Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
21. január 2022, 19:25

Európski biskupi žiadajú mier pre Ukrajinu

Obracajú sa na vlády a kresťanov vyzývajú k modlitbe za dar pokoja.

Rada biskupských konferencií Európy (CCEE) vydala apel v súvislosti s napätou situáciou na Ukrajine, pri ktorej hraniciach zhromažďuje Rusko armádne sily. Obracajú sa na vlády a kresťanov vyzývajú k modlitbe. Text výzvy prinášame v plnom znení.

V dokumente s podpisom predsedu inštitúcie, vilniuského arcibiskupa Gintarasa Grušasa, európski biskupi vyjadrujú Ukrajine blízkosť a pridávajúc sa k hlasu Svätého Otca žiadajú vládnych predstaviteľov, aby našli prijateľné a trvalé riešenia založené na dialógu a vyjednávaní, bez použitia zbraní. Kresťanov vyzývajú k modlitbe za dar pokoja pre Ukrajinu.

Prinášame plné znenie apelu predsedu CCEE:

„Predsedníctvo Rady európskych biskupských konferencií, dávajúc hlas biskupom európskeho kontinentu, chce v tejto dramatickej chvíli napätia okolo Ukrajiny vyjadriť svoju blízkosť cirkvám, ktoré sú na Ukrajine i všetkým jej obyvateľom a vyzýva medzinárodné spoločenstvo, aby podporilo krajinu čeliacu nebezpečenstvu ruskej vojenskej ofenzívy.

Zatiaľ čo celé medzinárodné spoločenstvo interpretuje konanie ruských vojenských síl ako reálnu hrozbu pre mier na celom svete, my v tomto čase strachu a neistoty o budúcnosť krajiny objímame našich bratov a sestry vo viere i všetok ukrajinský ľud.

Počuli sme hlas Svätého Otca Františka, ktorý opakovane vyjadril svoju otcovskú blízkosť „drahej Ukrajine“ a vyzval mocných sveta, aby krízu riešili „prostredníctvom seriózneho medzinárodného dialógu, a nie pomocou zbraní“ (Anjel Pána, 12. decembra 2021). Okrem toho vo svojom nedávnom príhovore diplomatickému zboru akreditovanému pri Svätej stolici zdôraznil, že „vzájomná dôvera a ochota k pokojnej diskusii musia inšpirovať všetky zainteresované strany, aby našli prijateľné a trvalé riešenia na Ukrajine...“ (Príhovor diplomatickému zboru, 10.01.2022).

Aj my, ako duchovní pastieri európskeho kontinentu chceme vyzvať vedúcich predstaviteľov krajín, aby nezabúdali na tragédie svetových vojen minulého storočia a aby sa bránilo medzinárodné právo a nezávislosť a územná suverenita každej krajiny. Spolu so Svätým Otcom chceme požiadať vlády, aby „našli prijateľné a trvalé riešenia na Ukrajine“ založené na dialógu a vyjednávaní a bez použitia zbraní.

V tejto mimoriadne citlivej chvíli prosíme kresťanov, aby sa modlili za dar pokoja na Ukrajine, aby sa zodpovední naplnili „nákazlivým“ dobrom pokoja a aby sa kríza prekonala výlučne prostredníctvom dialógu.“

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 10 hodinami

Rehoľa menších bratov františkánov na Slovensku si na provinciálnej kapitule minulý týždeň zvolila nové vedenie. Na čele bude provinciálny minister brat Juraj Andrej Mihály a vikár provincie brat Jozef Čirák. Františkáni majú na Slovensku 72 členov a pôsobia v ôsmich kláštoroch, na pustovni v Beňadíne a vo farnosti Gelnica. (tkkbs)

22. máj 2022, 20:39
22. máj 2022, 15:56

Nikaragujský biskup Rolando Álvarez začal hladovku, ktorou protestuje proti sledovaniu zo strany polície. Na sledovania sa sťažovali aj ďalší kňazi. Katolícka cirkev patrí k silným kritikom vlády Daniela Ortegu, ktorá v marci vyhostila z krajiny aj apoštolského nuncia Waldemara Sommertaga. (čtk)

22. máj 2022, 15:16

Pápež František vyzval veriacich, aby sa zapojili do začínajúceho sa „Týždňa Laudato Si´“, povzbudil k modlitbe za cirkev v Číne a apeloval na ochranu života a uplatňovanie výhrady vo svedomí. Urobil tak v príhovore po tradičnej nedeľnej modlitbe Raduj sa, Nebies kráľovná. Zároveň nezabudol dať zatlieskať zakladateľke Pápežských misijných diel Paulíne Jaricotovej, ktorá bude v nedeľu blahorečená vo francúzskom Lyone. (vatican news)

22. máj 2022, 08:37

Kardinál Dominik Duka chce po odchode z úradu pražského arcibiskupa napísať svoje pamäti. Z arcibiskupského paláca sa nevráti do dominikánskeho kláštora, ale presťahuje sa do bytu, kde býval jeho predchodca Miloslav Vlk. (katolický týdeník)

21. máj 2022, 20:25

Fotovýber: Sochu sv. Jána, arcibiskupa šanghajského a sanfranciského, na dvore pravoslávneho skítu v ukrajinskom Sloviansku chránia vrecia s pieskom. Mesto totiž leží blízko frontovej línie v Doneckej oblasti. (ap/andriy andriyenko)

Inzercia

Inzercia

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.