Vatikán ďakuje budhistom za ich svedectvo

Pri príležitosti budhistického sviatku Vesakh/Hanamatsuri napísal predseda Pápežskej rady pre medzináboženský dialóg, kardinál Jean-Louis Tauran list všetkým budhistom.

„Chceme vám poďakovať za vaše žiarivé svedectvo odstupu /od materiálnych statkov/ a uspokojenia sa s tým, čo kto má,“ píše sa v liste s názvom Svedectvá ducha chudoby, kresťania a budhisti v dialógu. Jeho kompletné znenie dnes priniesol – v anglickom a talianskom jazyku – vatikánsky denník L´Osservatore romano.

V úvode kardinál pripomína „srdečné vzťahy“, ktoré existujú medzi kresťanmi a budhistami a ktoré sú vždy nanovo upevňované. Následne hovorí o výzve, ktorej dnes čelia obe náboženstvá: „...na jednej strane stále viac rozšírený jav chudoby v jej najrozličnejších podobách, na strane druhej bezuzdné naháňanie sa za vlastníctvom materiálnych dobier a rozširovanie konzumizmu“.

V centrálnej časti dokumentu kardinál Tauran uvažuje nad dvoma formami chudoby, o ktorých počas homílie 1. januára 2009 hovoril pápež Benedikt XVI. Kým zvolená chudoba pre kresťana znamená rozhodnutie kráčať po stopách Ježiša Krista a nechať sa obohacovať jeho milosťami, vďaka ktorým sa chudoba premieňa na bohatstvo, nanútená chudoba bráni jednotlivcom aj celým rodinám žiť primerane ľudskej dôstojnosti, prináša nespravodlivosť a nerovnosť a narúša pokojné spolužitie. V závere listu kardinál oceňuje, že mnohí budhistickí mnísi a laici si osvojili čnosť zvolenej chudoby a jej prežívaním obohacujú ľudské spoločenstvo.

Vesakh/Hanamatsuri je najdôležitejší budhistický sviatok, počas ktorého si veriaci pripomínajú kľúčové udalosti Budhovho života. V Japonsku a na Taiwane sa slávi 8. apríla, v Kórei 2. mája a v ostatných krajinách s budhistickou tradíciou 8. mája. Na svete momentálne žije asi 360 miliónov budhistov, z nich až 354 miliónov v Ázii.

Zdroj: L´Osservatore romano, Zenit

Foto: www.sxc.hu

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo