Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
12. máj 2022, 10:29

Pápež dostal ako dar slávnu fotku vietnamského dievčatka zasiahnutého napalmom

S fotoreportérom sa Svätý Otec stretol na konci generálnej audiencie na vatikánskom Námestí svätého Petra.

Fotoreportér agentúry Associated Press na dôchodku Nick Ut daroval v stredu pápežovi Františkovi kópiu svojej slávnej fotografie vietnamského dievčatka zasiahnutého napalmom, za ktorú dostal Pulitzerovu cenu. TASR správu prevzala od agentúry AP.

Nahé popálené dievčatko na fotografii urobenej 8. júna 1972 má deväť rokov a uteká spolu s ďalšími deťmi z horiacej vietnamskej dediny, ktorá sa stala terčom útoku napalmom.

Fotoreportér Nick Ut, víťaz pulitzerovej ceny. Foto - TASR/AP

Ut a Kim Phuc Phan Thi z ikonickej snímky sa s Františkom stretli na konci generálnej audiencie na vatikánskom Námestí svätého Petra.

Kim Phuc, ktorá neskôr emigrovala do Kanady a založila si tam rodinu, sa s bývalým kardinálom Jorgem Mariom Bergogliom zoznámila pred niekoľkými rokmi v jeho rodnom meste Buenos Aires v Argentíne, kam cestovala v rámci svojej práce ako veľvyslankyňa dobrej vôle UNESCO.

„Pozrel sa na snímku a hneď si na ňu spomenul,“ povedal Ut pre agentúru AP krátko po stretnutí. Phuc uviedla, že si nebola istá, či si ju bude pápež pamätať vzhľadom na stovky ľudí, ktorých denne stretáva.

„Ale pamätal si veľmi dobre. Povedal: ‚Pamätám si ťa, poznám ťa. Pamätáš si, že sme sa stretli v Buenos Aires?‘ a ja som odpovedala: ‚Áno, pamätám sa‘. Povedala som mu, že nech ho Boh požehná za všetko, čo urobil pre mier,“ sprostredkovala stretnutie Phuc.

Inzercia

Fotografia vietnamského dievčatka zasiahnutého napalmom. Foto - TASR/AP

Obaja pricestovali do Talianska, aby otvorili výstavu Utových fotografií v Miláne pred výročím slávnej čiernobielej fotografie, ktorá sa stala symbolom vietnamskej vojny.

Ut mal iba 21 rokov, keď fotografiu vo Vietname zhotovil. Následne fotoaparát odložil a malú Kim Phuc odviezol do nemocnice, kde jej lekári zachránili život.

Neskôr sa stal fotografom agentúry AP v americkom Los Angeles, na dôchodok odišiel v roku 2017.

Phuc pri spomienke na hrôzu toho dňa povedala, že pred 50 rokmi bola svetu známa len ako obeť vojny. „Ale práve teraz, o 50 rokov neskôr, už nie som obeťou vojny. Som matka, stará mama a preživšia volajúca po mieri,“ dodala.

Dnes treba vedieť

27. máj 2022, 08:32

V Rakúsku posledné desaťročia neustále klesá počet katolíkov a príslušníkov protestantských cirkví, naopak, prudko rastú počty ortodoxných kresťanov a moslimov. Podľa výsledkov dobrovoľného prieskumu o náboženskej príslušnosti, ktorý zverejnil rakúsky štatistický úrad, sa v roku 2021 hlásilo ku kresťanstvu približne 6,1 milióna mužov a žien, čo predstavuje približne 68,2 percenta celkovej populácie. (kathpress)

26. máj 2022, 20:21

Bratislavská arcidiecéza uvedie v pondelok 30. mája o 20.00 U Františkánov v Teatro Colorato ďalšiu časť talkshow s názvom „Adam, kde si?“ Hosťami budú biskup Jozef Haľko a Ľubica Čekovská. Moderuje Pavol Smolík. (abuba.sk)

26. máj 2022, 11:25

Pápež František, ktorý v máji opakovane vyzval k dennej modlitbe ruženca za ukončenie vojny na Ukrajine a za pokoj vo svete, sa príde v utorok 31. mája o 18.00 pomodliť na tento úmysel do rímskej Baziliky Santa Maria Maggiore. S modlitbou v Ríme budú cez priamy prenos spojené medzinárodné mariánske svätyne. (vaticannews)

Inzercia

Inzercia

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.