Dnes treba vedieť

pred 39 minútami

Kresťanstvo nie je supermarket, z ktorého si každý môže vyberať to, čo sa mu páči. Týmito slovami vatikánsky štátny sekretár Pietro Parolin kritizoval pravicové populistické strany, ktoré sa často odvolávajú na kresťanské hodnoty. Jedným zo základných pilierov kresťanstva je ochrana ľudského života vo všetkých fázach, teda od prirodzeného počatia až po prirodzenú smrť, ale aj vo všetkých situáciách, vrátane migrantov, zdôraznil kardinál pri príležitosti zasadnutia Európskej ľudovej strany v Ríme. (vatican news)

pred 12 hodinami

Týždenný prehľad diania v kresťanskom svete:

pred 13 hodinami

Dávajme si v cirkvi pozor na uzavretosť, vyzval počas nedeľnej modlitby Anjel Pána pápež František. „Niekedy aj my, namiesto toho, aby sme boli spoločenstvami pokorných a otvorených ľudí, môžeme vytvárať dojem, že sme ,prvotriedni´ a držíme si odstup od ostatných; namiesto toho, aby sme sa usilovali kráčať so všetkými, možno ukazujeme náš ,preukaz veriacich´: ,ja som veriaci´, ,ja som katolík´, ,ja som katolíčka´, ,ja patrím do toho či onoho združenia´; a tí ostatní chudáci nie. Toto je hriech,“ apeloval Svätý Otec.

pred 13 hodinami

Novým predsedom Rady európskych biskupských konferencií (CCEE) bude počas nasledujúcich piatich rokov arcibiskup litovského Vilniusu Gintaras Grušas. Zvolený bol na plenárnom zasadaní CCEE, ktoré sa konalo 23. – 26. septembra v Ríme. Za podpredsedov boli zvolení kardinál Jean-Claude Hollerich z Luxemburgu a biskup Ladislav Német z Belehradu. (vatican news)

26. september 2021, 08:54

Katolícka cirkv v nedeľu slávi 107. svetový deň migrantov a utečencov. Pri tejto príležitosti pápež František vydal posolstvo s názvom Na ceste k čoraz širšiemu my. V slovenských kostoloch sa dnes zároveň koná zbierka pre núdznych na Kube. (tkkbs)

26. september 2021, 08:43

Pápež František prijal biskupov z rôznych cirkví, ktorí sú spriaznení s hnutím Fokoláre. Tvárou v tvár uzavretému svetu nás Duch Svätý volá, aby sme mali odvahu byť jedno, prihovoril sa im Svätý Otec.  

25. september 2021, 20:52

V nedeľu sa vo všetkých katolíckych kostoloch uskutoční finančná zbierka pre núdznych na Kube. Predseda KBS Stanislav Zvolenský povedal, že ide o jedno z prvých ovocí návštevy Svätého Otca na Slovensku.

25. september 2021, 14:36

Pápež František prijal francúzskych biskupov, ktorí pricestovali na návštevu ad limina apostolorum. Stretnutie so Svätým Otcom trvalo dve a pol hodiny. Jednou z hlavných tém bolo nedávne motu proprio, ktorým František obmedzil možnosť sláviť Eucharistiu podľa mimoriadnej formy rímskeho obradu. Pápež vysvetlil francúzskym biskupom dôvody svojho rozhodnutia a ubezpečil ich, že mu ide len o jednotu cirkvi. Ďalšími témami boli migrácia a problematika sexuálneho zneužívania, keďže v najbližších dňoch má byť zverejnená dlho očakávaná správa nezávislej komisie. (vatican news)

25. september 2021, 09:46

Vo veku 79 rokov zomrel venezuelský kardinál Jorge Urosa Savino, emeritný arcibiskup Caracasu, ktorý bol od konca augusta hospitalizovaný na JIS s ochorením covid-19. Počet členov kardinálskeho zboru klesol na 218, z ktorých je 121 kardinálov - voliteľov. (vatican news)

24. september 2021, 09:35

V kláštore vo filipínskej Manile zomrelo na covid už osem rehoľníčok vo veku od 80 do 90 rokov. Celkovo tam bolo nakazených 62 sestier, pretože mníšky a personál kláštora sa odmietli dať zaočkovať. „Modlite sa za nás z Domu sv. Jozefa,“ apelujú sestry na verejnosť. (cna)

23. september 2021, 16:54

Vo Vatikáne v stredu podvečer rokovala online formou Rada kardinálov. Pápež František na nej predstavil otvorenie prác na najbližšej synode o synodálnosti. Ďalšie zasadnutie je naplánované na december. (sala stampa)

23. september 2021, 16:01

Rada pre vysielanie a retransmisiu uznala za neopodstatnenú sťažnosť na vysielanie svätej omše, ktorú na slávnosť svätých Cyrila a Metoda celebroval v Nitre poľský arcibiskup Stanisław Gądecki. Divák sa sťažoval, že RTVS odvysielaním omše, počas ktorej arcibiskup odsúdil potraty, rozvody, homosexuálne zväzky a liberalizmus, zasiahla do ľudskej dôstojnosti a základných práv a slobôd. (rvr) 

23. september 2021, 10:17

Pútnici z vojenského ordinariátu odovzdali v stredu pri generálnej audiencii pápežovi Františkovi repliku bronzového zvona z Bojnej. Ide o najstarší nález takéhoto symbolu kresťanstva na našom území z doby Veľkej Moravy. (vaticannews)

 

22. september 2021, 17:48

Saleziáni si 22. septembra pripomínajú sviatok blahoslaveného Jozefa Calasanza  (1872 – 1936) a 31 španielskych mučeníkov. Boli popravení počas občianskej vojny v Španielsku, keď bola cirkev kruto prenasledovaná. Jozef Calasanz bol popravený spolu s ostatnými saleziánmi počas duchovných cvičení, ktoré kázal vo Valencii. Zavraždili ho cestou – puškou mu strelili do hlavy.

22. september 2021, 15:35

Emeritný pápež Benedikt XVI. sa aj naďalej aktívne podieľa na živote cirkvi. „Je fyzicky slabý, hlas, žiaľ, tiež zoslabol. V hlave mu však zostalo úplne jasno. Je doteraz sebestačný, aj keď s niečím potrebuje pomôcť. Sám vstáva, ide si ľahnúť, slúži svätú omšu, modlí sa, obslúži sa pri jedle, často sa smeje. Urobí všetko, čo môže, len mu to trvá dlhšie,“ povedal to pre nemeckú redakciu Vatikánskeho rozhlasu jeho osobný sekretár arcibiskup Georg Gänswein. (tkkbs)

Inzercia

Inzercia

Denník Svet kresťanstva