Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
21. január 2022, 21:51

Odvolací súd potvrdil verdikt dvom expredstaviteľom Vatikánskej banky

Odvolací súd potvrdil verdikt dvom expredstaviteľom Vatikánskej banky

Budova Vatikánskej banky. Foto - Associated Press

Bývalý riaditeľ banky a jeho zástupca musia zaplatiť 40 miliónov eur. Machinácie uskutočňovali v rokoch 2010 až 2013.

Inštitút pre náboženské diela (nazývaný aj Vatikánska banka) získa 40 miliónov eur. Rozhodol o tom odvolací súd vo Vatikáne, ktorý sa stotožnil s prvostupňovým rozsudkom a potvrdil ho.

Sumu musia zaplatiť dvaja bývalí manažéri Vatikánskej banky, bývalý generálny riaditeľ Paolo Cipriani a jeho vtedajší zástupca Massimo Tulli, ktorí v rokoch 2010 až 2013 uskutočňovali investície, ktoré finančne banku poškodzovali. V niektorých prípadoch boli nezákonné.

Riadili banku v tom čase, keď čelila kritike, že je málo transparentná a zároveň umožňuje transakcie podobné „praniu špinavých peňazí“. Financie údajne skrývali aj pred talianskymi daňovými úradmi.

Cipriani a Tulli už boli odsúdení rímskym súdom v roku 2017 za porušenie transakčných predpisov. V prípade druhostupňovo rozhodoval vatikánsky civilný súd, ktorý potvrdil banke spôsobenú škodu vo výške 35 miliónov eur a ušlý zisk takmer 5 miliónov eur.

Podľa banky Vatikánu bol rozsudok nad týmito dvomi manažérmi predzvesťou ďalších zalôb proti bývalým manažérom a pracovníkom Inštitútu pre náboženské diela.

Reorganizáciu banky chcel aj pápež

Vatikánska banka, ktorá na bývalých manažérov podala trestné oznámenie, rozsudok uvítala. Odsúdenie bývalého vedenia vníma ako súčasť „hlbokého diela premeny a transformácie“ ústavu. Zmena jej fungovania bola jedným z prvých cieľov pápeža Františka po jeho zvolení do čela katolíckej cirkvi.

Inzercia

V roku 2019 pápež schválil nové stanovy ústavu, ktoré napríklad zaviedli povinný externý audit banky.

Vatikán v posledných rokoch čelil aj ďalším finančným škandálom. Úrady napríklad riešili problematiku investícií do luxusnej nehnuteľnosti v Londýne.

V januári minulého roka boli zas bývalý prezident Vatikánskej banky Angelo Caloia a jeho právny poradca Gabriele Liuzzo odsúdení na niekoľko rokov väzenia za finančné trestné činy.

Vatikánsku banku založil v roku 1942 pápež Pius XII., aby spravovala prevažne peniaze určené pre cirkevnú inštitúciu a charitatívnu prácu.

Banka nie je prístupná verejnosti, jej klienti tvoria inštitúcie spojené s Vatikánom, rádové spoločenstvá alebo iné cirkevné riadenie, zamestnanci Vatikánu a akreditovaní diplomati vo Svätej stolici.

Dnes treba vedieť

pred 8 hodinami

Rehoľa menších bratov františkánov na Slovensku si na provinciálnej kapitule minulý týždeň zvolila nové vedenie. Na čele bude provinciálny minister brat Juraj Andrej Mihály a vikár provincie brat Jozef Čirák. Františkáni majú na Slovensku 72 členov a pôsobia v ôsmich kláštoroch, na pustovni v Beňadíne a vo farnosti Gelnica. (tkkbs)

22. máj 2022, 20:39
22. máj 2022, 15:56

Nikaragujský biskup Rolando Álvarez začal hladovku, ktorou protestuje proti sledovaniu zo strany polície. Na sledovania sa sťažovali aj ďalší kňazi. Katolícka cirkev patrí k silným kritikom vlády Daniela Ortegu, ktorá v marci vyhostila z krajiny aj apoštolského nuncia Waldemara Sommertaga. (čtk)

22. máj 2022, 15:16

Pápež František vyzval veriacich, aby sa zapojili do začínajúceho sa „Týždňa Laudato Si´“, povzbudil k modlitbe za cirkev v Číne a apeloval na ochranu života a uplatňovanie výhrady vo svedomí. Urobil tak v príhovore po tradičnej nedeľnej modlitbe Raduj sa, Nebies kráľovná. Zároveň nezabudol dať zatlieskať zakladateľke Pápežských misijných diel Paulíne Jaricotovej, ktorá bude v nedeľu blahorečená vo francúzskom Lyone. (vatican news)

22. máj 2022, 08:37

Kardinál Dominik Duka chce po odchode z úradu pražského arcibiskupa napísať svoje pamäti. Z arcibiskupského paláca sa nevráti do dominikánskeho kláštora, ale presťahuje sa do bytu, kde býval jeho predchodca Miloslav Vlk. (katolický týdeník)

21. máj 2022, 20:25

Fotovýber: Sochu sv. Jána, arcibiskupa šanghajského a sanfranciského, na dvore pravoslávneho skítu v ukrajinskom Sloviansku chránia vrecia s pieskom. Mesto totiž leží blízko frontovej línie v Doneckej oblasti. (ap/andriy andriyenko)

Inzercia

Inzercia

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.