Bulharská vláda: stop náboženským symbolom

Bulharská socialistická vláda schválila návrh zákona zakazujúceho používanie náboženských symbolov v školách. Informuje o tom piatkové vydanie denníka L´Osservatore romano.

Zákaz je súčasťou školskej reformy, ktorú bude ešte musieť schváliť bulharský parlament. V 7,6 miliónovej balkánskej krajine žije okrem 80% ortodoxných veriacich aj početná moslimská komunita (12%). „Vyjadrujeme nesúhlas a sklamanie z tohto rozhodnutia vlády. Zákon ohrozuje práva a povinnosti moslimských žien,“ píše sa vo vyhlásení Veľkého muftiho Bulharska. Táto krajina je jedinou členskou krajinou EÚ, v ktorej sa nezvyšuje počet moslimských imigrantov, no napriek tomu je spoločnosť výrazne sekularizačne naladená.

Kontroverzia okolo nosenia náboženských symbolov na verejnosti nie je nová. Vo Francúzsku, kde žije najväčšia komunita moslimov v Európe, platí zákaz od roku 2004. „Bulharsko, ktorému sa po páde komunizmu darilo vyhýbať sporom medzi náboženskými komunitami, v posledných mesiacoch čelilo rastúcemu napätiu,“ uvádza vatikánsky denník. Objavili sa prípady moslimského starostu a učiteľa podnecujúcich k náboženskej neznášanlivosti a brániacich radikálne formy islamu. Veľký mufti však zdôrazňuje, že v Bulharsku radikálny islam neexistuje. Naopak, podľa jeho slov „došlo k vážnym útokom na mešity a iné moslimské budovy a na niektorých školách bolo zakázané dievčatám nosiť tradičnú moslimskú šatku“.
Foto: www.asianews.it

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo