Ján Cipár
RedaktorAutor študuje medzinárodné ekonomické vzťahy na Ekonomickej univerzite v Bratislave, momentálne pôsobí na univerzite KU Leuven v Bruseli.
Macronova vláda napokon obišla parlament a na presadenie reformy použila článok 49.3. Hrozí jej pád a opätovne sa rozrástli obrovské protesty po celej krajine.
Spojené štáty sa podľa denníka New York Times v čase výrazných zmien ocitajú na vedľajšej koľaji.
Taliansku sa za novej vlády ekonomicky darí, bol zatknutý bos Cosa Nostry a napriek kritikom popularita vládnej strany narástla na 30 percent.
Donald Trump tvrdo kritizuje vojenskú podporu Ukrajine a podobná kritika občas zaznieva aj od amerických progresívcov. Môže dôjsť v USA k zmene zahraničnej politiky?
Ako ministerka financií je fiškálne zodpovedná a spoločensky konzervatívna, pričom v posledných rozhovoroch je v morálnych témach veľmi otvorená. Napriek tomu v prieskumoch stále vedie.
Nový líder britských labouristov posunul stranu do stredu a plánuje veľké zmeny v krajine.
Prvé štáty v primárkach často určujú, kto môže vyhrať celkovú nomináciu. Doterajšie poradie však u demokratov nezohľadňovalo jadro ich voličských skupín.
Trump s úradmi nespolupracoval a za Bidenovej vlády je trestne stíhaný. Biden spolupracuje, nájdenie dokumentov však oznámil až dva mesiace po voľbách.
Macron považuje reformu dôchodkov za kľúčovú. Dohoda s odbormi mu však nevyšla, potrebuje preto politických spojencov, ktorí mu zatiaľ chýbajú.
Od finančnej krízy pribúda bariér v medzinárodnom obchode. Európa sa dostala do vážneho sporu s USA a hľadá možnosti, ako ochrániť vlastných výrobcov.
Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.