Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
26. január 2022, 11:41

Členku Jehovových svedkov odsúdili v Rusku na šesť rokov väzenia

Žena má ísť do väzenia za účasť na online zhromaždeniach prívržencov tejto náboženskej spoločnosti a za zhromažďovanie finančných prostriedkov na podporu jej aktivít. Jehovovi svedkovia sú v Rusku od roku 2017 považovaní za extrémistickú organizáciu.

Súd v juhoruskom meste Astrachaň odsúdil 56-ročnú ženu na šesť rokov väzenia za účasť na on-line zhromaždeniach prívržencov náboženskej spoločnosti Jehovovi svedkovia a za zhromažďovanie finančných prostriedkov na podporu jej aktivít. Informoval o tom v utorok ruský nezávislý spravodajský web Meduza.io.

Súd sa stotožnil so stanoviskom prokuratúry, ktorá pre ženu žiadala šesť rokov väzenia.

Podľa vyšetrovateľov sa žena "zúčastňovala na virtuálnych stretnutiach prostredníctvom videokonferencií, pričom používala opatrenia na utajenie" svojich aktivít. Okrem toho "kontrolovala tok darov a zostavovala finančné správy" miestnej spoločnosti Jehovových svedkov.

Web Meduza.io pripomenul, že súd na Kamčatke pred niekoľkými dňami zrušil rozsudok nad tromi členmi Jehovových svedkov odsúdenými za účasť na "aktivitách extrémistickej organizácie".

Meduza.io v tejto súvislosti pripomenula, že koncom októbra 2021 plénum ruského najvyššieho súdu rozhodlo, že stretnutia a náboženské obrady Jehovových svedkov nemožno považovať za extrémistické aktivity.

V uznesení súdu sa špecifikuje, že za účasť na činnosti extrémistickej organizácie sa považujú napríklad "rozhovory" zamerané na propagáciu činnosti zakázanej organizácie, priama účasť na prebiehajúcich akciách a podobne.

Prenasledovanie Jehovových svedkov sa v Rusku začalo v roku 2017 po rozhodnutí najvyššieho súdu, ktorým bola táto organizácia uznaná za extrémistickú.

Odvtedy sa proti jej stúpencom pravidelne vedú trestné a súdne konania, v ich domoch sa vykonávajú policajné prehliadky a ľudskoprávni aktivisti hlásia i prípady zlého zaobchádzania s vyšetrovanými.

Inzercia

Dnes treba vedieť

27. máj 2022, 08:32

V Rakúsku posledné desaťročia neustále klesá počet katolíkov a príslušníkov protestantských cirkví, naopak, prudko rastú počty ortodoxných kresťanov a moslimov. Podľa výsledkov dobrovoľného prieskumu o náboženskej príslušnosti, ktorý zverejnil rakúsky štatistický úrad, sa v roku 2021 hlásilo ku kresťanstvu približne 6,1 milióna mužov a žien, čo predstavuje približne 68,2 percenta celkovej populácie. (kathpress)

26. máj 2022, 20:21

Bratislavská arcidiecéza uvedie v pondelok 30. mája o 20.00 U Františkánov v Teatro Colorato ďalšiu časť talkshow s názvom „Adam, kde si?“ Hosťami budú biskup Jozef Haľko a Ľubica Čekovská. Moderuje Pavol Smolík. (abuba.sk)

26. máj 2022, 11:25

Pápež František, ktorý v máji opakovane vyzval k dennej modlitbe ruženca za ukončenie vojny na Ukrajine a za pokoj vo svete, sa príde v utorok 31. mája o 18.00 pomodliť na tento úmysel do rímskej Baziliky Santa Maria Maggiore. S modlitbou v Ríme budú cez priamy prenos spojené medzinárodné mariánske svätyne. (vaticannews)

Inzercia

Inzercia

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.