyhostila z krajiny aj apoštolského nuncia Waldemara Sommertaga. (čtk)
Pápež František vyzval veriacich, aby sa zapojili do začínajúceho sa „Týždňa Laudato Si´“, povzbudil k modlitbe za cirkev v Číne a apeloval na ochranu života a uplatňovanie výhrady vo svedomí. Urobil tak v príhovore po tradičnej nedeľnej modlitbe Raduj sa, Nebies kráľovná. Zároveň nezabudol dať zatlieskať zakladateľke Pápežských misijných diel Paulíne Jaricotovej, ktorá bude v nedeľu blahorečená vo francúzskom Lyone. (vatican news)
Kardinál Dominik Duka chce po odchode z úradu pražského arcibiskupa napísať svoje pamäti. Z arcibiskupského paláca sa nevráti do dominikánskeho kláštora, ale presťahuje sa do bytu, kde býval jeho predchodca Miloslav Vlk. (katolický týdeník)
V aktuálnom súhrne diania v kresťanskom svete sa dozviete:
- aké bolo pozadie výmeny kardinála Duku za arcibiskupa Graubnera,
- prečo sa opäť prehĺbilo napätie medzi Konštantínopolom a Moskvou,
- že aj o večnej téme vzťahu cirkvi a štátu sa dá písať novo a zaujímavo.