Zemetrasenie v Taliansku: Pomáhajú aj vatikánski požiarnici

Ruiny mestečiek v regióne Abruzzo, ktoré v pondelok postihlo ničivé zemetrasenie ešte stále prehľadávajú stovky záchranárov. Medzi nimi je aj skupina vatikánskych požiarnikov. "Kde je teraz Boh?" pýtajú sa zúfalí ľudia.

Predstavitelia všetkých cirkví vyjadrujú živú solidaritu s nevinnými obeťami prírodnej katastrofy. Včera večer sa v rímskej Katedrále svätého kríža stretli zástupcovia kresťanov, židov aj moslimov, aby sa spoločne modlili za obete zemetrasenia.

Duchovná solidarita

„Tragická správa o hroznom zemetrasení, ktoré zničilo územie vašej arcidiecézy naplnila dušu Svätého otca zármutkom,“ píše sa v telegrame, ktorý v pondelok v mene pápeža Benedikta XVI. zaslal sekretár Svätej stolice, kardinál Tarcisio Bertone arcibiskupovi diecézy L´Aquila Giuseppemu Molinarovi. Zároveň ho požiadal, aby postihnutému obyvateľstvu tlmočil „živú spoluúčasť na bolesti“ spôsobenej touto strašnou udalosťou. Pápež uistil o svojich modlitbách za obete, predovšetkým za deti a všetkým pozostalým a záchranárom udelil osobitné apoštolské požehnanie.

„Boh nie je Bohom mŕtvych, ale živých, pretože u neho sú všetci živí,“ zdôraznil biblické slová v telegrame zaslanom Benediktovi XVI. ruský pravoslávny patriarcha Cyril II. „Prosím Boha, aby prijal duše obetí, uzdravil ranených a posilnil všetkých, ktorí prišli o strechu nad hlavou, a tiež všetkých, ktorí pomáhajú trpiacim. Kiež milosrdný Boh všetkých poteší,“ napísal patriarcha v ďalšom telegrame, ktorý bol zaslaný talianskemu premiérovi Silviovi Berlusconimu.

O svojich modlitbách a materiálnej pomoci uistila aj Federácia evanjelických cirkví v Taliansku.

„V podstate nám nezostáva nič iné ako sa zveriť Pánovi. Ďakujem tým, ktorí už prejavili solidaritu a poskytli konkrétnu pomoc. Vlna solidarity sa už spustila a to nás teší. Ďakujem všetkým,“ reagoval na materiálnu a duchovnú podporu arcibiskup L´Aquily Giuseppe Molinaro.

Predseda konferencie biskupov regiónu Abruzzo – Molise, arcibiskup Carlo Ghidelli sa na tragickú udalosť pozerá z dlhodobejšej perspektívy. „Cirkev v Abruzze musí pracovať na tom, aby bola pripravená, keď sa fáza prvej nevyhnutnej pomoci uzavrie, teda keď reflektory začnú hasnúť a ľudia postihnutí zemetrasením ostanú sami so svojou bolesťou a problémom ako znovuzačať od nuly,“ uviedol jeho slová vatikánsky denník L´Osservatore romano.

Materiálna pomoc

Cirkev postihnutým obyvateľom neposkytuje len duchovnú, ale aj materiálnu pomoc. Ako Vatikánsky rozhlas informoval veliteľ vatikánskeho strážneho zboru Domenico Giani, v mestečku Onna, ktoré patrí medzi najpostihnutejšie sa už nachádza osemčlenný tím vatikánskych hasičov s potrebným zariadením a materiálom. „Zdalo sa nám, že je našou povinnosťou vyslať v tomto okamihu obrovskej bolesti náš požiarny oddiel, aby v tejto naliehavej situácii podal pomocnú ruku.“

V postihnutej oblasti sa od začiatku angažuje aj talianska katolícka charita Caritas. Jej riaditeľ Vittorio Nozza sa už stretol s miestnymi biskupmi a kňazmi, aby zadefinovali nevyhnutné formy bezprostrednej a strednodobej pomoci. Kvôli vyššej efektivite rozdelili oblasť na sedem zón a vo farnosti sv. Františka v L´Aquile zriadili koordinačné centrum. Na bolestnú otázku, ktorá zaznieva medzi ťažko skúšanými ľuďmi – „Kde je teraz Boh?“ – odpovedáme svojou solidaritou a modlitbami, uzatvára Nozza svoje rozprávanie pre agentúru Zenit.

Zdroje: Radio Vaticana, L´Osservatore romano, Zenit, Vatican.va

Foto: www.examiner.com

Počas stredajšej generálnej audiencie pápež Benedikt XVI. oznámil, že navštívi L´Aquilu v čo najskoršom možnom termíne.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo