Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
28. máj 2022, 13:00

Vo veku 94 rokov zomrel kardinál Angelo Sodano, štátny sekretár dvoch pápežov

Vo veku 94 rokov zomrel kardinál Angelo Sodano, štátny sekretár dvoch pápežov

Angelo Sodano. Foto: Twitter

Viedol vatikánsku diplomaciu 15 rokov. V rokoch 2005 až 2019 bol dekanom kardinálskeho kolégia. Od 9. mája bol hospitalizovaný so zápalom pľúc v rímskej nemocnici po pozitívnom teste na covid.

Vo veku 94 rokov zomrel 27. mája večer v Ríme kardinál Angelo Sodano, štátny sekretár Jána Pavla II. a Benedikta XVI. a emeritný dekan kardinálskeho kolégia. Od 9. mája bol hospitalizovaný so zápalom pľúc v rímskej nemocnici Columbus-Gemelli po pozitívnom teste na covid.

Ako štátny sekretár viedol kardinál Angelo Sodano vatikánsku diplomaciu 15 rokov, v rokoch 1991 až 2006, podieľajúc sa na medzinárodných mediáciách a mierových iniciatívach. V rokoch 2005 až 2019 bol dekanom kardinálskeho kolégia.

Pápež František v sústrastnom telegrame adresovanom sestre zosnulého pripomenul dlhoročnú službu kardinála Sodana Svätej stolici:

„Odchod kardinála Angela Sodana vyvoláva v mojej duši pocity vďačnosti Pánovi za dar tohto váženého muža Cirkvi, ktorý žil svoje kňazstvo s veľkorysosťou,“ píše Svätý Otec.

Taliansky kardinál s pápežom Františkom. Foto: Twitter

Pripomína jeho dôležité úlohy vo vatikánskej diplomacii, až po delikátny úrad štátneho sekretára, ako aj horlivosť, s akou na pápežských zastupiteľstvách v Ekvádore, Uruguaji a Čile podporoval dialóg a zmierenie.

„V Rímskej kúrii vykonával svoje poslanie s príkladnou oddanosťou“ a „pri každej úlohe sa prejavoval ako cirkevne disciplinovaný muž, sympatický pastier, oživovaný túžbou všade šíriť kvas evanjelia,“ píše pápež František vyjadruje blízkosť rodine zosnulého i spoločenstvu veriacich v jeho rodisku Asti: Vyslovuje tiež vďaku rehoľným sestrám z Domu sv. Marty a všetkých, ktorí mu s láskou pomáhali.

Životopis kardinála Angela Sodana

Angelo Sodano sa narodil sa 23. novembra 1927 v Isola d'Asti v Piemonte ako druhé zo šiestich detí v rodine, ktorá sa významne podieľala na živote Cirkvi a štátu. Jeho otec bol v rokoch 1948 až 1963 poslancom talianskeho parlamentu.

Mladý Angelo absolvoval filozofické a teologické štúdiá v biskupskom seminári v Asti a neskôr v Ríme získal doktoráty z teológie na Pápežskej Gregorovej univerzite a z kánonického práva na Pápežskej Lateránskej univerzite.

23. septembra 1950 prijal kňazstvo v katedrále v Asti. Kňazské pôsobenie začal vyučovaním dogmatickej teológie a apoštolátom medzi mladými študentmi. V roku 1959 ho kardinál Angelo dell'Acqua, vtedajší zástupca Štátneho sekretariátu, povolal do služieb Svätej stolice.

Inzercia

Angelo Sodano ako štátny sekretár viedol vatikánsku diplomaciu 15 rokov. Foto: Twitter.

Po absolvovaní Pápežskej cirkevnej akadémie bol pridelený na apoštolské nunciatúry v Ekvádore, Uruguaji a Čile ako sekretár nunciatúry. V roku 1968 sa vrátil do Ríma, kde desať rokov pôsobil v Rade pre verejné záležitosti Cirkvi. Ako člen diplomatických misií Svätej stolice navštívil Rumunsko, Maďarsko a Východné Nemecko.

30. novembra 1977 ho sv. Pavol VI. vymenoval za titulárneho arcibiskupa a apoštolského nuncia v Čile. O niekoľko týždňov neskôr, 15. januára 1978, prijal v Asti biskupské svätenie z rúk kardinála Antonia Samorèho.

V Čile pôsobil desať rokov: navštívil takmer všetky diecézy a spolupracoval na úspešnom uzavretí pápežskej mediácie medzi Čile a Argentínou. V roku 1988 ho sv. Ján Pavol II. povolal, aby nahradil kardinála Achilla Silvestriniho vo funkcii sekretára vtedajšej Rady pre verejné záležitosti Cirkvi.

O rok neskôr, keď vstúpila do platnosti apoštolská konštitúcia Pastor Bonus, Sodano prevzal titul sekretára pre vzťahy so štátmi a venoval sa najmä Pápežskej komisii pre Rusko, ktorej bol predsedom.

Zástupca Svätej stolice

Zastupoval Svätú stolicu na rôznych medzinárodných stretnutiach, napríklad na zasadnutiach ministrov zahraničných vecí Konferencie o bezpečnosti a spolupráci v Európe.

V decembri 1990 prevzal úrad štátneho prosekretára a 29. júna 1991, deň po vymenovaní za kardinála, sa stal štátnym sekretárom. V roku 2002 bol zvolený za vicedekana kardinálskeho kolégia. Jeho kardinálskymi tutulárnymi chrámami boli od roku 1991 Santa Maria Nuova, od roku 1994 Albano a od roku 2005 Ostia.  

Kardinál Angelo Sodano sa zúčastnil na konkláve v roku 2005. Benedikt XVI. ho opätovne potvrdil vo funkcii štátneho sekretára a schválil jeho zvolenie za dekana kardinálskeho kolégia, teda na pozíciu, ktorú dovtedy zastával sám kardinál Joseph Ratzinger.

O niekoľko mesiacov neskôr pápež prijal jeho rezignáciu na post štátneho sekretára a za jeho nástupcu vymenoval kardinála Tarcisia Bertoneho. V roku 2019 pápež František prijal rezignáciu kard. Sodana na post dekana kardinálskeho kolégia. Ešte predtým sa na základe pápežského menovania zúčastnil na dvoch fázach synody o rodine v rokoch 2014 a 2015.

Po smrti kardinála Angela Sodana má kardinálske kolégium 208 členov, z ktorých 117 je voličov - elektorov.

 

Dnes treba vedieť

pred 7 hodinami

Americkí baptisti (Southern Baptist Convention), ktorí sú po katolíkoch druhou najväčšou kresťanskou denomináciou v USA, odmietli tzv. evanjelium prosperity, podľa ktorého vykupiteľská smrť Ježiša Krista zaručuje veriacim zdravie, úspech a bohatstvo. Rezolúcia, ktorú baptisti prijali na svojom výročnom zhromaždení, konštatuje, že tzv. evanjelium prosperity je falošným učením, ktoré zraňuje chorých a chudobných ľudí tým, že ich viní z nedostatku viery. (krestandnes.cz)

pred 10 hodinami

Na Haiti bola zavraždená 75-ročná rehoľná sestra. Luisa Dell’Orto zo spoločnosti malých sestier Ježišových sa počas víkendu stala obeťou lúpežného prepadnutia v hlavnom meste Port-au-Prince, počas ktorého utrpela smrteľné zranenia. Rodená Talianka žila na Haiti posledných dvadsať rokov, venovala sa najmä deťom z ulice. „Sestra Luisa urobila svoj život darom pre druhých až po mučeníctvo,“ pripomenul jej obeť počas nedeľnej modlitby Anjel Pána pápež František. (vatican news)

Inzercia

Inzercia

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.