Obamu na katolíckej univerzite nechcú


Polemika okolo návštevy liberálneho politika na katolíckej univerzite v týchto dňoch nerezonuje len na Slovensku. Na jednej z najslávnejších amerických katolíckych univerzít sa zdvihla vlna odporu proti pozvaniu amerického prezidenta Obamu.

V polovici mája by sa mal promócií na Notre Dame University v Indiane zúčastniť nový americký prezident Barack Obama. Pri tejto príležitosti by mu mal byť udelený titul doctor honoris causa. Proti tomu protestujú nielen mnohí profesori a študenti, ale aj ľudia mimo akademického prostredia. Pod petíciou umiestnenou na portáli notredamescandal.com sa nachádza už 65 000 podpisov. Protest spustila Cardinal Newman Society, ktorá združuje 224 amerických katolíckych škôl a univerzít. „Je škandálom a potupou, že univerzita Notre Dame, jedna z najlepších katolíckych univerzít v USA, udelí takúto poctu prezidentovi Obamovi, ktorý je známy podporou politiky a zákonov, ktoré sú v priamom rozpore s učením katolíckej viery ohľadom života a manželstva,“ píše sa v petícii.

Pod petíciou sú podpísaní aj mnohí kardináli a biskupi. Biskup miestnej diecézy South Bend, John D´Arcy, už vyhlásil, že sa promócií nezúčastní. „Prvýkrát v americkej histórii americká vláda podporuje ničenie nevinných ľudských životov,“ píše sa vo vyhlásení. Viceprezident National Right to Life Committee Anthony J. Lauinger Obamu definoval ako „potratového prezidenta“ a zdôraznil, že pozvanie je „zradou poslania univerzity a útokom voči všetkým, ktorí veria v posvätnosť a dôstojnosť ľudského života“.

Biely dom na protesty reagoval vyhlásením, že prezident Obama s radosťou privíta „ ducha diskusie a zdravú výmenu názorov odlišujúcich sa vo vnímaní dôležitých otázok“ a je „poctený podporou miliónov ľudí všetkých náboženstiev“.

Zdroje: Paolo Rodari blog, Wall Street Italia

Foto: notredamescandal.com

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo