Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
11. máj 2022, 15:31

Cirkev v Hongkongu

Kardinála Josepha Zena zatkli úrady v Hongkongu, neskôr ho prepustili na kauciu

Kardinála Josepha Zena zatkli úrady v Hongkongu, neskôr ho prepustili na kauciu

Foto: Postoj/Pavol Rábara

Bývalý hongkonský biskup bol údajne zadržaný ako správca fondu, ktorý pomáhal prodemokratickým demonštrantom.

Aktualizované

Kardinála Josepha Zena prepustili na kauciu niekoľko hodín po tom, ako ho zatkli úrady v Hongkongu.

Správy o prepustení sa objavili krátko po tom, ako Vatikán uviedol, že ho znepokojila správa o zatknutí 90-ročného kardinála.

O tom, že kardinála Zena zatkli, informovali miestne médiá dnes popoludní nášho času. Upozornila na to Catholic News Agency.

Deväťdesiatročný bývalý hongkonský biskup bol údajne zadržaný 11. mája ako správca Fondu humanitárnej pomoci 612, ktorý pomáhal prodemokratickým demonštrantom platiť súdne poplatky.

Miestny denník Standard napísal, že správcovia boli podľa zdrojov zatknutí v stredu večer miestneho času.

Fond, ktorý bol založený v roku 2019, sa minulý rok rozpustil po tom, ako mu národná bezpečnostná polícia nariadila poskytnúť prevádzkové údaje, uviedli noviny.

Vatikán vyjadril „znepokojenie“ nad správami o kardinálovom zatknutí. Svätá stolica zároveň sleduje ďalší vývoj prípadu „s veľkou pozornosťou“, uviedol v stredu hovorca Vatikánu Matteo Bruni.

Čítajte tiež

Salezián a kardinál na dôchodku Zen je dlhoročným bojovníkom za ľudské práva v Hongkongu.

CNA pripomína, že v roku 2020 vstúpil do platnosti zákon o národnej bezpečnosti, ktorý kriminalizuje predtým chránené občianske slobody pod názvami „poburovanie“ a „zahraničné spolčenie“.

Agentúra Reuters uviedla, že Zen a štyri ďalšie osoby boli zatknuté za údajné „spolčenie so zahraničnými silami“.

Pred zavedením zákona mnohí katolíci vrátane Zena varovali, že by sa mohol použiť na umlčanie cirkvi v Hongkongu, dopĺňa CNA s tým, že Zenovo zatknutie bude teraz predstavovať dilemu pre Vatikán, ktorý sa vyhýbal verejnej kritike zásahov v Hongkongu.

Vzniknutú situáciu v Hongkongu riešia aj europoslanci. Slovenská poslankyňa Miriam Lexmann na sociálnej sieti uviedla, že prostredníctvom Medziparlamentnej aliancie pre Čínu (IPAC) a platformy Hong Kong Watch v Európskom parlamente vytvoria medzinárodný tlak na prepustenie kardinála.

🔴 KARDINÁL ZEN BOL ZATKNUTÝ, KONÁM, ABY HO PREPUSTILI Uprostred pracovných povinností ma dnes zastihla šokujúca správa...

Uverejnil používateľ Miriam Lexmann Streda 11. mája 2022 Zdieľať

„Kardinál Zen je veľký bojovník za slobodu a dôstojnosť človeka a za ľudské práva. Vždy, keď sme sa stretli, obohatil ma pokojom a prívetivým úsmevom, ktorý si zachoval aj napriek všetkým príkoriam,“ napísala Lexmann.

„Vo chvíľach, keď sa dejú takéto donebavolajúce zločiny, za ktorými stoja chápadlá nedemokratických režimov, musíme konať,“ dodala slovenská europoslankyňa.
 

Dnes treba vedieť

27. máj 2022, 08:32

V Rakúsku posledné desaťročia neustále klesá počet katolíkov a príslušníkov protestantských cirkví, naopak, prudko rastú počty ortodoxných kresťanov a moslimov. Podľa výsledkov dobrovoľného prieskumu o náboženskej príslušnosti, ktorý zverejnil rakúsky štatistický úrad, sa v roku 2021 hlásilo ku kresťanstvu približne 6,1 milióna mužov a žien, čo predstavuje približne 68,2 percenta celkovej populácie. (kathpress)

26. máj 2022, 20:21

Bratislavská arcidiecéza uvedie v pondelok 30. mája o 20.00 U Františkánov v Teatro Colorato ďalšiu časť talkshow s názvom „Adam, kde si?“ Hosťami budú biskup Jozef Haľko a Ľubica Čekovská. Moderuje Pavol Smolík. (abuba.sk)

26. máj 2022, 11:25

Pápež František, ktorý v máji opakovane vyzval k dennej modlitbe ruženca za ukončenie vojny na Ukrajine a za pokoj vo svete, sa príde v utorok 31. mája o 18.00 pomodliť na tento úmysel do rímskej Baziliky Santa Maria Maggiore. S modlitbou v Ríme budú cez priamy prenos spojené medzinárodné mariánske svätyne. (vaticannews)

Inzercia

Inzercia

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.