Kauza prezervatívy: Francúzsko verzus pápež

Polemika okolo slov Benedikta XVI. na adresu prezervatívov počas letu do Afriky neutícha ani po vyše týždni. Kritika prichádza predovšetkým z Francúzska označovaného za „prvú dcéru Katolíckej cirkvi“.

Francúzsky minister školstva Xavier Darcos dnes označil za kriminálny počin ísť do Afriky a hovoriť o zákaze používať prezervatívy. „Myslím, že tvrdenie pápeža bolo trochu posunuté, ale napriek tomu odrádzať od ich používania v rozvojových krajinách je strašne nebezpečné,“ povedal Darcos. Bezprostredne po pápežových slovách o prezervatívoch zhoršujúcich situáciu reagoval Eric Chevallier, hovorca francúzskeho ministerstva zahraničných vecí vyjadrením, že „slová tohto druhu ohrozujú starostlivosť o verejné zdravie“.

Po kritike kardinála Angela Bagnasca, predsedu Talianskej biskupskej konferencie na adresu politických a medzinárodných inštitúcií Chevallier reagoval slovami: „Nechceme rozvíriť ďalšiu polemiku. Iba sme povedali, a opäť to opakujeme, že pápežove výroky k prezervatívom môžu mať dramatické dopady na svetovú zdravotnícku politiku. Nikdy sme netvrdili, že prezervatív je jediným riešením problému. Sú tu aj iné: zdravotnícka a sociálna asistencia, test pre identifikovanie prítomnosti vírusu, psychologická pomoc. Ale prezervatív tvorí súčasť týchto opatrení.“

Voči pápežovým slovám sa v utorok ohradila aj skupina francúzskych osobností na čele s nositeľom Nobelovej ceny za medicínu za rok 2008, Francoisom Barrè-Sinoussiom, ktorí v otvorenom liste publikovanom v denníku Le Monde vyzvali pápeža, aby stiahol svoje výroky. Denník publikoval aj karikatúru, na ktorej Ježiš rozdáva prezervatívy a kontroverzný biskup Richard Williamson sa mu prihovára slovami: „AIDS nikdy neexistoval!“ K nesúhlasným hlasom sa pridal aj katolícky denník La Croix.

K dramatickej situácii došlo počas minulej nedele pred parížskym chrámom Notre Dame. Tridsiatka členov organizácie Act Up bojujúcej proti AIDS po skončení nedeľnej omše rozdávala pred katedrálou prezervatívy a skandovala heslá proti pápežovi držiac transparenty s nápisom Vrah. Proti protestujúcim sa postavila skupina mladých farníkov s nápismi Nedotýkajte sa môjho pápeža. Medzi oboma tábormi došlo k slovným aj fyzickým potýčkam, takže musela zasiahnuť polícia, ktorá zadržala tri osoby.

Podľa prieskumu publikovaného v týždenníku Journal du Dimanche až 43% francúzskych katolíkov požaduje demisiu pápeža. Podľa 84% by mala Svätá stolica zmeniť svoje postoje k otázke potratu, homosexuálnych zväzkov, sobáša rozvedených a antikoncepcii.

Súvisiaci článok: Príčiny a priebeh polemiky okolo pápežových slov o prezervatívoch

Zdroj: Corriere della Sera

Foto: www.editorsweblog.org

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo