Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Cirkev Dnes treba vedieť
25. apríl 2022, 12:23

Zmeny v Prešovskej archieparchii

Pápež František prijal rezignáciu arcibiskupa Jána Babjaka

Pápež František prijal rezignáciu arcibiskupa Jána Babjaka

Foto – TASR/Lukáš Grinaj

„Odchádzam kvôli pokoju a pre dobro cirkvi,“ vyhlásil Babjak. Prešovskú archieparchiu dočasne povedie biskup Peter Rusnák.

Pápež František prijal zrieknutie sa pastoračného riadenia Prešovskej archieparchie predložené arcibiskupom Jánom Babjakom.

Informovalo o tom dnes napoludnie Tlačové stredisko Svätej stolice.

Po mnohých rokoch neúnavnej služby pre našu Gréckokatolícku cirkev sui iuris na Slovensku v službe jej prvého arcibiskupa metropolitu, po modlitbách a duchovnom rozlišovaní som 24. februára tohto roku požiadal Svätého Otca Františka o uvoľnenie z pastoračnej starostlivosti o Prešovskú archieparchiu a celú Gréckokatolícku metropolitnú cirkev sui iuris na Slovensku, ešte pred dovŕšením kánonického veku,uviedol vladyka Ján Babjak vo vyhlásení pre TK KBS.

Odchádzam kvôli pokoju a pre dobro Cirkvi, biskupov, kňazov a veriacich,“ vyhlásil s tým, že ak počas aktívnej služby nebol voči niekomu dostatočne vnímavý a nenaplnil jeho očakávania, je mu to ľúto a prosí o odpustenie.

Pracoval som v zápale a nikdy mi nešlo o nič iné, iba o dobro našej Gréckokatolíckej cirkvi. Aj ja odpúšťam každému.

Svätý Otec zároveň vymenoval biskupa Bratislavskej eparchie Petra Rusnáka za apoštolského administrátora sede vacante Prešovskej archieparchie. „Veriacich prosím o modlitby, aby som službu administrátora dokázal vykonávať,“ uviedol Rusnák.

V októbri minulého roka bola v Prešovskej archieparchii apoštolská vizitácia. Podľa informácií Sveta kresťanstva sa konala údajne na žiadosť arcibiskupa Babjaka, vizitátorom bol arcibiskup Borys Andrij Gudziak, ktorý stojí na čele ukrajinskej gréckokatolíckej arcidiecézy vo Filadelfii. Prešovská archieparchia sa ku konaniu vizitácie odmietla v tom čase vyjadriť.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 9 hodinami
25. marec 2023, 14:20

Bratislavský pomocný biskup Jozef Haľko sa stal novým predsedom Komisie COMECE pre migrantov a utečencov. Ide o 12-členný medzinárodný konzultatívny orgán pre Európsku úniu a vedenie COMECE – Komisie biskupských konferencií Európskej únie. (tkkbs)

Na zasadaniach COMECE sme boli traja Slováci, aj generálny tajomník CCEE Martin Michalíček, aj politicky poradca COMECE Marek Mišák.

Uverejnil používateľ Biskup Jozef Haľko Piatok 24. marca 2023
Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.